Konflikt s českým prezidentem kvůli obraně pevnosti Praha | Česká republika

Konflikt s českým prezidentem kvůli obraně pevnosti Praha |  Česká republika

Nová koaliční vláda ČR je ve sporu s populistickým prezidentem země poté, co slíbila, že ukončí kontroverzní bezpečnostní opatření v historické pevnosti Praha, která prý brání teroristickým útokům.

Ministr vnitra Vít Rakušan vyzval policii a bezpečnostní složky, aby přehodnotily operace v kampusu o rozloze 70 000 metrů čtverečních, který je největší turistickou atrakcí v zemi a oficiálním sídlem českého prezidenta Miloše Zemana.

Raghuvan, člen strany Liberální starostové a nezávislí (Stan), na Twitteru napsal, že odsoudil detektory kovů a ozbrojené důstojníky střežící čtyři brány pevnosti jako „bitevní pevnost“.

„Pražská pevnost je symbolem českého státu,“ napsal na Twitteru. „Patří nám všem. Nejsme všichni teroristé, jak můžeme vidět, když ji nyní navštívíme. Vyzývám zúčastněné společnosti, aby přehodnotily všechna bezpečnostní opatření, která byla v okolí pevnosti zavedena.“

Ragusan řekl českým reportérům, že policie bude zjišťovat názory všech zúčastněných organizací. „Vyhodnotí a vyjádří se k potřebě stávajících opatření a budou pracovat v novém bezpečnostním režimu,“ dodal. „Věřím, že hodnocení současných masivních aktivit je správné.“

Přísné pravidlo – že si návštěvníci musí vyprázdnit kapsy a své věci položit na běžící pás – bylo ostře kritizováno, když bylo zavedeno v roce 2016 po útocích islamistů v Paříži a Bruselu. Kontroly způsobily dlouhé fronty u hradních bran, průvodci si stěžovali na delší dobu a náklady na organizované prohlídky.

Zatímco kritici pochybovali o důvěryhodnosti islámské hrozby v zemi s malou muslimskou populací, zdůraznili, že status pevnosti jako veřejného majetku je pro taková opatření nevhodný.

Někteří uvedli, že tyto akce byly vyvolány spíše obavami z terorismu než hněvem nad trikem, který provedli protiněmečtí aktivisté v roce 2015, kdy se jim podařilo přiblížit se ke střeše pevnosti a létat v šortkách páru velkých červených boxerů. Diktatury v Rusku a Číně.

READ  Česká republika zažaluje Polsko za těžbu uhlí - Politico

Německý úřad uvedl, že bezpečnostní opatření byla zavedena na doporučení policie.

I když na Raghusanovy komentáře není žádná okamžitá reakce, Zeeman se pravděpodobně postaví proti jakékoli změně v uspořádání. Když mu minulý měsíc napsali dva poslanci ze strany ministra vnitra veřejný dopis s výzvou k odstranění bezpečnostního systému, jeho úřad ho obvinil z „šíření nepravdivých informací“.

Zaman, kterému končí mandát v roce 2023, na hradě nedávno pobýval. Den po sněmovních volbách loni v říjnu byl přijat do Ústřední vojenské nemocnice v Praze s nevysvětlitelnou nemocí. Po 46 dnech, které tam strávil, byl převezen do oficiálního prezidentského ústraní ve středních Čechách, kde se zotavuje.

Reinhard Heitrich byl posledním oficiálním obyvatelem napadené pevnosti a byl šéfem nacistické okupační správy, která během druhé světové války provozovala Čechy a Moravu. V roce 1942 byl přepaden československými stíhači vycvičenými Brity a později na následky zranění zemřel. Heidrich na hradě nebydlel, protože se obával, že by to byl snadný cíl atentátu, ale cestoval tam v otevřeném autě, když byl napaden.

Pevnost je považována za 870 let stará, když byla postavena její první hradební budova. Později zde sídlili staročeští králové a císař Svaté říše římské. Adolf Hitler tam strávil noc poté, co nacistické Německo napadlo Československo v březnu 1939.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *