Soud s Trumpem: Desítky porotců byly odmítnuty, protože tvrdí, že nemohou být nestranní

Soud s Trumpem: Desítky porotců byly odmítnuty, protože tvrdí, že nemohou být nestranní
  • Napsal Madeline Halpert a Kayla Epstein
  • BBC News, New York

Video vysvětlení, Sledujte: Pohled ze soudní síně na Trumpův historický proces

Bezprecedentní trestní proces s Donaldem Trumpem začal tím, že polovina potenciálních porotců byla během několika minut diskvalifikována z důvodu nestrannosti.

Trump popírá, že by falšoval obchodní záznamy, aby skryl placení úplatků pornohvězdě Stormy Danielsové.

Šedesát z 96 potenciálních porotců u newyorského soudu rychle řeklo, že nemohou být nestranní.

Ti, kteří zůstali, pak dostali několik otázek, včetně otázek týkajících se jejich zpráv a zvyků při čtení knih.

„Nemohla jsem to udělat,“ nechala se slyšet jedna potenciální porotkyně, když odcházela od soudu v pondělí.

Propuštění naznačovalo, jak těžké bude najít skupinu 12 nestranných porotců v případu, který se týká vysoce sledovaného sexuálního skandálu bývalého prezidenta, který znovu kandiduje do Bílého domu.

Kancelář okresního prokurátora Manhattanu tvrdí, že Trump nařídil svému bývalému právníkovi Michaelu Cohenovi, aby zaplatil paní Danielsové 130 000 dolarů (104 000 liber) výměnou za její mlčení o údajném sexuálním setkání, což bývalý prezident popírá.

Žalobci tvrdí, že tak učinil, aby „nelegálně ovlivnil“ volby v roce 2016, Trump vinu odmítl.

Výběr poroty začal odpoledne. Soudce začal propouštět porotce, kteří zvedli ruce s tím, že nemohou být nestranní, a zůstalo asi 34 lidí.

Ti, kteří zemi opustili, byli poté dotázáni na 42 otázek v dotazníku poroty, včetně otázek týkajících se jejich zvyků při čtení zpráv a toho, zda se účastnili nějakých Trumpových shromáždění nebo četli některou z knih bývalého prezidenta.

Osmnáct lidí bylo náhodně umístěno do poroty a jeden po druhém odpovídali na dotazník.

Muž ze středního Manhattanu řekl, že četl Wall Street Journal. Další z Upper West Side řekl, že mezi jeho zvyky v rádiu patří poslech všeho, co vysílá, když je v koupelně. Později objasnil, že měl na mysli NPR.

Ani jeden z nich nebyl okamžitě vyhozen.

Žena byla dotázána: „Máte nějaké vyhraněné názory nebo pevné přesvědčení o bývalém prezidentovi Donaldu Trumpovi nebo o skutečnosti, že je současným prezidentským kandidátem, což by narušovalo vaši schopnost být spravedlivým a nestranným porotcem?

Jednoduše odpověděla „ano“ a byla vyhozena, i když Trumpův tým původně protestoval proti jejímu vyhození z důvodů, které nevysvětlily.

Všichni porotci zůstanou kvůli vysoké povaze případu v anonymitě, ačkoli Trumpův právní tým a žalobci budou znát jejich totožnost.

Obžalovaný zůstal během dne klidný, se svým obhájcem mluvil klidným tónem a zachoval si přísný výraz. Celé dopoledne řekl soudci, newyorskému soudci Juanu Merchanovi, tři slova – všechna „ano“, když se ho zeptali, jaké chování se u soudu vyžaduje.

Před soudem ale Trump prohlásil, že proces byl „nesmysl“ a „útok na Ameriku“.

Trumpova veřejná prohlášení o případu byla během dopoledne u soudu předmětem diskuse několik minut.

Žalobci uvedli, že některé Trumpovy příspěvky na jeho sociální síti Truth Social porušily příkaz soudce Merchana k roubení. Nařízení zakazuje Trumpovi veřejně komentovat lidi spojené s případem, včetně potenciálních svědků.

Rozkaz byl rozšířen o příbuzné zúčastněných poté, co Trump na sociálních sítích zaútočil na dceru soudce Merchana.

Kancelář okresního prokurátora na Manhattanu požádala soudce Merchana, aby Trumpovi udělil pokutu v celkové výši 3000 dolarů (2400 liber) za tři příspěvky. To zahrnuje sobotní příspěvek, kdy jeho bývalý právník – a budoucí svědek soudního procesu – nazval Michaela Cohena „zneuctěným právníkem a zločincem“.

Soudce nařídil jednání na příštího 24. dubna, aby rozhodlo.

Soudce využil dopoledne k tomu, aby určil, jaké důkazy budou u soudu povoleny.

Obhajoba a obžaloba se hádaly kvůli uniklé zvukové nahrávce Trumpa zveřejněné těsně před volbami v roce 2016. V klipu, převzatém ze záznamu pořadu NBC Access Hollywood, Trump mluví o chytání žen za genitálie.

Žalobci požadovali zahrnutí série e-mailů mezi představiteli Trumpovy kampaně a reportérem Washington Post, který rozbil příběh Access Hollywood, který obsahoval přepis pásky.

Soudce odmítl povolit přehrání zvukového záznamu porotcům, ale řekl, že žalobci se mohou odvolávat na to, co Trump řekl na pásce.

Komentář k fotce, Žena drží ceduli před newyorským trestním soudem

Během dne desítky lidí zdravily Trumpa a pokojně, ale hlasitě se shromáždily před budovou soudu.

Patřili mezi ně muž, který celé hodiny hrál na The Star-Spangled Banner na flétnu, a imitátor Trumpa s blond parukou a červenou kravatou.

Jiní byli jistě méně nadšení z bývalého prezidenta. Jeden z nich nesl cedulku s nápisem „Už odsoudit Trumpa“.

Soudní řízení o zatajování peněz je jen jedním ze čtyř trestních případů, kterým bývalý prezident čelí. Ale může být jedinou, kdo bude stanout před prezidentskými volbami v roce 2024, odvetou mezi Trumpem, republikánem, a úřadujícím demokratem Joem Bidenem.

Pokud by byl Trump odsouzen, byl by prvním nominantem velké strany, který by kandidoval na prezidenta jako odsouzený zločinec. Žádný zákon mu v tom nebrání.

Soudce Merchan také zamítl žádost obhajoby o omluvu Trumpa z procesu příští čtvrtek, aby se mohl zúčastnit argumentů Nejvyššího soudu ohledně nároků na imunitu, které vznesl v jiném trestním případu.

„Hádky u Nejvyššího soudu jsou důležité,“ řekl soudce Merchan a dodal: „Soud u Nejvyššího soudu v New Yorku… je také důležitý, uvidím ho zde příští týden.“

Komentář k fotce, Trumpovi příznivci v New Yorku
READ  Může ISIS Khorasan provést útok ve stylu Moskvy na americkou půdu? Americký úředník varuje: „Jsou odvážní a nenávidí nás“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *