Ústavní soud zamítl žádost Lichtenštejnska o navrácení majetku u Kolína – Brněnského deníku

Ústavní soud zamítl žádost Lichtenštejnska o navrácení majetku u Kolína – Brněnského deníku

Lichtenštejnové dříve vlastnili v českých zemích rozsáhlé majetky včetně zámku Letnice (na snímku). Fotografický kredit: Freepik.

Brno 10. května (ČTK) – Ústavní soud ČR zamítl žádost lichtenštejnského prezidenta v majetkovém sporu u středočeského Kolína, řekl včera soudce Tomasz Lichovnik.

Lichtenštejnové vlastnili v českých zemích rozsáhlé majetky, o které však v roce 1945 na základě Benešových dekretů přišli. Před pěti lety podala Nadace knížete z Lichtenštejna společně s vládnoucím knížetem Hansem Adamem II. sérii žalob k českým soudům o nabytí vlastnictví a znovuzískání kontroly nad majetkem.

Reklamní

Žádost obdržel i soud v Collinu, ale nebylo jí vyhověno.

„Dalšími žalobami se restitučnímu zákonu vyhnout nelze,“ řekl Lichovník.

Rozhodnutí bylo dílem soudkyně zpravodajky Milady Tomkové, jejíž mandát skončil v mezidobí před vyhlášením.

Žaloba mířila na různé státní úřady, které v současnosti vlastní pozemky či jiné nemovitosti, včetně lesních a vodohospodářských úřadů řízených Úřadem státního zmocněnce pro majetkové záležitosti, Státním pozemkovým úřadem, Ministerstvem školství a Ředitelstvím silnic a dálnic.

Okresní soud případ Lichtenštejnů zamítl a ti se neúspěšně odvolali k pražskému krajskému soudu. Podle okresního soudu měla žaloba vyvolat právní nejistotu současných vlastníků. Podle Nejvyššího soudu je nesporné, že majetek byl převeden na vládu, když dekret vstoupil v platnost v roce 1945, zatímco nejzazší datum pro většinu restitučních nároků je rok 1948.

Lichtenštejnům se rovněž nepodařilo prokázat údajné nedostatky v konfiskačním řízení nebo procesní chyby. V ústavní stížnosti se trust domáhal ochrany vlastnického práva a stěžoval si na diskriminaci.

V roce 2018 podala nadace obdobné žaloby u několika okresních soudů v České republice s odůvodněním, že František Josef II. z Lichtenštejnska, poslední majitel rodových statků, nebyl občanem Německa, ale spíše občanem neutrálního Lichtenštejnska a navíc, hlava suverénního státu.

READ  Známá česká hračka postavička létat ve vesmíru

Okresní soud v Brekle na jižní Moravě loni zamítl podobnou kauzu Lichtenštejnů proti státním institucím. V případu se mimo jiné týkaly zámky Letnis a Valdis, které dříve vlastnil rod Lichtenštejnů.


https://brnodaily.com/2023/05/10/news/constitutional-court-rejects-liechtensteins-claim-of-restitution-over-property-near-kolin/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/05/lednice-chateau-with-beautiful-gardens-parks-lednicevaltice-landscape-south-moravian-region-unesco-world-heritage-site-1024×681. jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/05/lednice-chateau-with-beautiful-gardens-parks-lednicevaltice-landscape-south-moravian-region-unesco-world-heritage-site-150×100. jpgČTKČeská republika / SvětÚstavní soud ČR, Zámek Letnice, Lichtenštejnsko, NovinkyLichtenštejnové dříve vlastnili v českých zemích rozsáhlé majetky včetně zámku Letnice (na snímku). Fotografický kredit: Freepik. Brno 10. května (ČTK) – Ústavní soud ČR zamítl žádost lichtenštejnského prezidenta ve sporu o nemovitost u středočeského Kolína, uvedl soudce Thomas Lichovnik.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *