Rozvíjející se trhy – Akcie a měnové trhy po listopadové rally klesají; Nestabilní oživení Číny váží

Rozvíjející se trhy – Akcie a měnové trhy po listopadové rally klesají;  Nestabilní oživení Číny váží

*

Česká ekonomika se ve třetím čtvrtletí propadla o 0,5 %.

*

Standard & Poor’s nečekaně revidovala výhled Turecka na pozitivní

*

Zahraniční příliv do indických dluhopisů dosáhl 6letého maxima

*

Akcie a Forex jsou na cestě k týdenním ziskům

*

Akcie klesly o 0,5 % a ceny měn klesly o 0,2 %.

Napsal Johan M. Cherian

1. prosince (Reuters) – Většina akcií a měn rozvíjejících se trhů v pátek po silném listopadovém uzavření zalapala po dechu, zatímco průzkum aktivity továren mimo Čínu vyvolal obavy z oživení druhé největší světové ekonomiky.

Index MSCI Emerging Markets klesl o 0,5 %, zatímco koš měn klesl o 0,2 % vůči dolaru do 09:31 GMT.

Oba indexy míří k ziskům již třetí týden v řadě, měnový index roste o 0,3 %, akciový o 0,2 %.

Indexy v předchozím měsíci rostly, když investoři přešli k rizikovějším aktivům rozvíjejících se trhů v optimismu, že rostoucí úrokové sazby ve Spojených státech dosáhly vrcholu.

Mezitím čínské blue-chips těžké váhy a hlavní index Hong Kongu klesly o 0,4% a 1,3% poté, co průzkum soukromé výroby ukázal, že aktivita továren v listopadu neočekávaně vzrostla na 50,7, na rozdíl od oficiálního čtvrtečního průzkumu.

„Politická podpora by měla zůstat v nadcházejících měsících zadním větrem,“ uvedli analytici Capital Economics.

„Fiskální politika zůstane nějakou dobu uvolněná, se zvláštními alokacemi dluhopisů splatnými do konce prosince.“

Podílové fondy držící dluhopisy se v Číně prodávají jako rohlíky, protože investoři sázejí, že centrální banka dále sníží úrokové sazby, aby pomohla strádající ekonomice.

Indický referenční index vzrostl o 0,6 % den poté, co země překonala odhady růstu za čtvrtletí červenec-září. Ekonomové nyní očekávají, že místní ekonomika poroste ve fiskálním roce končícím 31. března 2024 tempem 6,7 % až 7 %.

Samostatně, zahraniční přílivy do indických vládních dluhopisů dosáhly v listopadu šestiletého maxima před zahrnutím cenných papírů do indexu rozvíjejících se trhů JPMorgan v příštím roce.

READ  Zpoždění v národní licenční soutěži v loterii znamená potenciální výhru 42 milionů liber pro Camelot | Národní loterie

Turecký akciový index BIST 100 posílil o 1,0 % poté, co ratingová agentura S&P Global Ratings revidovala výhled tureckého státního úvěru na pozitivní ze stabilního, protože dvojité deficity klesaly.

Obchodníci také čekají na rozhodnutí S&P Global o hodnocení Polska. Zlotý byl plochý.

Česká koruna klesla o 0,2 % poté, co údaje ukázaly, že HDP mezičtvrtletně klesl o 0,5 %, což je více než původní odhad 0,3 %.

Trhy také sledují ceny ropy, které po poklesu v předchozím sezení částečně zkrátily své ztráty, když se domnívaly, že dobrovolné snížení produkce ropy, na kterém se dohodli producenti OPEC+, bylo zklamáním.

Jinde ruský rubl klesl na 89,8 vůči dolaru, zatímco rand v Jižní Africe vzrostl o 0,7 %.

Později během dne budou investoři analyzovat komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella ohledně jeho názoru na výhled měnové politiky po čtvrteční inflaci v USA, která byla chladnější, než se očekávalo. (Reportáž od Johana M. Cheriana v Bengaluru; střih Sharon Singleton)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *