Průzkumy odpadních vod v oblasti Perského zálivu naznačují, že šíření koronaviru může být dosud největší

Průzkumy úrovně koronaviru v odpadních vodách Bay Area naznačují, že neúprosný jarní nápor Covid v regionu může konkurovat zimní vlně Omicron, pokud jde o počet aktuálně nakažených lidí – ve skutečnosti to může být na některých místech dosud největší nárůst. Zdravotní experti tvrdí, že poznat rozsah onemocnění a informovat veřejnost o relativních rizicích nákazy je stále obtížnější.

Masivní zimní vlna vyvrcholila v oblasti Perského zálivu s více než 20 000 případy COVID-19 denně v polovině ledna. V současné době tato oblast zaznamenává mnohem méně případů – téměř 3 500 denně od tohoto týdne – ale odborníci se domnívají, že skutečný počet infekcí by mohl být 2 až 10krát vyšší, než kolik lidí používá domácí testy, jejichž výsledky zatím nebyly známy. Informovat krajské nebo státní orgány ochrany veřejného zdraví.

Na všech předchozích maximech hladina koronaviru detekovaná v odpadních vodách přesně odpovídala počtu případů při vynesení na křivku. Například v zimě v Omicronu začaly hladiny virů v odpadních vodách a počet hlášených případů prudce stoupat v polovině prosince, dosáhly vrcholu během několika dní a poté rychle klesaly.

Prudký příval porušil tento vzorec – a poprvé se počty případů a virové úrovně rozcházely. Zejména za poslední dva měsíce se virové hladiny v odpadních vodách opět zvýšily, zatímco hlášené případy rostly mnohem pomaleji.

Zdravotní experti tvrdí, že tyto dvě metriky a jejich kontrastní zobrazení toho, co se děje v oblasti Perského zálivu, podtrhují problémy se sledováním COVID, protože region balancuje třetím rokem pandemie. Lidé by měli zvážit řadu datových bodů – od monitorování odpadních vod a počtu případů po nemocnice až po neoficiální zprávy mezi přáteli – aby pochopili své osobní riziko infekce a rozhodli se, jaká opatření přijmout.

READ  Nový snímek NASA ukazuje `` násilnou energii`` naší galaxie

„Monitorování odpadních vod naznačuje, že existuje mnohem více nemocí, než vidíme v případě,“ řekl Dr. George Rutherford, odborník na infekční choroby z Kalifornské univerzity v San Franciscu. „Lidé to musí vysvětlit, protože venku jsou nebezpečí, a pokud se dostanou do přeplněných vnitřních prostor nebo dokonce velmi přeplněných venkovních míst – myslím na Stern Grove (festival) – měli by být opatrní. Vyberte si a vyberte si, co chcete dělat .Použij svou masku.“

Studium množství viru v odpadních vodách začalo na některých místech na počátku pandemie a během posledních dvou let se stalo stále rozšířenějším monitorovacím nástrojem po celých Spojených státech. Toto je stále nedokonalé měřítko rozsahu onemocnění v komunitě a vědci dosud nepřišli se vzorcem, který by konzistentně převedl hladiny virů v odpadních vodách na míru infekce v komunitě.

Ale protože ostatní metriky – zejména hlášené případy – se staly méně spolehlivými, získává monitorování odpadních vod mnoho odborníků jako relativně stabilní a nezaujatý ukazatel přenosu COVID.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.