Rewilding ve Španělsku přináší zpět staré krávy

Rewilding ve Španělsku přináší zpět staré krávy

Zubři – obří divoké krávy – se datují téměř před 10 000 lety a kdysi se volně potulovali po celé Evropě. Byli dokonce lidmi loveni k vyhynutí.

Další z nich Zemřel v Polsku v roce 1627, Podle Ricarda Almazana, průvodce safari v pohoří Albarracin ve Španělsku, kde lze nalézt stádo současných zubrů.

Dnes se jim říká divoké krávy Býk Španělsky – díky nevládní organizaci jsme zase tady Přiveďte divokou zvěř zpět do Španělska.

Snaží se „vrátit“ zubry do volné přírody – nebo vrátit zvíře, které bylo loveno mimo oblast, aby obnovili divokou přírodu tak, jak kdysi byla – spíše než jen zachování toho, co tam aktuálně je.

Zubři hráli v ekosystému hlavní roli, konkrétně spásali největší stromy a menší stromy, aby zabránili tomu, aby lesy byly příliš husté a náchylné ke spálení. Oživují se zde také tři druhy orlů a divokých koní.

Podle Lidie Valverde z Rewilding Spain znamená znovuvysazení zubrů do přírody křížení krav s prastarými geny zubra.

Proto vysvětlila, že „genetické rysy byly převzaty z různých plemen krav, o kterých víme, že pocházejí z této prastaré divoké krávy“, aby se vytvořilo nové plemeno.

Řekla však, že nezavádějí zcela nový druh, protože vědcům se podařilo získat více než 90 % DNA zubra.

Rewilding Europe ve spolupráci s nizozemskou nadací Toros zahájila v roce 2013 program repatriace zubrů.

Nyní jsou zubři selektivně chováni ve Španělsku, Portugalsku, Chorvatsku, České republice, Rumunsku a Nizozemsku. Podle Rewilding Spain bylo od konce roku 2017 chováno více než 600 zvířat.

Tito noví Aurochové vypadají a chovají se jako jejich předchůdci, řekl Almazan. Připomíná býčí zápas, ale až třikrát větší. Zubři mohou vážit více než 2000 liber, s parohy vznášejícími se 7 stop nad zemí. Jsou největšími býložravci v Evropě.

READ  Nejnovější plán Maďarské MotoGP vyvolává spoustu otázek

Jejich přítomnost v lese je patrná z toho, že spousta stromů padla, zubři po nich chodí a lámou je a pak jedí dřevo a všechno, řekl Almazan.

Řekl, že chování krav má větší přínos pro životní prostředí. Nový prostor umožnil slunci, aby se poprvé po letech dostalo na lesní půdu a poskytla tak dalším rostlinám příležitost růst a přilákat hmyz, ptáky a jiné pastvy, jako jsou jeleni.

Místní farmář Paco Rolola, který spolupracuje s Almazanem, aby zabránil zubrům uniknout, řekl, že blesk nedávno udeřil do blízkého stromu, ale nezaložil požár, protože kolem stromu nebyly žádné keře.

Řekl, že zubři to všechno sežrali. Bez nich by prý všechno shořelo.

Valverde z Rewilding Spain řekl, že monstra nejen dělají tento les zdravějším, ale také pomáhají místní ekonomice. Toto safari je toho důkazem. Pomalu láká turisty do oblasti, která je málo navštěvovaná.

„Snažíme se vytvořit celou věc z přetvoření, vytvořit něco, co je přínosné pro místní komunity v krajině s velmi nízkou populací,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *