Mezi Ázerbájdžánem a Arménií propukly nové střety

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reuters) – Ruské tiskové agentury v úterý brzy informovaly, že mezi ázerbájdžánskými a arménskými silami propukly střety v rámci obnovení desetiletí trvajícího nepřátelství spojeného se sporným regionem Náhorního Karabachu.

Ázerbájdžán, který v roce 2020 v šestitýdenním konfliktu znovu potvrdil plnou kontrolu nad regionem, přiznal ztráty mezi svými silami. Arménie se nezmínila o obětech, ale uvedla, že střety pokračují až do noci.

Jerevanská vláda uvedla, že bude založena na dohodě o spolupráci s Ruskem a bude apelovat na bezpečnostní blok vedený Ruskem, Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti a Radu bezpečnosti OSN, uvedl Interfax.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Kromě ruského prezidenta Vladimira Putina pozval arménský premiér Nikol Pašinjan k diskusi o situaci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena.

Blinken naléhal na okamžité ukončení nepřátelství, které každá strana obviňovala z druhé. Přečtěte si více

Agentury citovaly prohlášení vydané ázerbájdžánským ministerstvem obrany, v němž se uvádí, že „několik míst, krytů a posilovacích bodů ázerbájdžánských ozbrojených sil… bylo vystaveno intenzivnímu ostřelování zbraněmi různých ráží, včetně minometů, jednotkami arménské armády. .“

V důsledku toho dochází ke ztrátám personálu a poškození vojenské infrastruktury.“

Ázerbájdžánská prohlášení uvedla, že arménské síly se podílely na zpravodajských aktivitách na jejích hranicích, převážely zbraně do regionu a v pondělí večer prováděly těžební operace.

Uvedla, že její akce byly „místní povahy a zaměřené na vojenské cíle“.

Arménské ministerstvo obrany uvedlo: „Intenzivní střelba pokračuje – začala jako výsledek rozsáhlé provokace z ázerbájdžánské strany. Arménské ozbrojené síly zahájily přiměřenou reakci.“

Konflikt poprvé propukl na konci 80. let, kdy byly obě strany pod sovětskou nadvládou a arménské síly dobyly rozsáhlé území poblíž Náhorního Karabachu – mezinárodně uznávaného jako území Ázerbájdžánu, ale s velkou arménskou populací.

READ  Raem uvedl, že má sklon podporovat vládu vedenou Netanjahuem

Ázerbájdžán tato území znovu získal v bojích v roce 2020, které skončily Ruskem zprostředkovaným příměřím a návratem tisíců obyvatel do domovů, odkud uprchli.

Od té doby se vůdci obou zemí několikrát setkali, aby přišli se smlouvou zaměřenou na nastolení trvalého míru.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Informovala o tom agentura Reuters. Střih Ron Popesky, Chris Reese a Sam Holmes

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.