Rakovina „roste lépe během spánku“: Vědci varují, že nádory se „probouzí“ během noci

Rakovina prsu je jedním z nejčastějších typů rakoviny na světě. Ve Spojeném království se každý rok objeví více než 55 000 nových případů a tato nemoc zabije 11 500 žen. Ve Spojených státech zasáhne každý rok 266 000 a zabije 40 000. Jaké jsou ale jeho příčiny a jak se dá léčit?

Co je rakovina prsu?

Rakovina prsu se vyvíjí z rakovinné buňky, která se vyvíjí ve výstelce kanálku nebo lalůčku jednoho z prsů.

Když se rakovina prsu šíří do okolní prsní tkáně, nazývá se to „invazivní“ rakovina prsu. U některých lidí je diagnostikován „karcinom in situ“, při kterém žádné rakovinné buňky nerostou mimo kanálek ​​nebo lalůček.

Většina případů se vyvine u žen starších 50 let, ale někdy jsou postiženy i mladší ženy. Rakovina prsu se může vyvinout u mužů, i když je to vzácné.

Staging znamená velikost rakoviny a zda se rozšířila. Stádium 1 je stádium I a stádium 4 znamená, že se rakovina rozšířila do jiné části těla.

Rakovinné buňky jsou kategorizovány od nízkých, což znamená pomalu rostoucí, po vysoké, rychle rostoucí. U rakoviny vysokého stupně je větší pravděpodobnost, že se po první léčbě vrátí.

Co způsobuje rakovinu prsu?

Karcinoidní nádor začíná z jediné abnormální buňky. Přesný důvod, proč se buňka změní na rakovinnou, není jasný. Předpokládá se, že něco poškozuje nebo mění určité geny v buňce. To dělá buňku abnormální a množí se „mimo kontrolu“.

Přestože se rakovina prsu může vyvinout bez zjevného důvodu, existují některé rizikové faktory, které mohou zvýšit šanci na vznik rakoviny prsu, jako jsou geny.

Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?

Obvyklým prvním příznakem je nebolestivá bulka v prsu, i když většina nádorů prsu není rakovinná a jsou to váčky naplněné tekutinou, které jsou benigní.

READ  Gottlieb říká, že vysoký počet hospitalizací mladistvých pro Covid je odrazem nových proměnných

První místo, kam se rakovina prsu obvykle šíří, jsou lymfatické uzliny v podpaží. Pokud k tomu dojde, vytvoří se vám bulka nebo bulka v podpaží.

Jak se diagnostikuje rakovina prsu?

  • Vstupní hodnocení: Lékař prohlédne prsa a podpaží. Mohou provádět testy, jako jsou mamografie, což jsou speciální rentgenové snímky prsní tkáně, které mohou naznačovat možnost nádorů.
  • Biopsie: Biopsie je, když je z části těla odebrán malý vzorek tkáně. Vzorek je poté zkoumán pod mikroskopem, aby se hledaly abnormální buňky. Vzorek může potvrdit nebo vyloučit rakovinu.

Pokud se potvrdí, že máte rakovinu prsu, může být zapotřebí více testů, aby se zjistilo, zda se rozšířila. Například krevní testy, ultrazvuk jater nebo rentgen hrudníku.

Jak se léčí rakovina prsu?

Možnosti léčby, které lze zvážit, zahrnují chirurgický zákrok, chemoterapii, radioterapii a hormonální terapii. Často se používá kombinace dvou nebo více těchto ošetření.

  • Chirurgie: Prs šetřící operace nebo odstranění postiženého prsu v závislosti na velikosti nádoru.
  • Radiační terapie: Léčba, která využívá vysokoenergetické paprsky záření zaměřené na rakovinnou tkáň. To zabije rakovinné buňky nebo zastaví jejich množení. Používá se především vedle chirurgie.
  • Chemoterapie: léčba rakoviny pomocí protirakovinných léků, které zabíjejí rakovinné buňky nebo zabraňují jejich množení
  • Hormonální terapie: Některé typy rakoviny prsu jsou ovlivněny „ženským“ hormonem estrogenem, který dokáže stimulovat rakovinné buňky k dělení a množení. Léčby, které snižují hladinu těchto hormonů nebo jim brání v účinku, se běžně používají u lidí s rakovinou prsu.

Jak úspěšná je léčba?

Výhled je lepší pro ty, kteří jsou diagnostikováni, když je rakovina ještě malá a nerozšířila se. Chirurgické odstranění nádoru v rané fázi může poskytnout dobrou šanci na uzdravení.

Rutinní mamografie nabízená ženám ve věku 50 až 70 let znamená, že více rakoviny prsu je diagnostikováno a léčeno v časnějším stadiu.

READ  Po spuštění SpaceX v neděli je SpaceX na pokraji historické fáze opětovného použití

Pro více informací navštivte breastcancercare.org.uk, breastcancernow.org nebo www.cancerhelp.org.uk

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.