Podle zprávy o impeachmentu je masivní měsíční raketa NASA SLS nedostupná

Podle zprávy o impeachmentu je masivní měsíční raketa NASA SLS nedostupná

Greg Newton/AFP/AFP přes Getty Images

Raketa NASA Space Launch System, neboli SLS, sedí na odpalovací rampě v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě 3. listopadu 2022, před zahájením mise Artemis I, úspěšné zkušební mise bez posádky dokončené v loňském roce.

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Podle čtvrteční zprávy Úřadu vlády USA pro odpovědnost nejvyšší představitelé NASA tvrdí, že kosmický systém kosmického startu této agentury – masivní raketa navržená k pohonu ambiciózního programu Artemis k vytvoření základny na Měsíci – je „neudržitelný“.

Zpráva, která podrobně popisuje výdaje programu SLS, otevírá oči Přijetí Vysocí představitelé NASA považují raketu za neudržitelnou při „současné úrovni nákladů“ a kritizují to, co vládní úřad pro odpovědnost nazval nedostatkem transparentnosti ohledně průběžných nákladů programu. Zpráva neuvedla jména úředníků – ani kolik – v NASA, kteří taková tvrzení učinili.

Mluvčí ústředí NASA na žádost o komentář okamžitě neodpověděl.

Zpráva GAO však uvádí, že NASA „uznává potřebu zlepšit cenovou dostupnost“.

„S přispěním vedení NASA vyvinul program SLS plán, který identifikuje krátkodobé a dlouhodobé strategie, které, jak doufá, povedou v budoucnu k úsporám nákladů,“ uvádí zpráva.

Tento plán zahrnuje úsilí o „stabilizaci letového řádu“, zvýšení efektivity, „podporu inovací“ a „upravení akvizičních strategií za účelem snížení nákladových rizik,“ uvádí Úřad pro vládní odpovědnost.

Raketa SLS je jádrem programu Artemis NASA, hlavního úsilí agentury vrátit lidi na měsíční povrch později v tomto desetiletí, který také zahrnuje několik průzkumných a vědeckých misí zaměřených na vytvoření trvalého měsíčního osídlení.

První zkušební start SLS na misi s kódovým označením Artemis I, Vzlétl 16. listopadu Po letech zpoždění. Mise, i když se opožďovala, byla považována za ohromující úspěch, což přimělo NASA, aby se připravila na zahájení své první pilotované testovací mise kolem Měsíce koncem roku 2024. Očekává se, že bude následovat Artemis 3, první pokus vrátit americké astronauty na měsíc. Od programu Apollo.

READ  Studie prokázaly, že hybridní imunita poskytuje zvýšenou a déletrvající ochranu před reinfekcí Covid-19

Ale úspěch programu Artemis 1 neizoloval NASA od kritiků programu.

Orgány vládního dohledu, včetně vládního úřadu pro odpovědnost a generálního inspektora NASA, opakovaně kritizovaly program SLS vesmírné agentury ve zprávách z roku 2014, uvádí GAO ve svých nejnovějších dokumentech. Government Accountability Office je vyšetřovací pobočka vlády USA pověřená dohledem nad veřejnými výdaji.

Velká část kritiky ze strany těchto regulátorů se soustředila na smluvní záležitosti, jako je překročení nákladů u hlavních dodavatelů programu SLS. Regulátoři také hlásili problémy s transparentností a uvedli, že NASA neposkytla komplexní odhady nákladů na plánované starty Artemis nebo neudělala dost, aby se pokusila rozdělit průběžné výdaje programu.

Zpráva GAO také poznamenala, že v roce 2014 navrhla NASA, aby agentura „vyvinula nákladovou základnu, která zachycuje výrobní náklady“ pro mise využívající SLS Block I – neboli první verzi rakety, od které se očekává, že připraví cestu pro větší vozidla. . Výkonnější verze jsou ve vývoji. Ale zatímco NASA „částečně souhlasila“, agentura „zatím toto doporučení nerealizovala,“ uvádí zpráva GAO.

Zpráva zjistila, že vesmírná agentura „neplánuje měřit výrobní náklady, aby sledovala cenovou dostupnost svých nejsilnějších raket“.

Kromě téměř 12 miliard dolarů, které již byly vynaloženy na vývoj rakety SLS, NASA podle zprávy požadovala více než 11 miliard dolarů ve své nejnovější rozpočtové žádosti na financování programu během příštích čtyř let.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *