Fakta – Vládní opatření ke zmírnění bolesti z inflace Reuters

2/2
© Reuters. FOTOGRAFIE: Celkový pohled na stožáry a elektrické vedení vedoucí z uhelné elektrárny Junper v německém Hanau brzy ráno 23. listopadu 2016. REUTERS/Kai Fafenbach

2/2

(Reuters) – Narušení globálních dodavatelských řetězců související s pandemií a vedlejší účinky ruské války na Ukrajině společně vyhnaly nahoru ceny energií, komodit a základních potřeb.

Zde je seznam některých opatření, která vlády podnikly, aby pomohly těžce postiženým spotřebitelům a podnikům:

Amerika:

* Kanada dne 13. září oznámila balíček ve výši 4,5 miliardy kanadských dolarů (3,38 miliardy dolarů) s daňovým zvýhodněním pro rodiny s nízkými a skromnými příjmy a jednorázové zvýšení pro funkci, která pomáhá lidem s nízkými příjmy platit nájem.

* Brazílie vyjednává s Ruskem a arabskými zeměmi o zvýšení dodávek nafty, aby se snížily ceny pohonných hmot. Ropný gigant Petrobras letos oznámil vícenásobné snížení cen benzínu, zatímco vláda v červenci snížila daně z pohonných hmot a zvýšila sociální dávky.

* USA nabídnou bývalým studentům oddlužení, zatímco „zákon o snížení inflace“ ve výši 430 miliard dolarů, který byl představen v srpnu, má za cíl snížit ceny léků na předpis a nabídnout daňové úlevy na podporu energetické účinnosti.

V srpnu mexičtí představitelé uvedli, že protiinflační podpora už letos stála asi 575 miliard pesos (28,59 miliardy dolarů).

* Chile v červenci oznámilo plán pomoci ve výši 1,2 miliardy dolarů, který zahrnuje podporu zaměstnanosti a jednorázové platby nejvíce postiženým.

Evropa:

Evropská unie plánuje získat více než 140 miliard eur (139,99 miliardy dolarů), aby zmírnila inflaci snížením příjmů z nízkonákladových generátorů energie a tím, že se společnosti vyrábějící fosilní paliva podělí o neočekávané zisky.

* Maďarsko prodloužilo stropy na ceny pohonných hmot a základních potravin do konce roku.

* Francie v příštím roce zastropuje energie pro domácnosti a zvýší ceny plynu o 15 %. V srpnu schválila návrh zákona ve výši 20 miliard eur, který by zvýšil důchody a některé sociální platby.

READ  9 důvodů, proč je Panama oblíbeným místem pro každého, kdo chce odejít do mezinárodního důchodu

* Norsko souhlasilo s poskytnutím půjček a podpory společnostem ve výši 3 miliard norských korun (292,21 milionu USD). Pomáhá také rodinám platit účty za elektřinu.

* Itálie se 16. září dohodla na novém balíčku v hodnotě asi 14 miliard eur.

* Německo může znárodnit problémového dovozce plynu Uniper. V září byl rovněž oznámen balíček pomoci ve výši 65 miliard eur.

* Polsko vynaloží více než 30 miliard zlotých (6,37 miliardy USD) na snížení nákladů na energii a podporu podniků. Příští rok také dvakrát zvýší minimální mzdu.

* Česká republika v příštím roce zastropuje ceny elektřiny a plynu.

* Británie pravděpodobně utratí více než 100 miliard liber (113,86 miliardy dolarů) na omezení účtů spotřebitelů za energii na dva roky a na podporu podniků.

* Portugalsko snížilo daň z přidané hodnoty na elektřinu a zavedlo jednorázové platby pracujícím, rodinám a důchodcům.

* Španělsko sníží od října daň z přidané hodnoty na plyn na 5 % z 21 %.

*Chorvatsko bude stanovovat ceny elektřiny od 1. října do března.

* Finsko a Švédsko poskytnou energetickým společnostem záruky likvidity.

* Dánsko v srpnu stanovilo roční zvýšení nájemného o 4 % na další dva roky, nad rámec předchozích opatření.

Asie:

Thajsko 13. září rozšířilo daňové škrty na dotace na naftu a energii a zvýšilo minimální mzdu.

* Nejméně 10 indických států oznámilo celkovou podporu přesahující 1 bilion rupií (12,54 miliardy dolarů). 8. září vláda omezila vývoz rýže ve snaze zvýšit zásoby a zchladit domácí ceny. Zřídila také výbor pro přezkoumání cen místně vyrobeného plynu.

* Japonsko zavede v říjnu další ekonomický balíček, který přispěje k rekordnímu zvýšení minimální mzdy a v dubnu představený úlevový účet ve výši 103 miliard dolarů.

* Indonéská vláda 14. září nařídila okresním náčelníkům, aby udrželi inflaci cen potravin pod pěti procenty. V srpnu vláda souhlasila s přerozdělením 24,17 bilionu rupií (1,61 miliardy dolarů) z dotací na pohonné hmoty na sociální výdaje.

READ  Rostoucí ceny ropy spolu se zablokováním Suezského kanálu podporovaly obavy z dodávek

* Malajsie očekává, že letos utratí 77,3 miliard ringgitů (17 miliard dolarů) na dotace a hotovostní pomoc.

Afrika a Blízký východ:

* 15. září tuniská vláda podepsala dohodu s významným odborovým svazem o zvýšení mezd ve veřejném sektoru a minimální mzdy.

* Egypt 30. srpna oznámil balíček, který má pomoci likvidovat nahromaděné zboží v přístavech a snížit ceny zboží pro egyptské spotřebitele.

* Jižní Afrika koncem července oznámila snížení cen pohonných hmot.

* Botswana snížila daň z přidané hodnoty v červenci o 2 % na období šesti měsíců.

* Turecko v červenci zvýšilo minimální mzdu o zhruba 30 %, navíc k 50% nárůstu na konci loňského roku.

* Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty v červenci zvýšily své výdaje na sociální zabezpečení.

(1 dolar = 1,3297 kanadského dolaru)

(dolar = 20,1141 mexické peso)

(1 dolar = 1,0001 euro)

(1 dolar = 10,2666 norských korun)

(1 dolar = 4,7073 zlotých)

(dolar = 0,8783 libry)

(dolar = 79,7310 indických rupií)

(1 dolar = 14975 0000 rupií)

(dolar = 4,5480 ringgit)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.