Polsko tvrdí, že provedlo razii na ruskou špionážní síť

Polsko tvrdí, že provedlo razii na ruskou špionážní síť

Polské bezpečnostní služby ve čtvrtek uvedly, že provedly razii na ruskou špionážní síť ve spolupráci s českou rozvědkou a o den dříve rozbily velkou ruskou propagandistickou síť.

Tyto služby uvedly, že jejich operace souvisely s obviněními vznesenými na začátku tohoto roku proti polskému státnímu příslušníkovi podezřelému ze špionáže pro Rusko.

„Agentura pro vnitřní bezpečnost provádí operace v rámci vyšetřování ruské špionáže proti zemím a institucím Evropské unie,“ uvedl mluvčí agentury Jacek Dobrynski na sociálních sítích.

V prohlášení dodal, že agentura provedla razie v hlavním městě Varšavě a jižním městě Tychy a případ vyšetřuje.

Špionážní síť uvedla, že cílem bylo „realizovat cíle zahraniční politiky Kremlu, včetně oslabení pozice Polska na světové scéně, diskreditace Ukrajiny a obrazu členů EU“.

„Aktivity realizované jako výsledek mezinárodní spolupráce Agentury s několika evropskými službami, zejména koordinované s českými partnery.“

Česká republika ve středu oznámila, že rozbila Moskvou financovanou síť, která šíří ruskou propagandu a vliv po Evropě, včetně Evropského parlamentu.

Praha uvedla, že skupina využila pražské zpravodajské stránky Hlas Evropy k šíření informací odrazujících EU od posílání pomoci Ukrajině, která od února 2022 bojuje proti ruské invazi.

Dobrzynski dodal, že operace bezpečnostní agentury vyplynuly z lednového vyšetřování, ve kterém byl obviněn polský občan pro podezření z ruské špionáže.

„Jednotlivec, zasazený do polských parlamentních kruhů a parlamentních kruhů EU, plnil úkoly zadané a financované kolegy z ruské rozvědky,“ uvedl v prohlášení.

Mezi tyto úkoly patří „propagandistická činnost, dezinformace a politické provokace. Jejich cílem je vytvořit ruské sféry vlivu v Evropě.“

Totožnost muže bezpečnostní agentura nezveřejnila.

READ  České předsednictví prosazuje úzkou definici umělé inteligence, krátký seznam vysoce rizikových - EURACTIV.com

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *