V hlasování v Moskvě vyhraje Putin bez odporu

V hlasování v Moskvě vyhraje Putin bez odporu

MOSKVA, Rusko – Do volební místnosti v srdci ruské metropole dnes slunečné páteční ráno dorazil stálý proud voličů, aby odevzdali svůj hlas v třídenních prezidentských volbách.

Bez pochyb o vítězi bude Kreml místo toho hledět na volební účast jako na měřítko lidové podpory vládě Vladimira Putina, která se rozprostírá po celé této obrovské zemi.

Moskvané se začali registrovat na tomto školním volebním webu, jakmile se dveře otevřely v 8:00 místního času (1:00 ET). U vchodu stál velký transparent zdobený písmenem „V“ v barvách ruské vlajky a označující termíny voleb, které se budou konat v pátek a neděli.

Úřady použily latinská písmena „V“ a „Z“ jako neoficiální symboly pro svou válku na Ukrajině, která vstoupila do svého třetího roku, když armáda země postupuje na bojiště.

Rozšířená kontrola Kremlu nad ruským životem znamená, že proti Putinovi neexistuje žádná skutečná opozice, přičemž další tři muži na kandidátce zastupují proputinovské strany, které vedly jen řídkou kampaň.

Někteří voliči však uvedli, že nepotřebují alternativu.

Nina Kiseleva, 90, řekla NBC News, když opustila stanici, že odešla brzy, aby volila dalších šest let Putina. „Protože mu věřím. Opravdu mu věřím,“ řekla Kiseleva a dodala, že prožila velké množství sovětských vůdců, včetně Josifa Stalina. „Pamatuji si, když Stalin zemřel, jeho pohřeb v roce 1953, pamatuji si to dobře. „A teď věřím jen Putinovi,“ řekla.

Světlana Kulíková uvedla, že na stanici hlasovala elektronicky, což je letos poprvé.

Stejně jako Kiseleva řekla, že také volila Putina. „Žijeme si dobře, jsme se vším spokojeni a dobře, jsme velmi spokojeni s naším prezidentem,“ řekla devětapadesátiletá Kulíková.

Denis Babushkin, který pracuje na stavbě dálnic, řekl, že Putin je jediným „vhodným“ kandidátem ze čtyř, a proto pro něj hlasoval. Babushkin (39 let) řekl: „Je to jediný člověk, který v poslední době přiměl ostatní respektovat Rusko jako zemi.“ I když řekl, že není spokojen se vším, co se v zemi děje, pozitiva podle něj stále převažují nad negativy.

READ  Protesty přecházejí v dav, varuje premiér policii
Denis Babuškin.Zprávy NBC

Posouzení veřejného mínění se od začátku války stalo téměř nemožným a mnoho lidí se bojí svobodně mluvit uprostřed represí proti disentu. Podle nezávislého průzkumníka Levada Center však Putinova schvalovatelnost zůstává vysoká na 86 %.

NBC News také viděla skupinu 15 obecních pracovníků, kteří se ukázali jako organizovaná skupina, aby hlasovali a odešli společně. Ruské úřady v minulosti čelily obvinění, že nutily státní zaměstnance k účasti ve volbách.

Při této příležitosti není mnoho napětí, protože dva kandidáti s protiválečnými názory byli vyloučeni z účasti ve volbách a nezávislý monitoring průběhu hlasování je malý.

Ale vysoká volební účast by byla považována za legitimizaci války To pomáhá upevnit myšlenku, že země je sjednocená kolem svého prezidenta, který je již od dob Stalina nejdéle sloužícím vůdcem Kremlu. V roce 2018 přišlo k volbám 67 % oprávněných voličů a Kreml se bude chtít pochlubit, že toto číslo v pondělí překonal.

V předvečer voleb apeloval 71letý Putin na pocity vlastenectví a povinnosti ve zvláštním videoposelství, kde povzbuzoval lidi, aby volili a ukázali jednotu.

Snaha Kremlu podpořit volební účast byla v pátek evidentní po celém Rusku, objevila se videa celebrit vystupujících ve volebních místnostech a jedna oblast dokonce umožnila veřejnosti vyfotografovat se s kartonovým výřezem Tuckera Carlsona, konzervativního komentátora, který nedávno dělal rozhovor s Putinem a stal se prezident, pro ministry. Oblíbená americká postava je tady.

Voliči v pátek odevzdali své hlasy ve školní volební místnosti v centru Moskvy.Zprávy NBC

Ruská státní média však také informovala o některých incidentech narušení, včetně ženy, která nalévala barevné barvivo do volební urny v Moskvě, což vyvolalo trestní vyšetřování, a muže, který se pokusil zapálit petardu ve volební místnosti v Čeljabinské oblasti v pohoří Ural. . Žena se pokusila zapálit volební urnu Molotovovým koktejlem v oblasti Chanty-Mansi na Sibiři.

READ  Český premiér Andrej Babiš ztrácí nabídku na znovuzvolení

Opozice země, zničená zákrokem a zabitím jejího vůdce Alexeje Navalného, ​​je rozdělená v názorech, jak by Rusové měli volby zvládnout. Někteří volali po bojkotu; Jiní vyzvali lidi, aby kazili své hlasy nebo volili jiného kandidáta než Putina.

Nejpravděpodobnější protest se soustředí na výzvu, aby Rusové přišli ve velkém počtu do volebních místností v neděli v poledne ve všech 11 časových pásmech v zemi, v tichém projevu nespokojenosti.

Někteří voliči v moskevské volební místnosti řekli NBC News, že o výzvě k tomuto protestu věděli.

Elena, která si nepřála zveřejnit své příjmení, uvedla, že věděla, že se bude hlasovat v neděli, ale měla možnost hlasovat dnes.

Elena (24 let), která pracuje jako ekonomka a neřekla, koho volila, řekla: „Myslím si, že k tomu, aby člověk mohl mít vlastní názor a mít k něčemu postoj, nemusí nutně přijít v neděli. odpoledne.“ . „Jinak přijdeš po vlastních nohou, ale sám odejít nemůžeš.“

Pravděpodobně jde o odkaz na zásah úřadů, kvůli kterému se mnozí Rusové bojí zatčení a zdráhají se sdělit zahraničním médiím svá příjmení.

Možná nejvíce znepokojující pro Kreml je, že tento týden došlo k nárůstu útoků ukrajinských dronů na velké části Ruska a pokusů o pozemní invaze do pohraničních oblastí Belgorod a Kursk, které po několika dnech bojů podle všeho pokračují.

Krajští hejtmani vyzvali lidi, aby volili v pátek, ale také sdíleli varování před raketovými hrozbami a navrhli, aby v případě potřeby hlasovali elektronicky, vzhledem k potenciálním rizikům pro lidi opouštějící své domovy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek řekl, že zesílené útoky byly „pokusy vrhnout stín na volby“.

Prezidentští kandidáti, včetně Putina, v pátek defilují ve volební místnosti v Moskvě.Natalia Kolesnikova/AFP – Getty Images

Jde o první prezidentské volby, ve kterých mohou lidé volit elektronicky, což vyvolává obavy z podvodů a podvodů, které ruské volby historicky sužují. Ruské ministerstvo pro digitální rozvoj uvedlo, že v pátek ráno již elektronicky hlasovalo 1,6 milionu lidí, uvedla státní tisková agentura TASS.

READ  Ruští voliči, kteří uposlechli Navalného výzvu, věčně protestují proti Putinově vládě

Více než 114 milionů Rusů má právo volit ve volbách, včetně téměř 2 milionů v zahraničí. Poprvé budou také zahrnuti lidé ve čtyřech okupovaných oblastech Ukrajiny anektovaných Ruskem, což je v rozporu s mezinárodním právem v kroku, který Kyjev a jeho západní spojenci odsoudili.

Očekává se, že výsledky začnou přicházet koncem neděle a Putinovo drtivé vítězství by mělo být oznámeno v pondělí.

Z Moskvy se hlásili Keir Simons a Natasha Lebedeva. Yulia Tilmazanová se hlásila z Londýna.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *