Snaha o dobro

„…Cítím zodpovědnost pracovat na věcech, které považuji za dobré a správné. Nevím, zda se mi podaří některé věci změnit k lepšímu nebo vůbec. Oba výsledky jsou možné. Je jen jeden věc, kterou neudělám: aby bylo marné snažit se.“ Pro dobrou věc. — Václav Havel

Havel se narodil v Československu v roce 1936; Zemřel v roce 2011. Jeho život trval zhruba od narození jeho rodné země v roce 1918 po první světové válce, jejím pádu nacistickému Německu na počátku druhé světové války, jeho podřízení Sovětskému svazu během studené války a jeho omlazení. . Jako samostatné Československo a poté Česká republika koncem 80. a 90. let.

Havel byl český dramatik, spisovatel a státník. Za svou disidentskou činnost byl v 70. a 80. letech vězněn Sověty. Poté byl v roce 1989 zvolen prvním prezidentem nově svobodného Československa a v roce 1993 České republiky při odtržení Slovenska.

Lidé také čtou…

Byl to humanitární pracovník. Skromný muž, který se rád podělí o zásluhy za úspěchy. Jeho spisy odhalovaly jeho sarkastický smysl pro humor a často se zaměřovaly na absurditu byrokracie.

Po jeho smrti popsala americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, rodačka z Československa, Havla jako „…jednu z velkých postav dvacátého století“.

Havel v průběhu let riskoval a obětoval svou osobní svobodu v sovětských věznicích v zájmu nezávislosti a demokracie své země.

Muž, který se živil uměleckým projevem a oslavoval důstojnost obyčejných lidí a každodenních událostí, posunul sovětskou obálku tyranie a útlaku ještě dál.

Jeho pokračující odpor vůči Sovětskému svazu a jeho současný kolaps z něj udělaly vůdce vznikajícího státu, který se poté připojil k západním demokratickým státům. Jeho vedení připravilo cestu pro bývalý komunistický národní stát Sovětský svaz, aby se nakonec připojil k NATO a jeho ekonomika se do jisté míry opírala o síly volného trhu.

READ  Kristina Pešková z České republiky je korunována Miss World 2024

Jestliže Československo a Česká republika měly otce zakladatele, Havel byl jedním z nich. Kdyby tu byl český Mount Rushmore, byl by tam Havel vytesaný do kamene na věky.

Život tohoto středoevropského hrdiny, který se ujal prezidenta Sovětského svazu a poté pro svou vlast zajistil lepší budoucnost, se prolnul s životy mnoha, kteří stále chodí po zemi.

Jeho tvrdošíjné trvání na tom, že stojí za to bojovat za dobrou věc, bez ohledu na výsledek, je inspirativní – zvláště v našem současném politickém bahně, které je snad nejlépe charakterizováno nekonečným opakujícím se boucháním hlav do zdí.

V Havlově povědomí o tom, co znamená vzdorovat totalitě globální supervelmoci – tváří v tvář označení za sociálního vyvrhele, věznění a ještě horší, můžeme najít vodítko a sebrat odvahu.

Jen málo výzev, kterým čelíme, ať už politických či jiných, je tak obtížných jako ty, kterým čelí Havel. Pokud každý z nás udělá pár kroků pro dobrou věc, kolektivní pokrok bude mít sílu.

I když čelíme něčemu, co se zdá jako nepřekonatelná a beznadějná překážka, úsilí o dobrou věc má samo o sobě smysl. Bez ohledu na výsledky.

Na to, co si myslím, je související poznámka, i když to může být pásmová nemoc, na nedávné dovolené jsem navštívil místa, kde se hodně pozornosti a humbuku soustředí na západy a východy slunce, ale v menší míře.

Lidé si naplánovali své denní aktivity tak, aby byli na preferovaném místě, kde strávit hodinu nebo tak na každé straně západu slunce, aby absorbovali krásu každodenních jevů.

Večeře a výlety na vyhlídková místa byly naplánovány na západ slunce.

Vrcholy kopců byly večer přeplněné a stěny bez překážek obrácené k západu byly plné lidí. A odměna nezklamala.

READ  Bývalý slovenský premiér Robert Fico čelí trestnímu stíhání | Majitel

Světelné podmínky a měnící se barvy byly ohromující, beze slov, přirozený vykřičník zdůrazňující blaženost každodenního života.

Když jsem v pondělí jel do práce, svítilo sluníčko. Bylo to skvělé. Růžová, modrá, fialová a oranžová. Mění se z vteřiny na vteřinu, jak slunce vychází z obzoru.

Zastavil jsem na kraji ulice a pozoroval ho, jak jsem si myslel, krátkou dobu, ale ukázalo se, že jsem seděl na obrubníku přes 15 minut.

Samozřejmě součástí toho, co znamená usilovat o dobrou věc, je věnovat si čas ocenit zázrak, který nás denně obklopuje.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *