Český tým se shromáždil proti ministrovi spravedlnosti v souvislosti s vyšetřováním výbuchu

PRAHA (AP) – Tisíce lidí se ve čtvrtek shromáždily proti českému ministrovi spravedlnosti a obvinily ho z narušení nezávislosti právního systému země a šíření nepravdivých informací o vyšetřování rozsáhlé exploze muničního skladu údajně způsobené ruskými špiony.

Demonstranti v Praze vyzvali k rezignaci české ministryně spravedlnosti Mari Benazové s tím, že pokud tak neučiní, uspořádají příští týden další shromáždění po celé zemi a pochodují hlavním městem 1. června.

Benazoah, jediný člen současné koaliční vlády, podpořil prezidenta Miloše Zemana s tím, že bombardování v roce 2014 mohlo být způsobeno lidskou chybou nebo z jiného důvodu. Demonstranti Jemen opakovaně obvinili ze zrady.

Zeman, známý svými proruskými názory, uvedl, že neexistují přesvědčivé důkazy o ruské účasti na výbuchu. Ruská média a úřady široce informovaly o jeho slovech.

Všichni ostatní ministři vlády, včetně premiéra Andrzeje Babise, zákonodárců a úředníků, vyšetřování vysvětlili a tvrdili, že to není pravda.

Panesova, blízký spojenec prezidenta, udeřil generálního prokurátora země Pavla Ziemanna za veřejné komentování bombardování. Generální prokurátor minulý týden rezignoval na svůj post s odvoláním na nátlak ministra spravedlnosti.

Demonstranti požadovali, aby jméno nového generálního prokurátora bylo po příštích všeobecných volbách v říjnu upuštěno.

17. dubna čeští vůdci uvedli, že mají důkazy o zapojení dvou agentů ruského vojenského zpravodajství do bombardování depa, při kterém byli zabiti dva lidé. Rusko to popřelo.

Vzhledem k tomu, že v roce 2018 britské úřady neposkytly stejné dva Rusy, byl bývalý ruský špión Sergej Skribal a jeho dcera obviněni ze spiknutí s cílem zavraždit nervového agenta z doby sovětské éry Novichoka v anglickém městě Salisbury.

Zjištění způsobila vážnou diplomatickou krizi mezi Českou republikou a Ruskem, kdy desítky velvyslanců nařídily opustit své ambasády.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *