Putin připouští, že Čína má „otázky a obavy“ z neutuchající ruské invaze na Ukrajinu

Putin to řekl při osobním setkání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem poprvé od invaze na regionálním summitu v Uzbekistánu o několik dní později. Rusko utrpělo řadu velkých vojenských neúspěchů na Ukrajině. Ruské síly hromadně ustupují, za týden ztratily více území, než dobyly za pět měsíců.

„Velmi oceňujeme vyvážený postoj našich čínských přátel k ukrajinské krizi. Chápeme vaše otázky a obavy v tomto ohledu,“ řekl Putin v úvodním projevu k setkání. „Během dnešního jednání samozřejmě podrobně vysvětlíme náš postoj k této otázce, i když jsme o tom již dříve hovořili.“

Čína bude „s Ruskem spolupracovat na tom, aby nabídla silnou vzájemnou podporu v otázkách týkajících se základních zájmů druhé strany“ a „hrála vedoucí roli při dodávání stability a pozitivní energie do světa změn a chaosu,“ uvedl Si Ťin-pching podle prohlášení ze setkání. . ze strany čínského ministerstva zahraničí.

Si Ťin-pching také vyjádřil uznání za „dodržování zásady jedné Číny ze strany Ruska a zdůraznil, že Tchaj-wan je součástí Číny“.

Dva autoritářští vůdci se v posledních letech ukázali jako blízcí partneři, podněcovaní rostoucím konfliktem se Západem a silným osobním vztahem.

Čína poskytla tichou podporu ruským akcím na Ukrajině, zatímco Moskva podpořila Peking a kritizovala Washington kvůli srpnové návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Taipei. Peking na jeho útěk odpověděl bezprecedentními vojenskými manévry kolem demokratického, autonomního ostrova, o kterém tvrdí, že je jeho územím.

Bílý dům se snažil zlehčit čtvrteční setkání Putina a Si Ťin-pchinga s tím, že Peking dosud neporušil západní sankce vůči Moskvě a neposkytl Rusku přímou materiální pomoc.

„Myslím si, že naše poselství Číně bylo konzistentní: Vzhledem k tomu, co udělal na Ukrajině, není čas na jakýkoli druh obchodu jako obvykle s panem Putinem. Není čas izolovat se od zbytku Koordinátor Rady národní bezpečnosti pro strategickou komunikaci John Kirby řekl John Kirby, Pro CNN mezinárodní společenství, které z velké části odsoudilo to, co dělá na Ukrajině, to nejen odsoudilo, ale zintenzivnilo pomoc Ukrajincům bránit sebe a své území. integrita.“

READ  Dědictví německé Angely Merkelové se vidí jinak

Kirby řekl, že Putin je „pod velkým tlakem a napětím. Na Ukrajině si jeho armáda nevede dobře a myslím, že je určitě povinností Kremlu chtít se přiblížit Pekingu s ohledem na to, co se tam děje.“

Na jejich čtvrtečním setkání Putin odsoudil Spojené státy za to, co řekl, že jsou „provokace“ v Tchajwanském průlivu, a kritizoval to, co tvrdil, že byly pokusy „vytvořit unipolární svět“. Tyto pokusy, řekl, „nedávno nabyly ošklivé podoby a jsou naprosto nepřijatelné pro většinu zemí na této planetě.“

Oba jednají na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, skupiny zaměřené na regionální bezpečnost, která zahrnuje také Indii, Pákistán a čtyři země střední Asie.

V symbolickém projevu síly a jednoty provedly ruské a čínské námořnictvo společné hlídky a cvičení v Pacifiku jen několik hodin předtím, než se jejich vůdci setkali, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Si a Putin chtějí vytvořit nový světový řád.  Ruský neúspěch na Ukrajině by jim mohl zkazit plány

Na začátku čtvrtečního setkání Putin zdůraznil prohlubování ekonomických vazeb mezi Čínou a Ruskem a poznamenal, že bilaterální obchod loni přesáhl 140 miliard dolarů. „Jsem přesvědčen, že do konce roku dosáhneme nových maxim a v blízké budoucnosti, jak bylo dohodnuto, zvýšíme náš roční obchodní obrat na 200 miliard dolarů nebo více,“ řekl.

Putin se se Si Ťin-pchingem naposledy setkal při návštěvě čínské metropole na zimních olympijských hrách letos v únoru. Na této schůzce oba lídři stanovili rámec pro partnerství „No Borders“ a vydali dokument o 5000 slovech vyjadřující jejich společný odpor k „dalšímu rozšiřování NATO“.

Pro Si mezitím čtvrteční schůzka přichází jako součást jeho první cesty za hranice Číny po více než dvou letech a jen týdny předtím, než se snaží zajistit normativní třetí funkční období na významném politickém setkání v Pekingu – krok, který upevní jeho postavení. jako nejmocnější vůdce Číny od smluv.

READ  Liz Truss, ministryně zahraničí Spojeného království, zahájila nabídku na premiéra

Čína se od začátku epidemie stále více obrací dovnitř a nadále zachovává přísnou antikoronavirovou politiku omezující cestování do zámoří.

Xiho cesta do Střední Asie je návratem na světovou scénu a poskytuje mu příležitost ukázat, že navzdory rostoucímu napětí se Západem má Čína stále přátele a partnery a je připravena znovu prosadit svůj globální vliv.

před dosažením vrcholu, Xi navštívil KazachstánV roce 2013 odhalil průkopnickou iniciativu Belt and Road, masivní infrastrukturní projekt rozprostírající se od východní Asie až po Evropu.

Na středečním setkání s kazašským prezidentem Kassym-Jomartem Tokajevem Si Ťin-pching řekl, že Čína je ochotna vstoupit do partnerství s Kazachstánem, „aby zůstala průkopníkem ve spolupráci v pásmu a stezce“.

Čínská státní média uvedla, že Si Ťin-pching Tokajevovi řekl, že „Čína bude vždy podporovat Kazachstán při zachování jeho národní nezávislosti, suverenity a územní celistvosti“.

Čínský vůdce odcestoval do Uzbekistánu ve středu večer a setkal se s uzbeckým prezidentem Shavkatem Mirziyojevem. Ve čtvrtek se také setkal s prezidenty Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu.

K této zprávě přispěly Anna Chernova, Betsy Klein a Ivana Kutsová ze CNN.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.