Světová zdravotnická organizace říká, že riziko přenosu ptačí chřipky na člověka je „hlavním problémem“. Ptačí chřipka

Světová zdravotnická organizace říká, že riziko přenosu ptačí chřipky na člověka je „hlavním problémem“.  Ptačí chřipka

Světová zdravotnická organizace vyjádřila obavy z šíření viru ptačí chřipky H5N1, který způsobuje „neobvykle vysokou“ úmrtnost lidí.

Epidemie, která začala v roce 2020, zabila nebo zabila desítky milionů drůbeže. Světová zdravotnická organizace uvedla, že nedávné rozšíření viru mezi několik druhů savců, včetně domácího dobytka ve Spojených státech, vedlo ke zvýšenému riziku přenosu viru na člověka.

„Myslím, že to zůstává hlavním problémem,“ řekl novinářům v Ženevě Jeremy Farrar, hlavní vědec zdravotnické agentury OSN.

Krávy a kozy se připojily k seznamu postižených druhů minulý měsíc, což je pro odborníky překvapivý vývoj, protože se nepředpokládalo, že by byly náchylné k tomuto typu chřipky. Americké úřady tento měsíc oznámily, že člověk v Texasu se zotavuje z ptačí chřipky poté, co byl vystaven kontaktu s dojnicemi 16 stád v šesti státech Zdá se, že se nakazil po kontaktu s volně žijícími ptáky.

Farrar řekl, že kmen A(H5N1) se stal „globální zvířecí pandemií“.

Dodal: „Největším problémem je samozřejmě to, že když jsou kachny, kuřata a pak savci stále více infikováni, tento virus se nyní vyvíjí a rozvíjí schopnost infikovat lidi a poté schopnost přenosu z jednoho člověka na druhého.“

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se virus H5N1 šířil mezi lidmi. Ale ve stovkách případů, kdy se lidé nakazili kontaktem se zvířaty za posledních 20 let, je „úmrtnost mimořádně vysoká,“ řekl Farrar, protože lidé nemají vůči viru přirozenou imunitu.

Od roku 2003 do roku 2024 bylo podle Světové zdravotnické organizace celosvětově hlášeno 889 případů a 463 úmrtí způsobených H5N1 z 23 zemí, což znamená úmrtnost na 52 %.

Nedávný případ infekce člověka ve Spojených státech po kontaktu s infikovaným savcem zdůrazňuje rostoucí rizika. „Když se připojíte ke skupině savců, přiblížíte se k lidem,“ řekl Farrar a varoval, že „tento virus jen hledá nové, nové hostitele.“

READ  Observatoř NASA New Earth System Observatory vytvoří komplexní 3D pohled na Zemi - pomůže řešit a zmírnit změnu klimatu

Farrar vyzval ke zvýšenému dohledu a řekl, že „je velmi důležité porozumět počtu lidských infekcí, ke kterým dochází… protože tam dochází k adaptaci.“ [of the virus] stane se to“.

„Je tragické to říct, ale kdybych dostal H5N1 a zemřel, byl by to konec,“ řekl. „Pokud obejdete komunitu a rozšíříte to na někoho jiného, ​​začnete cyklus.“

Řekl, že probíhají snahy o vývoj vakcín a léčby viru H5N1, a zdůraznil, že je třeba zajistit, aby regionální a národní zdravotnické úřady po celém světě měly kapacitu diagnostikovat virus.

Cílem je, že „pokud se virus H5N1 dostane k lidem a přenese se z člověka na člověka,“ řekl Farrar, svět bude „v pozici okamžitě zareagovat“ a bude vyžadovat spravedlivý přístup k vakcínám, léčbě a diagnostice. .

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *