České soudy uznaly devět lidí vinnými ze schvalování ruské okupace – EURACTIV.com

České soudy zatím odsoudily devět lidí za schvalování ruské agrese na Ukrajině, z nichž většina dostala pokuty, oznámilo ve středu Nejvyšší státní zastupitelství.

V Česku by veřejná prohlášení podporující ruský útok na Ukrajinu mohla být považována za trestný čin, varoval český státní zástupce Igor Strys několik dní po invazi na Ukrajinu v únoru loňského roku.

Z devíti odsouzení byly všechny kromě jednoho podmíněné tresty nebo peněžité tresty, uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Strys. Bravo. Český aktivista odsouzený za zveřejňování nenávistných výroků o Ukrajincích na sociálních sítích byl odsouzen k devíti měsícům vězení.

Kromě devíti odsouzení bylo dosud obviněno 58 lidí ze schvalování ruské agrese, přičemž trestní vyšetřování bylo zatím zahájeno v 90 případech.

Stříž uvedl, že za určitých podmínek by bylo považováno za trestný čin, pokud by někdo veřejně podporoval ruský útok na Ukrajinu nebo podporoval jejího vůdce v protestech či na sociálních sítích.

Podpora někoho při spáchání trestného činu se trestá odnětím svobody až na jeden rok, zatímco popírání, zpochybňování, schvalování nebo ospravedlňování genocidy se trestá odnětím svobody na šest měsíců až tři roky.

READ  Evan Bardos byl znovu zvolen do čela České pirátské strany

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *