V tomto dřevěném domě ve tvaru V na české vesnici se protínají dva dlouhé bloky.

V tomto dřevěném domě ve tvaru V na české vesnici se protínají dva dlouhé bloky.
V tomto dřevěném domě ve tvaru V na české vesnici se protínají dva dlouhé bloky.

Dům ve tvaru V se nachází na jižním okraji české obce Rybí a skládá se ze dvou podlouhlých bloků, které se vzájemně protínají a mají šikmé střechy. Dům s názvem „Dům s in-law suite“ slouží jako společný obytný prostor pro čtyřčlennou rodinu a jejich prarodiče. Rodina chtěla prostor, který by všichni mohli sdílet, ale s prvkem soukromí a oddělení. KLAR Architects to skutečně dokázali! Většina lokality byla předem určena, zejména s podzemními zásobníky plynu a minimálními překážkami od okraje lesa.

Návrhář: KLAR

„Po zvážení rozpočtových omezení, požadavků programu a preferované volby dřevěné rámové budovy bylo naším konečným rozhodnutím přijmout racionální přístup s opakujícími se konstrukčními prvky,“ řekl KLAR.

Klienti měli určité požadavky – chtěli, aby byl dům postaven ze dřeva a aby to byla stabilní stavba, která by byla snadná a ekonomická. Dům na stromě chtěli postavit částečně svépomocí. Výsledkem byla jednoduchá a minimalistická dřevěná konstrukce se šikmými střechami, velmi připomínající domy nalezené v oblasti Beskyd, kde se dům nachází.

„Dům byl postaven s použitím dřevěného rámu a konstrukčních panelů z dřevěného plechu s různými typy základů pro dvě křídla. Souprava ze strany manželů využívá železobetonové pásové základy, zatímco rodinný dům je postaven od země na tenké oceli chůdách,“ uvedli architekti.

„To dává budově určitou lehkou kvalitu, snižuje její velikost a dopad na půdu,“ uzavřeli.

Když se podíváte pozorně, zdá se, že se dva bloky spojují u vchodu do domu. Dvě zkrácená křídla se pak rozšiřují na stranu nádvoří a poskytují neskutečný výhled na okolní les. Nádvoří je orientováno na jih a vytváří klidný trojúhelník, kde si děti mohou hrát. Přesah střechy stíní širokou palubu, která se táhne po délce domu. Paluba a dvůr jsou propojeny schůdky, takže se snadno dostanete do domu. Můžete se kochat přírodou s krásnými stromy rostoucími všude kolem.

READ  Klub českého dědictví pořádá akci Tarda | Sociální

Tam, kde se obě křídla domu protínají, najdete zádveří. Na jedné straně vás vedou dveře do hlavního obytného prostoru, na druhé straně vede chodba do strojovny, koupelny a pokoje prarodičů. Rodinná jednotka je útulný otevřený prostor s kuchyní a jídelním koutem. Pokud půjdete dále dovnitř, najdete dětskou ložnici, hlavní koupelnu a hlavní ložnici. Nejvíc se mi líbí, jak máte přístup na palubu z každé místnosti!

Exteriér z tmavého dřeva, otevřené a prostorné interiéry, jemně zelené nádvoří a pocit soukromí v každém rohu dělají z domu s in-law suite velmi jedinečný a zvláštní domov. Nestává se často, abyste viděli domy navržené tak chytře a efektivně, zvláště když jsou podporovány napjatým rozpočtem.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *