Rusko uzemnilo svá letadla poté, co ztratilo pokročilé špionážní letadlo A-50: Kyjev

Rusko uzemnilo svá letadla poté, co ztratilo pokročilé špionážní letadlo A-50: Kyjev

Rusko podle ukrajinské vlády údajně uzemnilo řadu vojenských letadel poté, co bylo v pátek sestřeleno jedno z jeho ceněných špionážních letadel.

Beriev A-50, známý také pod zpravodajským názvem NATO „Mainstay“, je vzdušné letadlo včasného varování a sledování, které Rusko používá k monitorování ukrajinské protivzdušné obrany. Letadlo obvykle létá s posádkou až 15 a jeho výroba se odhaduje na více než 300 milionů dolarů. Ruská armáda v současnosti nasazuje modernizovanou verzi letounu, známou jako A-50U, která mimo jiné nahrazuje původní analogové systémy letounu digitálními systémy pro rychlejší sledování signálu a detekci cíle.

Ukrajinské letectvo v pátek tvrdilo, že sestřelilo A-50U nad Azovským mořem u města Primorsko-Achtarsk, druhé ceněné špionážní letadlo, za jehož zničení se letos Kyjev přihlásil. Navzdory těmto tvrzením ukrajinských představitelů ruští vojenští bloggeři později tvrdili, že letoun byl omylem sestřelen „přátelskou palbou“.

Ruští vládní představitelé se k věci zatím nevyjádřili. Newsweek V sobotu ráno jsem e-mailem požádal ruské ministerstvo obrany o vyjádření. Všechny obdržené odpovědi budou přidány do tohoto příběhu v aktualizaci.

Špionážní letoun A-50 je viděn nad Moskvou 24. června 2020. Zničení letounu A-50U údajně vedlo ruské vojenské představitele ke stažení dalších pěti letadel z plánovaného nasazení.

Jevgenij Pjatov/hostitelská fotografická agentura prostřednictvím Getty Images

V aktualizaci zveřejněné v sobotu na své oficiální facebookové stránce Hlavní ředitelství zpravodajské služby ukrajinského ministerstva obrany také tvrdilo, že ruská armáda stáhla dalších pět letadel z přidělených misí a ponechala je na zemi v návaznosti na nejnovější A. -50U. Ztráta.

„Dalším znakem úspěchu společné operace GUR Ministerstva obrany Ukrajiny a Vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny je rozkaz k zastavení misí dvou letounů Su-35 a tří Su-35. letadlo.“ „34 letadel patřících Ruské federaci plnilo mise poblíž NP Millerovo – některé z nich plánovaly provést letecké útoky u Avdiivky,“ napsalo ředitelství ve své publikaci.

READ  Etiopský premiér řekl, že jednání s OLA začnou tento týden | konfliktní zprávy

Newsweek Tvrzení uvedená v tomto příspěvku nelze nezávisle ověřit. Je známo, že každá strana konfliktu požaduje větší ztráty od druhé strany a méně ztrát pro sebe.

Su-34 zmíněné v příspěvku jsou prvními ruskými nadzvukovými bombardovacími letouny, kterých ruská armáda podle odhadů ztratila přibližně 25 od začátku konfliktu na Ukrajině v únoru 2022. Su-35 jsou stíhačky používané k doprovodu Su -35 s. -34 Během misí.