CDC vydává výstrahu po záhadných shlucích dětské hepatitidy

Američtí zdravotničtí představitelé rozeslali celostátní výstrahu varující lékaře, aby si dávali pozor na příznaky nevysvětlitelné hepatitidy u dětí po shlucích záhadných případů v USA a Velké Británii.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí rozšiřuje svou sondu poté, co se u desítek malých dětí vyvinula akutní hepatitida, ale neměly viry hepatitidy A, B nebo C, které ji obvykle způsobují.

Ve čtvrtek CDC uvedlo, že spolupracuje s protějšky v Evropě, aby porozumělo příčině infekce, a vyzvalo lékaře v celé zemi, aby hlásili potenciální případy.

Virus běžného nachlazení známý jako adenovirus byl potvrzen v mnoha, ale ne ve všech, evropských případech.

Ve Spojeném království vědci spekulovali, že děti mohou mít oslabený imunitní systém kvůli kolům pandemických uzamčení COVID-19.

Případy hepatitidy u dětí ve Spojených státech jsou však zatím všechny v Alabamě, státě, který nedodržuje nejpřísnější epidemiologická omezení, což prohlubuje hádanku.

Shluky záhadné hepatitidy u dětí přiměly CDC k vydání národního varování

Ve čtvrtek britské zdravotnické úřady uvedly, že identifikovaly celkem 108 případů hepatitidy u dětí. V některých případech byly případy tak závažné, že děti vyžadovaly transplantaci jater.

Co je hepatitida?

Hepatitida je zánět jater, který je obvykle způsoben virovou infekcí nebo poškozením jater pitím alkoholu.

Krátkodobá hepatitida často nemá žádné znatelné příznaky.

Ale pokud se nějaké objeví, mohou zahrnovat tmavou moč, světle šedou stolici, svědění kůže a zežloutnutí očí a kůže.

Mohou také zahrnovat bolesti svalů a kloubů, vysokou teplotu a neustálý pocit neobvykle nevolnosti a únavy.

Když se hepatitida šíří virem, je to obvykle způsobeno požitím jídla a nápojů kontaminovaných výkaly infikované osoby, krví z krve nebo sexuálním stykem.

zdroj: NHS

Další případy byly hlášeny v Dánsku, Irsku, Nizozemsku a Španělsku, uvádí Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí.

READ  Nejstarší lidské stopy v Severní Americe byly nalezeny v Novém Mexiku

Hepatitida jednoduše znamená zánět jater, který může mít příčiny od virů a toxinů až po zneužívání alkoholu.

Výstraha USA nařizuje lékařům, aby hlásili místním a státním zdravotnickým úřadům jakékoli podezření na onemocnění, které se objeví s neznámým zdrojem.

Lékaři také doporučují testování na adenoviry u mladých pacientů s příznaky, které zahrnují horečku, únavu, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, tmavou moč, světle zbarvenou stolici, bolesti kloubů a žloutenku.

Varování přišlo po vyšetřování CDC s Alabamským ministerstvem veřejného zdraví u kohorty devíti případů hepatitidy neznámého původu u dříve zdravých dětí ve věku 1 až 6 let.

První takové případy ve Spojených státech byly identifikovány v říjnu 2021 v dětské nemocnici v Alabamě, která přijala pět mladých pacientů s těžkým poškozením jater – včetně některých s akutním selháním jater – neznámé příčiny.

V těchto případech byly děti pozitivně testovány na adenovirus, běžnou rodinu virů, které mohou způsobit respirační a gastrointestinální příznaky, ale zřídka jsou smrtelné.

Nejčastější formy onemocnění jater – hepatitida A, hepatitida B a hepatitida C byly vyloučeny.

Přehled nemocničních záznamů identifikoval čtyři další případy, z nichž všechny měly poškození jater a adenovirovou infekci.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí rozšiřuje vyšetřování poté, co se u desítek dětí rozvine akutní hepatitida

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí rozšiřuje vyšetřování poté, co se u desítek dětí rozvine akutní hepatitida

Laboratorní testy zjistily, že některé z těchto dětí byly infikovány adenovirem typu 41, který způsobuje závažné infekce v gastrointestinálním traktu. Země nenašla žádné nové případy mimo původní skupinu.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí spolupracuje s ministerstvy zdravotnictví na identifikaci dalších případů v USA.

Zatímco hlavní teorií je, že případy jsou způsobeny specifickým typem adenoviru, zdravotničtí úředníci zvažují i ​​další potenciální přispívající faktory.

Psaní do časopisu evropské hodinkyVíce dětí může být „imunologicky naivní“ vůči adenovirovým kmenům kvůli epidemiologickým omezením, uvedl tým vedený skotskou epidemiologkou Public Health Dr. Kimberly Marsh.

READ  Výzkum NASA v hluboké venušské atmosféře vzácných plynů, chemie a zobrazování

Napsali: „Hlavní hypotézy se soustředí kolem adenoviru – buď nové varianty s výrazným klinickým syndromem, nebo rutinně cirkulující varianty, která častěji postihuje malé děti, které jsou imunitně naivní.

Druhý scénář může být výsledkem omezené sociální interakce během pandemie.

Devět amerických dětí – všechny mladší šesti let – mělo od října těžké případy hepatitidy.  Adenovirus je hlavním podezřelým v ohnisku (na obrázku: obrázek viru)

U devíti amerických dětí – všem mladším šesti let – se od října rozvinuly těžké případy hepatitidy. Adenovirus je hlavním podezřelým v ohnisku (na obrázku: obrázek viru)

Veřejné zdraví ve Skotsku poprvé vyhlásilo poplach ohledně neobvyklých případů hepatitidy u dětí 6. dubna.

Skotský ředitel veřejného zdraví Jim McMenamin agentuře Reuters řekl, že ve Skotsku bylo nyní identifikováno 14 případů, včetně dalšího, který je vyšetřován tento týden.

Výzkumníci se stále více domnívají, že za případy by mohla být adenovirová infekce, možná „v koordinaci“ s jiným virem, přičemž 77 procent dětí ve Spojeném království mělo pozitivní test na adenovirus, řekl McMenamin.

Řekl však, že nebyly vyloučeny další příčiny, včetně expozice toxinům, COVID-19 nebo novému patogenu, ať už ve spojení s adenovirovou infekcí, nebo samostatně.

Žádný z případů ve Spojeném království nebo USA nebyl spojen s vakcínou COVID-19. Alabamští zdravotníci uvedli, že žádný z devíti případů neměl předchozí anamnézu COVID-19.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.