12 režisérů natočilo jen jeden film

12 režisérů natočilo jen jeden film

Windows je psycho-sexuální thriller vydaný v roce 1980 o vyšinuté ženě, kterou hraje Elizabeth Ashleyová, která má romantickou posedlost se svou sousedkou, kterou hraje Talia Shire, a uchyluje se k extrémním násilným opatřením, aby dopřála svým fantaziím. Text – od Barry Siegelkterá nikdy nenapsala další film – je snadné jej kritizovat jako neuvěřitelně misogynní a homofobní, protože si klade za cíl zobrazit sexuální přitažlivost mezi dvěma ženami jako bytostně zlou.

Bylo by snadné úplně zapomenout na „Windows“ jako na drobnou pecku z počátku 80. let, nebýt hvězdné pověsti muže v režisérském křesle. Uznávaný kameraman Gordon Willis natočil Windows jako svůj jediný režijní počin krátce po natočení tak uznávaných filmů jako Kmotr a jeho pokračování, spolu s Annie Hallovou, Všichni prezidentovi muži, Manhattan a Strašidelný papír“. Jeho výrazné tmavé osvětlení a použití těžkých stínů mu vynesly přezdívku Princ temnot.

Willis sloužil jako jeho vlastní kameraman pro „Windows“ a jeho zásluhou je, že film vypadá nádherně, ale všechno ostatní na něm je propastné. Film získal nominace ve všech hlavních kategoriích Vůbec první Razzie Awardsvčetně nominace na nejhoršího režiséra pro Willise.

READ  Heidi Lamar oslavila novou knihu

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *