Spojené státy a Čína nejsou na hlavním zasedání OSN o klimatu

Spojené státy a Čína nejsou na hlavním zasedání OSN o klimatu

Na seznamu vydaném Organizací spojených národů bylo uvedeno 41 mluvčích, mezi nimiž nebyla Čína ani Spojené státy

PSS/AFP

20. září 2023, 09:25

Poslední změna: 20. září 2023, 09:28

Generální tajemník OSN António Guterres vystupuje na 78. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, USA, dne 19. září 2023. Foto: REUTERS/Brendan MacDiarmid

„>

Generální tajemník OSN António Guterres vystupuje na 78. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, USA, dne 19. září 2023. Foto: REUTERS/Brendan MacDiarmid

Čína a Spojené státy, dva největší producenti emisí na světě, nebudou na středečním klimatickém summitu OSN chybět jako řečníci poté, co slíbili, že zahrnou pouze ty nejambicióznější země.

Generální tajemník António Guterres při oznámení summitu v prosinci prohlásil, že summit učiní „bezvýznamným“ a zapojí do něj pouze představitele zemí s konkrétními plány na dosažení nulových čistých emisí skleníkových plynů.

Na seznamu vydaném Organizací spojených národů bylo uvedeno 41 mluvčích, mezi nimiž nebyla Čína ani Spojené státy.

Americký prezident Joe Biden je v New Yorku, aby se zúčastnil zasedání OSN a zahájil komplexní legislativu ke snížení uhlíkových emisí.

Stanovil si cíl dosáhnout do roku 2050 ekonomiky s nulovými emisemi, ale jeho kritici tvrdí, že Spojené státy dosud nepodnikly dostatečné kroky k dosažení tohoto cíle, zejména s ohledem na politický odpor proti klimatu ze strany konkurenční Republikánské strany.

Ale „Climate Ambition Summit“ bude zahrnovat Kalifornii, zastoupenou guvernérem Gavinem Newsomem.

Mezi země pozvané k účasti patří kromě Evropské unie také Brazílie, Kanada, Francie. Mezi řečníky patří starosta Londýna Sadiq Khan, ale ne Spojené království jako celek.

Ve svém úterním projevu k Valnému shromáždění Guterres poukázal na bezprecedentní klimatický chaos a řekl, že si nepřeje „stejný starý překonaný rekord“ zemí, které čekají, až ostatní zvednou krok.

„Všem, kteří pracují, pochodují a obhajují skutečnou akci v oblasti klimatu, chci, abyste věděli, že jste na správné straně historie a že jsem s vámi,“ řekl.

READ  Česko si u Rafaela objednává novou várku raket vzduch-vzduch

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *