V Anglii byl objeven zkamenělý les pocházející z devonského období

Vědci objevili zkamenělé důkazy o nejstarším známém lese na světě na vrcholcích odlehlých útesů v Anglii, oznámili vědci koncem minulého měsíce a nabídli letmý pohled na to, jak rostliny rostly před stovkami milionů let.

psaní V Journal of the Geological Society vědci popisují objev zkamenělého lesa, který podle nich představuje okamžik v biologii, který navždy „změní“ planetu.

Objevili důkazy o lese nad útesy na jižní straně Bristolského průlivu, zátoky Atlantiku oddělující Anglii a Wales. Pískovcové útesy, nejvyšší v Anglii, paleobotanisté dlouho přehlíželi, ale ukázalo se, že jsou domovem nejstaršího zkamenělého lesa na světě, který předchozího držitele rekordu předčil o 4 miliony let, píší výzkumníci.

Fosilie jsou staré asi 390 milionů let a pocházejí z období devonu. I když se často nazývá „věkem ryb“, protože se časově shodoval s rozkvětem mořského života v oceánech, které pokrývaly většinu planety, v tomto období také došlo k rozvoji prvních lesů.

Zkamenělé rostliny byly velmi odlišné od moderních rostlin. „Byl to velmi zvláštní les,“ řekl Neil Davies, lektor sedimentární geologie na University of Cambridge a první autor studie. Nové vydání. „Neexistoval žádný růst, o kterém by se dalo mluvit, a tráva se ještě neobjevila, ale poblíž těchto hustých stromů spadlo mnoho větví, což mělo obrovský dopad na krajinu.“

Stromy známé jako kalamofyton, Byly kratší než moderní stromy a jejich kmeny byly tenké a duté a neobsahovaly žádné listy, jen větvovité výrůstky, které později opadaly. Jak stromy rostly, pomáhaly utvářet svět kolem sebe. Jejich kořenové struktury stabilizovaly půdu a učinily ji odolnější vůči záplavám, napsali vědci. Trosky padající s růstem lesů vytvořily nová prostředí pro zvířata, distribuovaly živiny a pomohly utvářet krajinu.

Fosilie uchovávají důležitou etapu ve vývoji Země, říká Davies ve zprávě – a slouží jako připomínka toho, jak důležité je pokračovat v hledání důkazů o rostlinné minulosti Země, a to i v oblastech, které byly dříve považovány za nedůležité.

READ  Slunce je potenciálně překvapivý zdroj

„Lidé si někdy myslí, že britské skály byly nedostatečně prozkoumány, ale to ukazuje, že jejich opětovné prozkoumání může vést k důležitým novým objevům,“ říká Davies.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *