Studie zjistila, že kolibří samice vypadají jako samci, aby se vyhnuli útokům ptáků

Mohou se toulat roztomilým a společenským vzhledem, ale svět kolibříků je plný agrese. Nyní se zdá, že některé kolibří samice se vyvinuly, aby se tomu vyhnuly – přijetím lesklého peří svých mužských protějšků.

Američtí vědci odchytili v Panamě více než 400 kolibříků jakobínských s bílým krkem.

Překvapivě zjistili, že více než čtvrtina samic měla vychloubané peří podobné mužům – duhové modré hlavy, ostré bílé ocasy a bílá břicha. Ženské Jacobity jsou obvykle ve srovnání s nimi slabší a mávají tlumenými zelenými, šedými nebo černými odstíny, které jim umožňují splynout s prostředím.

Experimenty prováděné vědci naznačily, že okázalý oděv připomínající mužský kostým pomohl ženám vyhnout se agresivnímu chování mužů během krmení, jako je klikání a bít do těla.

Když vědci prozkoumali ulovené ptáky, zjistili, že všichni mladí nebo mladiství Jacobité vykazovali jasné barvy. Obecně platí, že u většiny druhů ptáků se mladiství obvykle podobají opačnému pohlaví dospělých ptáků.

„Bylo tedy jasné, že se něco hraje,“ řekl první autor studie Guy Falk, který je nyní postdoktorandem na Washingtonské univerzitě, ale který vedl výzkum jako součást Cornell Lab of Ornithology a Smithsonian Tropical Výzkumný institut. .

Každý muž a žena začínají vypadat jako dospělí muži. Poté, co stárnou, si asi 20% žen ponechá toto peří a pak se 80% z nich změní na monotónní peří. “

Obecně se věří, že jasné okrasné peří mnoha druhů se vyvinulo jako funkce soutěže o kamarády. Ale v tomto případě většina žen nedržela toto barevné peří, když byly sexuálně zralé a hledaly kamarády, což bylo známkou toho, že takzvaný sexuální výběr nebyl příčinou, upozornil.

Falk a jeho kolegové se pokusili odpovědět na to, proč se některé samice Jacobite nadále podobají samcům jako dospělým tím, že nechali vycpané kolibříky na krmítkách (samci, samice a chudí samci) a sledovali, jak s nimi skuteční kolibříci komunikují na různých místech v Panamě.

READ  Případy COVID-19 v povodí Uinty rostou, ale Utah je na „opravdu dobrém místě“

Zjistili, že většina sexuálního chování toho, co vypadalo jako skutečný kolibřík, byla zaměřena na bledé, vycpané samice, což posílilo myšlenku, že sexuální výběr není tím správným vysvětlením. Studie publikovaná v časopise Current Biology.

Když se však podívali na agresivní akce mezi vycpanými a skutečnými kolibříky, vědci zjistili, že na matné vycpané samice se častěji útočí než na vycpané kolibříky. „Tento druh nám naznačil, že má co do činění se sociálním výběrem a soutěží o jídlo, nikoli s konkurencí o kamarády,“ řekl Falk.

Obecně lidé věřili, že kolibříci jsou malé víly, které pijí nektar květin. „Ale neustále bojují … Agrese je velkou součástí jejich života.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *