SpaceX vypouští raketu Falcon 9 na misi Starlink z Kennedyho vesmírného střediska – Spaceflight Now

SpaceX vypouští raketu Falcon 9 na misi Starlink z Kennedyho vesmírného střediska – Spaceflight Now
Raketa SpaceX Falcon 9 se zvedne z podložky na startovacím komplexu 39A, jak je zachyceno na tomto časosběrném snímku ze 17. dubna 2024. Foto: Adam Bernstein/Spaceflight Now

SpaceX dokončil svůj poslední start Falconu 9 z Pad 39A v Kennedyho vesmírném středisku NASA ve středu brzy večer. Mise Starlink 6-51 přišla asi týden a půl poté, co byla ze stejné startovací rampy vypuštěna první mise Bandwagon-1 se sdílenou jízdou.

Ke startu rakety Falcon 9 došlo v 17:26 EDT (2126 UTC), což znamená začátek zhruba čtyřhodinového startovacího okna.

Díky tomuto startu je nyní SpaceX jeden let od vyrovnání celkového počtu misí raketoplánů z této historické startovací rampy. Jednalo se o 81. let rakety Falcon v porovnání s celkem 82 lety raketoplánu.

Celkem se uskutečnilo 174 orbitálních letů LC-39A. Devět z nich byly rakety Falcon Heavy a zbývajících 72 byly rakety Falcon 9. Z této platformy bylo také 11 startů Saturn 5.

Booster prvního stupně Falcon 9 podporující tuto misi, číslo flotily SpaceX B1077, byl vypuštěn již po dvanácté. Již dříve podporovala mise, jako je let Crew-5 pro program komerčních posádek NASA, geostacionární satelit GPS 3 Space Vehicle 06 a kosmickou loď Northrop Grumman Cygnus na misi NG-20 k Mezinárodní vesmírné stanici.

Asi 8,5 minuty po startu přistál B1077 na dronu SpaceX „Prostě si přečtěte pokyny. Jednalo se o 78. přistání s posilovačem pro JRTI a 298. přistání pro SpaceX k dnešnímu dni. Stalo se tak jen několik dní poté, co B1062 dosáhl statusu vedoucího letu s celkem 20 starty.

Podle astronoma a odborníka na sledování orbity Jonathana McDowella se 23 satelitů Starlink na palubě přidalo k 5 809 satelitům, které jsou aktuálně na oběžné dráze. SpaceX zatím v roce 2024 vypustilo 564 satelitů Starlink a bude to letos její 26. let, který přidá další.

Raketa Falcon 9 podporující misi Starlink 6-51 stoupá k nebi nad Floridou, když kolem prolétá letadlo Tui Airways z bezpečné vzdálenosti. Obrázek: Michael Caine/Space Flight Now

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *