Polská centrální banka před volbami dramaticky snížila úrokové sazby

Polská centrální banka před volbami dramaticky snížila úrokové sazby

Získejte bezplatné aktualizace centrální banky

Polská národní banka ve středu překvapila trhy prudkým snížením své referenční úrokové sazby, čímž obrátila měnovou politiku před ostatními centrálními bankami a před ostře spornými národními volbami.

Tvůrci úrokových sazeb snížili výpůjční náklady na 6 procent z 6,75 procenta. Analytici před hlasováním v příštím měsíci očekávali snížení, ale většina očekávala 0,25 procentního bodu, protože polská inflace zůstává dvouciferná a vysoko nad průměrem EU.

Někteří ekonomové varovali, že centrální banka v čele se svým šéfem Adamem Glabinskim byla nepatřičně ovlivněna cíli vládní strany Právo a spravedlnost, která po parlamentních volbách 15. října usiluje o třetí funkční období v řadě.

Velikost středečního snížení však byla „šokující“, řekl Bartosz Sawicki, analytik trhu z makléřské společnosti Konotoxia, protože to bylo mimo rozsah vlastního doporučení pana Glabinského o postupném uvolňování měnové politiky, jakmile inflace klesne pod 10 procent. Polský zlotý se po oznámení snížení úrokových sazeb vůči euru propadl o téměř 2 procenta.

Přestože polská inflace v posledních měsících prudce klesla, spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 10,1 procenta. Ekonomové se rovněž obávají, že tlaky na jádrové ceny – které vylučují změny ve volatilních položkách, jako jsou potraviny a energie a jsou považovány za lepší měřítko jádrové inflace – zůstávají zvýšené.

Česká a další centrální banky v regionu pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí také sníží úrokové sazby, ale „opatrnějším způsobem“, předpověděl Sawicki.

Jakub Borowski, hlavní polský ekonom Credit Agricole, uvedl, že tvůrci úrokových sazeb v Polsku „zvolili extrémy v měnové politice“. „Podle našeho názoru nedošlo v posledních měsících k žádnému prudkému zhoršení ekonomické situace v Polsku, a proto nebylo ospravedlnění pro tak výrazné jednokrokové snížení sazeb.“

READ  Falešný zpravodajský důstojník zadržený za podvod s bengálurskou ženou o 89 milionů Rs: Policie

Glabinski (73) byl jmenován členem měnověpolitické rady banky v roce 2010 a má dlouhodobý osobní vztah s předsedou strany Jaroslavem Kaczynskim. Má podporu většiny členů Rady.

Nižší úrokové sazby by mohly pomoci polským společnostem, které se snaží pokrýt své výpůjční náklady od podzimu 2021, kdy polská banka byla mezi prvními centrálními bankami, které zvýšily úrokové sazby.

V prohlášení po rozhodnutí tvůrců sazeb centrální banka zdůraznila slabost polské ekonomiky ve druhém čtvrtletí, která byla způsobena nižší spotřebou a nižšími cenami výrobců, což také zvyšuje pravděpodobnost, že inflace bude ve druhém čtvrtletí nadále klesat. 2019 a nadcházející čtvrtletí.

Polsko „o šest měsíců překonalo očekávání trhu,“ uvedla Erste Bank ve zprávě z výzkumu. Po tomto výrazném snížení Erste uvedla, že do konce roku neočekává žádné další změny polských úrokových sazeb, přičemž další snížení je pravděpodobné v prvním čtvrtletí roku 2024.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *