Identita útočníka ze Sydney, který ubodal k smrti 6 lidí, byla identifikována

Identita útočníka ze Sydney, který ubodal k smrti 6 lidí, byla identifikována

SYDNEY – Policie v neděli identifikovala útočníka, který ubodal šest lidí k smrti v přeplněném nákupním centru v Sydney, než ho zastřelil policista.

Policie Nového Jižního Walesu uvedla, že za útok, ke kterému došlo v sobotu odpoledne v nákupním centru Westfield v Bondi Junction, na východním předměstí města a nedaleko světoznámé pláže Bondi, je zodpovědný 40letý Joel Cauchi.

Náměstek policejního komisaře NSW Anthony Cook na nedělní tiskové konferenci novinářům řekl, že Cauchi měl problémy s duševním zdravím, které dosud nebyly identifikovány, a že policejní vyšetřovatelé útok nepovažují za související s terorismem.

„Pokračujeme v práci na identifikaci pachatele, ale v tuto chvíli je nám zcela jasné, že to zřejmě souvisí s duševním zdravím dotyčného,“ řekl Cook.

Dodal: „V tuto chvíli stále existuje… Neobdrželi jsme žádné informace, nenašli jsme žádné důkazy, neshromáždili jsme žádné zpravodajské informace, které by naznačovaly, že to bylo vedeno nějakým konkrétním motivem – ideologickým nebo jiným.“

Útok na nákupní centrum, jedno z nejrušnějších v zemi a centrum aktivit za teplého podzimního odpoledne, začal kolem 15:10 a rychle byla přivolána policie.

Při útoku zahynulo šest lidí, pět žen a jeden muž, ve věku od 20 do 55 let. 12 dalších bylo zraněno a zůstává v nemocnici, včetně 9měsíčního dítěte, jehož matka byla při útoku zabita.

Obětí byl hlídač nákupního centra a později byl identifikován jako 30letý Faraz Tahir z Pákistánu.

Podle nedělního písemného prohlášení muslimské komunity Ahmadiyya v Austrálii byl Faraz v Austrálii méně než rok a byl „váženým členem naší komunity“.

Na videozáznamu pořízeném svědkem bylo vidět několik lidí na útěku, když Kauchi s nožem pobíhal nevyzpytatelně nákupním centrem a vrhal se na lidi.

„Když jsem pořídil záběry, bylo to asi 15 sekund, než ho policista zastřelil a v tu chvíli už zabil několik lidí, ale nevěděli jsme a neměli jsme tušení, co se děje,“ řekl Rohan Anderson, který vstoupil do nákupního centra před Chvíli po útoku řekl: „Právě jsme viděli někoho dole od nás, jak utíká s nožem a vy tam nevěřícně sedíte, že se to děje v Austrálii, v Bondi.“

READ  Čína uvolňuje hraniční omezení pro ty, kteří dostali vakcíny čínské výroby

Další záběry ukázaly, že muž čelí útočníkovi na eskalátoru v nákupním centru a drží něco, co vypadalo jako kovový sloup.

Inspektorka Amy Scottová, která byla první pohotovostní jednotkou na místě, Cauchiho zastřelila.

Premiér Anthony Albanese v neděli v rozhovoru s novináři řekl, že důstojník byl „naprostým hrdinou“ a jeho činy zachránily mnoho životů.

Řekl: „Úžasná inspektorka, která sama riskovala a eliminovala hrozbu pro ostatní, aniž by přemýšlela o nebezpečích pro sebe.“

„Vidíme také záběry obyčejných Australanů, kteří se vystavují nebezpečí, aby pomohli svým krajanům,“ dodal.

V písemném prohlášení později v neděli Cauchiho rodina uvedla, že byla sobotními událostmi ovlivněna a neměla „žádný problém“ se Scottem zastřelit jejich syna a uvedla, že „jen dělala svou práci, aby chránila ostatní.“

„Joelovy činy byly opravdu strašné a my se stále snažíme pochopit, co se stalo,“ stálo v prohlášení. „Od dospívání bojoval s problémy duševního zdraví.“

Během nedělního dne lidé před nyní uzavřeným obchodním centrem položili velké množství květin na počest obětí. Policie tvrdí, že zůstane aktivním místem činu několik dní.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *