Starověké záznamy poskytují první příklad lidského zpracování dřeva

Starověké záznamy poskytují první příklad lidského zpracování dřeva

Téměř před půl milionem let lidé v Africe sbírali dřevo, aby vytvořili velké stavby, podle A Stay Publikováno ve středu popisuje zubaté a špičaté kmeny stromů pohřbené pod pískem v Zambii.

Tento objev významně pokročil v historickém záznamu strukturálního zpracování dřeva. Dříve byly nejstarší známé příklady tohoto plavidla 9000 let staré plošiny na okraji britského jezera.

Starobylé výrobky ze dřeva jsou extrémně vzácné, protože organické materiály se obvykle rozkládají tisíce let, řekla Anneke Melkesová, archeoložka z University of Reading, která se nepodílela na nové studii, která se objevila v časopise Nature. „Téměř nikdy se nepamatuje,“ řekla.

Není jasné, co první lidé v Africe budovali. Dr Milks řekl, že nový objev naznačuje, že dřevo používali nejen k výrobě kopí nebo kopacích tyčí, ale také k ambicióznějším výtvorům, jako jsou plošiny nebo chodníky.

„Myslím, že většina raných lidských skupin používala dřevo v nějaké formě,“ řekla. „Prostě to nevidíme.“

Mezinárodní tým vědců objevil kmeny stromů v roce 2019 poblíž obrovského vodopádu v Zambii známého jako Kalambo Falls. Řeka Kalambo tam klesá o 770 stop, než se vlévá do jezera Tanganika.

Pro archeology má lokalita pestrou historii. V padesátých letech našel britský archeolog Desmond Clark poblíž vodopádů staré kamenné nástroje a také kusy dřeva, které se podle jeho názoru používaly na kopání tyčí a oštěpů. Ostatní kusy vypadaly jako spálené. Byl by to jeden z prvních důkazů o tom, že lidé zakládali ohně.

Jiní vědci se zajímali, zda lidé skutečně vyráběli dřevěné předměty. Dr. Clark připustil, že to byly pravděpodobně větve, které spadly do řeky Kalambo a byly přetvořeny pískovými zrnky nesenými ve vodě tekoucí k vodopádům.

V roce 2006 se Lawrence Parham, archeolog z University of Liverpool, a jeho kolegové vrátili do Kalambo Falls. Do té doby vědci vyvinuli novou metodu pro určování stáří archeologických nalezišť, využívající toho, jak křemenná zrna mohou fungovat jako geologické hodiny. Když se atomy uranu přirozeně nacházející se na Zemi rozpadají, uvolňují energii, která je zachycena v křemeni. Postupem času zrna ukládají stále více energie, kterou vědci mohou později změřit ve svých laboratořích. Čím vyšší energie, tím starší vzorek.

Na své cestě k vodopádům Kalambo v roce 2006 našli vědci další kamenné nástroje. Geoff Dowler, geofyzik z Aberystwyth University ve Walesu, sbíral písek z říčních břehů a strávil několik dalších let měřením energie v něm zachycené. Došel k závěru, že nejstarší vrstvy sedimentů obsahující kamenné nástroje jsou staré 300 000 až 500 000 let.

To znamená, že nástroje byly vyrobeny dlouho předtím, než se vyvinuli moderní lidé. Vědci se domnívají, že je mohl vyrobit dřívější druh nalezený v Zambii, známý jako Homo heidelbergensis.

Výzkumníci podnikli další cestu k vodopádům v roce 2019 a Dr. Dowler plánoval použít robustnější datovací techniku ​​založenou na zrnech živce spíše než na křemeni.

Ale když dorazili na staré místo doktora Clarka, zjistili, že zmizel. Za 13 let od jejich poslední cesty se řeka odvrátila. Zůstala jen bažina plná rákosí.

Naštěstí Dr. Barham připravil alternativní plán. Před expedicí pomocí Google Earth identifikoval slibný pás pláže podél řeky Kalambo. Když tam dorazili, doktor Barham okamžitě uviděl tyč trčící z písku. Ve vodě našel ostrý hrot, který perfektně pasoval na jeden konec hole. Kdyby přišel o rok později, úlomky by mohly být smeteny. „Byl to jen šťastný okamžik,“ řekl Dr. Barham.

READ  Rover NASA Curiosity byl navržen tak, aby trhal vlastní kola

Ve stejné oblasti našli vědci kamenné nástroje spolu se dřevem ve tvaru klínů a písmene V, což jsou jasné znaky ruční práce.

Dr. Dowler použil k určení stáří artefaktů zrna živce. Zjistil, že předměty pocházejí ze tří různých období: před 487 000 lety, před 390 000 lety a před 324 000 lety. Je pravděpodobné, že lidé u řeky po celé toto období žili nebo se k ní vraceli po tisíce generací.

Na konci polní sezóny v roce 2019 učinili vědci svůj nejzajímavější objev. V nejstarší vrstvě písku objevili čtyři a půl stopy vysoký kmen stromu z malého afrického stromu, tzv. Zaheer keř. Poblíž špičatého konce klády si výzkumníci všimli velkého zářezu. Jak kopali dále, zjistili, že vytěžená část kmene stromu spočívá na kmeni většího stromu.

Když vědci dřevo odkryli, pořídili snímky ve vysokém rozlišení. Snímky odhalily stopy po sekání na trupu a trupu, což naznačuje, že lidé používali sekery a škrabací nástroje. „Je to záměrné,“ řekl Dr. Barham. „Tohle je záměrné.“

Dr Milks řekl, že fotografování starých dřevěných předmětů, jakmile byly objeveny, bylo zásadní pro pochopení toho, jak byly vyrobeny. Podmáčený písek umožnil dřevu přežít statisíce let prakticky beze změny. Ale když je staré dřevo znovu vystaveno vzduchu, může během několika minut ztratit zásadní důkazy. „Může se zmenšit, může se zkroutit, může se stát všelijaké věci,“ řekl Dr. Milks.

Dr. Barham a jeho kolegové spolupracovali s Johnem Mukubou, tradičním zambijským dřevozpracujícím, na interpretaci svých zjištění. Mají podezření, že lidé kácí živé stromy kamennými sekerami. Dřevo pak opracovali tak, aby do sebe oba kusy zapadly do větší struktury.

Dr. Barham spekuloval, že torzo a torzo byly součástí stavby postavené nad bažinatou půdou podél řeky Kalambo. „Jde o to, abyste udrželi nohy v suchu, aby vaše jídlo bylo suché nebo vaše palivové dříví suché,“ řekl.

READ  Světla na obloze? Družice SpaceX Starlink prochází oblastí Kansas City

„Vžijte se do mysli někoho, kdo tam žil přibližně před 480 000 lety a měl skvělou mysl,“ řekl. „Nebojte se složitých návrhů.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *