Rekordní inflace zemědělských cen v ČR

Všechny sektory české ekonomiky byly v dubnu opět zasaženy vysokou inflací, když rekordní meziroční skok cen výrobců v zemědělství dosáhl.

Ceny zemědělských výrobců vzrostly o 35,3 procenta ve srovnání s dubnem 2021. Jde o nejvyšší meziroční nárůst od doby, kdy Český statistický úřad (ČSÚ) začal sledovat ceny výrobců v roce 1992. Indexy cen výrobců sledují průměrné změny domácích cen. Výrobci dostanou své zboží nebo služby. Neodráží to, co platí spotřebitelé, které CPI sleduje.

Nejen, že sektor zemědělství je na strmých výšlapech, ale i ostatní sektory, které SÚ sleduje, nejsou po celou dobu rekordní.

I v dubnu pokračoval měsíční růst cen všech výrobců. Vladimír Klimsch, vedoucí oddělení statistiky zahraničního obchodu a průmyslových cen ČSÚ, uvedl, že ceny průmyslových výrobců vzrostly meziročně o více než 26 procent a ceny zemědělských o více než 35 procent.

„Podle odhadů se ceny stavebních prací meziročně zvýšily téměř o 13 procent a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly o 5,5 procenta,“ uvedl Klimsch.

zdroj: expats.cz

READ  Inflace – Pokles překvapí Fáze návratu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.