Spojené státy se v reakci na izraelský útok zaměřují na výrobu íránských dronů

Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo nové sankce vůči Íránu v reakci na jeho nedávný letecký útok proti Izraeli, protože Bidenova administrativa usiluje o ekonomickou, nikoli vojenskou odpověď na Teherán.

Ministryně financí Janet L. Yellenová uvedla, že kroky administrativy „oslabí a naruší“ íránský program bezpilotních letounů zaměřený na civilní obyvatelstvo v Izraeli. Sankce se zaměřují také na íránskou výrobu oceli, což je opatření, které americké úřady nepřijaly od roku 2021. Spojené státy podle ministerstva financí za poslední tři roky uvalily sankce na více než 600 subjektů napojených na Írán.

„Naše akce ztěžují a prodražují Írán, aby pokračoval ve svém destabilizujícím chování na každém kroku,“ uvedla Yellenová v prohlášení. Dodal: „Budeme nadále nasazovat naše sankční orgány, abychom v nadcházejících dnech a týdnech čelili Íránu s dalšími opatřeními.“

Nové sankce, které administrativa signalizovala začátkem tohoto týdne, se zdají být navrženy tak, aby spíše zkrotily než rozdmýchaly napětí v regionu, protože prezident Biden se snažil zabránit většímu šíření nepřátelství na Blízkém východě.. Někteří kritici tlačili administrativu, aby šla ještě dále a snížila příjmy, které má íránská vláda k dispozici, uvalením sankcí na masivní nákupy íránské ropy v Číně. Ministerstvo financí podniklo určité kroky k uvalení sankcí na čínské společnosti za takové nákupy, ale ambicióznější zásah by ve volebním roce riskoval zvýšení globálních cen ropy a tím i cen plynu v USA.

Administrativa se, alespoň prozatím, zdá, že se takové eskalaci do značné míry vyhýbá. Místo toho se zdá, že sankce uvalené vládou ve čtvrtek se zaměřují na cíle uvnitř Íránu.

Sankce odřízly jejich cíle od bank a dalších finančních institucí, které používají americký dolar. Není však jasné, kolik západních společností pomáhá s výrobou íránských dronů, zvláště když íránská ekonomika již má jen málo spojení se západními ekonomikami Spojených států a jejich spojenců.

READ  Rusko-ukrajinské válečné zprávy: Živé aktualizace

Rachel Ziemba, přidružená členka Centra pro novou americkou bezpečnost, think tanku pro zahraniční politiku, uvedla, že západní země již zavedly sankce související s íránskými drony kvůli jejich použití ruskými silami na Ukrajině. „Vidím to jako více stejného,“ řekla. „Nejde o eskalační opatření, které se pokouší udusit energetické příjmy, a jsem skeptický, pokud jde o to, zda se dotyčná jména spoléhají na fixy v amerických dolarech, což by mohlo omezit jejich účinnost.“

Ještě předtím, než došlo k obnovení regionálního napětí kvůli útokům na Izrael ze 7. října, byla íránská ekonomika jednou z nejvíce sankcionovaných ekonomik na světě. Spojené státy uvalily na Írán sankce od roku 1979 a Trumpova administrativa výrazně eskalovala ekonomické tlaky po roce 2018, kdy odstoupila od íránské jaderné dohody uzavřené Obamovou administrativou.

Mezi cíle nejnovějších sankcí patří 16 lidí a dvě společnosti, které umožňují výrobu dronů v Íránu. Sankce byly rovněž uvaleny na pět společností, které poskytují materiály íránské Khuzestan Steel Company na výrobu oceli. Ministerstvo financí rovněž uvalilo sankce na tři společnosti spojené s íránskou automobilkou obviněnou z podpory íránského režimu.

O víkendu Írán vyslal na Izrael více než 300 dronů a raket v reakci na smrtící izraelský útok na íránský konzulát v Sýrii. Íránský útok nezpůsobil velké škody ani oběti, protože izraelské, americké a další síly zachytily většinu raketové palby.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *