Senegalský prezident Macky Sall odložil prezidentské volby

DAKAR, Senegal – Senegalský prezident Macky Sall v sobotu oznámil, že volby plánované na 25. února budou odloženy na neurčito, což je poprvé v historii Senegalu a vyvolává obavy ohledně volebního procesu v zemi s jednou z nejsilnějších demokratických dějin v západní Africe. .

Sall, který je ve funkci dvě volební období, během projevu k národu řekl, že zpoždění bylo způsobeno sporem o to, kdo bude moci kandidovat ve volbách. Zopakoval, že nebude usilovat o třetí funkční období, ale neuvedl, kdy se budou konat volby.

Soudy zakázaly kandidovat řadě předních kandidátů na nástupce Salla – především populární opoziční postavy Ousmane Sonka. V červnu patřily protesty organizované příznivci Sonka, který čelil mnoha obviněním, jež byla podle kritiků politicky motivovaná, k nejkrvavějším v historii Senegalu, což mělo za následek více než tucet mrtvých.

Po Sallově oznámení o svém rozhodnutí neucházet se o znovuzvolení – které učinil v červenci po letech odmítání vyloučit tuto možnost – následovalo období relativního klidu. Ale rozhodnutí odložit hlasování jen několik hodin před plánovaným zahájením oficiální volební kampaně by mohlo vyvolat nové kolo protestů v Senegalu, kde již narůstala frustrace z politického procesu.

Sall uvedl, že jeho rozhodnutí odložit volby bylo zaměřeno na zachování jejich důvěryhodnosti, což je podle něj ohroženo kvůli sporům mezi Ústavním soudem a zákonodárným sborem zaměřeným na to, kteří kandidáti mohou kandidovat. Sall slíbil, že povede národní dialog, aby zajistil integritu a transparentnost voleb, ale neuvedl harmonogram.

V rozhovoru v prezidentském paláci minulý měsíc Sall oslavil dlouhou historii demokracie Senegalu a varoval před nebezpečím extrémního populismu. Poukázal na to, že historie voleb v zemi sahá až do roku 1848, kdy Senegal poprvé získal křeslo v Národním shromáždění jeho koloniální mocnosti, Francie.

READ  Německo přesouvá své síly v Bosně kvůli obavám o „stabilitu“ | politické zprávy

„Senegal musí pokračovat na své demokratické cestě,“ řekl tehdy a dodal, že vzestup populismu, zejména mezi mladými lidmi, je poháněn silou sociálních médií a představuje hrozbu pro demokracii. Dodal však, že věří, že situaci v Senegalu lze zvládnout a řekl: „Je úlohou každé země zajistit zachování míru a veřejného pořádku.

Od své nezávislosti na Francii v roce 1960 zaznamenal Senegal čtyři přesuny moci bez jakéhokoli vojenského převzetí, což z něj činí vzácný světlý bod pro demokratické aktivisty v regionu, kde se řada vojenských vůdců chopila moci při převratech v posledních letech, naposledy v Nigeru a Gabonu. Vojenské junty vykonávají moc také v Mali, Burkině Faso a Guineji.

V Senegalu jiná opoziční strana zastupující syna bývalého prezidenta Karima Wadea, který nesměl kandidovat, protože má dvojí občanství, požádala o odložení voleb v pátek. Kvůli obavám z rozhodnutí soudu zabránit Wadeovi a dalším v kandidatuře.

Ale koalice zastupující bývalého starostu Dakaru Khalifu Salla odpověděla, že odklad by představoval „Institucionální převratVytvořilo to „stav bezprecedentní politické nestability“.

Zdá se, že rozhodnutí odložit volby nemá ústavní základy a zdá se, že je zakořeněno ve strachu mezi elitou Bassero Diomai Faye, kandidáta Sonko, který se rozhodl kandidovat ve volbách, řekl Guillaume Soto Mayor, vědec, který není rezidentem blízkovýchodního institutu. Jeho náhradník vyhraje, pokud se budou konat volby 25. února. Sall podpořil premiéra Amadoua Ba.

Sonko a jeho strana, která byla rozpuštěna Sallovou vládou, si získala popularitu díky silné kritice trvalých vazeb Senegalu s Francií a politickou třídou této západoafrické země.

„Zdá se, že si spočítali, že v národním a regionálním kontextu, předvídání budoucích ekonomických příležitostí, to bylo příliš riskantní,“ řekl starosta Soto s tím, že vzestup lídrů jako Sonko a Faye jinde v regionu ohrožuje institucionální zprostředkovatele moci. „Je to obrovské rozhodnutí a bude mít trvalé následky.“

READ  Armáda ruší tisíce pracovních míst, aby se mohla soustředit na Rusko a Čínu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *