Orion zachycuje úchvatné výhledy, když dokončuje svůj nejbližší průlet kolem Měsíce

Orion zachycuje úchvatné výhledy, když dokončuje svůj nejbližší průlet kolem Měsíce

Šest dní poté, co kosmická loď NASA Orion odstartovala na cestu na Měsíc, kapsle ve tvaru gumy dosáhla svého cíle v pondělí. Ve výšce 81 mil nad měsíčním povrchem prolétla sonda přes historickou základnu Tranquility – místo lunárního přistání Apolla 11 – a zapsala se do historických knih.

Kapsle zachytila ​​pohled na Zemi a Měsíc a dokončila svůj průlet a jeden ze dvou největších manévrů mise, čímž dosáhla rekordu: cestovala více než 40 000 mil daleko od odvrácené strany Měsíce. Když kosmická loď dosáhne této vzdálenosti, překoná rekord posádky Apolla 13 a dosáhne největší vzdálenosti, kterou urazila kosmická loď lidské třídy.

„Jsme v procesu přípravy na oběžnou dráhu za Měsíc,“ řekl Mike Sarafin, manažer mise Artemis 1 NASA, během pondělní tiskové konference. „Říkala se tomu vzdálená retrográdní dráha a dnes to byla naše největší akce na misi, která nás na to připravila.“

Manévr je prvním ze dvou, řekl Sarafin, a vstupem na tuto jedinečnou oběžnou dráhu umožňuje týmu, aby provedl své kroky kosmické lodi Orion.

„Vyvíjet tlak na systém a snižovat rizika je skvělá práce,“ řekl.

Pondělní průlet byl nejblíže Orionu, protože vstupuje na vzdálenou retrográdní dráhu, což znamená, že sonda bude obíhat Měsíc v opačném směru, než Měsíc obíhá Zemi. To otestuje nejen pohonný systém, protože vyžaduje velké pohonné manévry, řekl Sarafin, ale také komunikační systém kosmické lodi. V nejvzdálenějším bodě bude kosmická loď od Země vzdálena 268 000 mil.

Tento let je součástí programu NASA Artemis, jehož cílem je vyslat astronauty v příštích letech na měsíční povrch a zajistit přítomnost na oběžné dráze Měsíce. Je to také důležitý krok k tomu, abychom jednoho dne dosáhli konečného cíle agentury, kterým je umístit boty na Mars.

READ  Nejsilnější sluneční erupce od roku 2017

Kapsle Orion byla vypuštěna na vrcholu obří měsíční rakety NASA, Space Launch System (nebo SLS). Kvůli překročení nákladů a četným zpožděním byli někteří skeptičtí, zda se SLS někdy dostane do provozu. Minulý týden Cyclops vyskočil svou kapsli Orion do vesmíru a na cestu k Měsíci.

Tímto letem se raketa etablovala jako nejvýkonnější operační raketa k dosažení oběžné dráhy a o 15 procent překonala Saturn V, který v 60. a 70. letech odstartoval mise Apollo k Měsíci. Sarafin nazval start „překvapivým“ a odhalil, že raketa, raketové posilovače, tým a kosmická loď Orion zatím překonaly všechna očekávání.

„Všichni v Mission Control jsou závratí,“ řekl Judd Freiling, letový manažer Artemis 1 v Johnsonově vesmírném středisku NASA během tiskové konference. „Lidé jsou prostě ohromeni. Letoví dispečeři jsou ohromeni úžasnými videi a fotografiemi pocházejícími z Orionu.“

NASA

Tyto snímky zahrnovaly některé ohromující pohledy na Orion, jak procházel kolem Měsíce, a záběr na jižní pól Měsíce, kde se očekává přistání budoucích misí Artemis. Orion také vysílal pohledy na Zemi v dálce, která se jevila jako malý modrý mramor na pozadí temnoty vesmíru, zřejmě jako pocta Carlu Saganovi a slavnému snímku bledě modré tečky pořízeném kosmickou lodí Voyager 1.

„Byli jsme jako děti v cukrárně, jakmile se objevily obrázky, všude byly úsměvy,“ řekl Sarafin. „Tato mise je snem mnoha lidí v celé agentuře a je to obrovský den a obrovský úspěch.“

Jakmile Orion dokončí svou oběžnou dráhu poté, co projde Měsíc, vrátí se na Zemi, kde 11. prosince přistane v Tichém oceánu. Přistání, stejně jako zbytek mise, bude sloužit jako výcvik pro budoucí mise, které ponesou astronauty. Orion je jako takový vybaven vědeckými přístroji, které poskytnou množství dat, která pomohou inženýrům pochopit, jak budou astronauti ovlivněni budoucími lety. To zahrnuje radiační senzory a mnoho dalších.

READ  Curiosity rover najde vymazané skvrny skalního dříví a odhalí stopy

„Tento let není jen o létajícím vybavení, ale o tom, abychom byli tak bezpeční, jak jen můžeme být.“ řekl Sarfeen. „Bezpečnost letu pro naše astronauty je prvořadá.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *