Snowboardista Snowboardista Stumps vůbec první trojnásobně vypadl z kolejnice

Snowboardista Snowboardista Stumps vůbec první trojnásobně vypadl z kolejnice
Nejprve třikrát vyletěl z kolejnice. | Obrázek: Red Bull

český lyžař Jakub „Kuba“ Hrones Zapsal se do historie snowboardingu provedením prvního trojitého flip off railu na světě. Oficiálně pojmenovaný Switch Boardslide Switch Triple Underflip 1170, tento mimořádný výkon vyžadoval roky pečlivé přípravy a hluboké porozumění fyzice a matematice, aby bylo možné přesně vypočítat měření kolejnice, rotace a přistání.

Tento výkon byl proveden na speciálně zkonstruované 10,5metrové (34stopé) kolejnici ve výšce 1,7 metru (6 stop) ve Svatém Petru, části známého lyžařského střediska Špindlerův Mlýn v České republice. Trik je manévr, při kterém se lyžař přiblíží k zábradlí nedominantní nohou vpřed, otočí zábradlí o 90 stupňů, sestoupí směrem k doskoku, spustí se mimo zábradlí, třikrát převrátí a přidá rotaci o 90 stupňů. Vlevo a jejich dominantní noha dopadne dopředu. Výsledkem je trojnásobek s celkem třemi a půl cykly.

Hroneš vysvětluje nuance pozoruhodného úspěchu: „Nejtěžší na tomto triku je jeho technika, protože seskočit z něčeho vyrobeného ze železa, točit se třikrát nad hlavou a dopadnout zpátky na led je úplně jiná věc než skočit z ledu. Musíte toho udělat hodně.“ triky, protože je velmi obtížné najít tyto druhy překážek a vypočítat, jak to funguje.

Skok break je neuvěřitelně atraktivní. | Obrázek: Red Bull

Pozoruhodné je, že Hroneš zvolil nekonvenční přístup, když na svém snowboardu použil sádlo místo tradičního vosku s odkazem na jeho zlepšené skluzové vlastnosti. Navzdory počátečním výzvám jeho neochvějná oddanost a přizpůsobivost vydláždily cestu k zvládnutí této techniky. „Prvních párkrát, co jsem to zkoušel, mi při skoku na kolejnici šly všechny hrany dolů,“ vzpomíná Jakub. Ale po pár dnech cvičení jsem si byl docela jistý, že vím, jak to funguje, a pak už zbývalo jen zaměřit se na správný trik.

Hronešova cesta k tomuto historickému okamžiku se nesla ve znamení neutuchající vytrvalosti a neochvějného nasazení posouvat hranice lyžování. Při zamyšlení nad svou nelehkou cestou poznamenává: „Dá se říci, že jsem se na tento trik připravoval celou dobu, co lyžuji, protože v tomto sportu na sobě triky staví. V 16 letech jsem dokázal tento trik na skok a hned jsem si myslel, že to zvládnu mimo kolejnici.. O rok později jsem udělal podobný trik se dvěma flipy mimo kolejnici.

READ  Kokomo Muras, teenagerská senzace z Japonska, získala v České republice titul Wonderful Crystal Globe.

Devatenáctiletý mladík pokračuje: „Loni jsem poprvé zkusil trojitý flip, ale ani jeden pokus nebyl čistý. Nejdřív jsem byl zklamaný, že to nevyšlo, ale zpětně jsem rád, že jsem tenkrát nepokračoval. Naučil jsem se pár lekcí: udělat to lépe s více pokusy, energií a soustředěním. Letos jsme změnili umístění a připravili delší dopad, takže jsem měl více prostoru ve vzduchu, větší rádius na konci railu a myslím, že všechny tyto aspekty vedly k úspěšnému roku. Jsem nadšený.“

Cesta rodáka ze Špindlerova Mlýna do světa lyžování Hroneše začala ve dvou letech a rozproudila vášeň, která formovala jeho kariéru. Hrones, kterého to zpočátku přitahovalo k alpskému lyžování ve věku od šesti do třinácti let, postupně obrátil svou pozornost a z lyžování se z víkendové zábavy stal jeho primární provoz. Jeho průlom nastal po účasti na Mistrovství ČR v lyžování ve Vítkovicích, kde skončil ve své kategorii druhý. Od té doby je patrný Hronešův meteorický vzestup ve světě snowboardingu, který vyvrcholil zlatem ve slopestyle a stříbrem v big airu na Evropských olympijských hrách mládeže 2022 ve finském Vougati.

Zatímco se zaměřuje na budoucí úsilí, včetně aspirací na olympijské hry a X Games v roce 2026, Hroneš zůstává zakotven ve svých kořenech a chválí svahy svého rodného města i mimo něj jako plátno pro bezkonkurenční výkony snowboardové zdatnosti.

Jakub Hrones je 19letý závodník Red Bullu. | Obrázek: Red Bull

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *