Podle průzkumu brněnského deníku dvě třetiny Čechů podporují členství v NATO

Podle průzkumu brněnského deníku dvě třetiny Čechů podporují členství v NATO

S členstvím ČR v NATO bylo spokojeno 67 % respondentů. Kredit: Freepik.

Praha 19. září (ČTK) – Dvě třetiny Čechů jsou spokojeny s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci (NATO), vyplývá ze včera zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). I když od loňského jara došlo k mírnému poklesu, zůstává toto číslo vyšší než v předchozích letech.

Podíl respondentů, kteří se zavázali, že NATO by mělo zůstat, se ve srovnání s předchozím průzkumem také snížil, ale stále je to téměř tři čtvrtiny.

V letošním průzkumu vyjádřilo spokojenost s členstvím ČR v NATO 67 % dotázaných, nespokojenost 26 %. Z hlediska politických preferencí jsou s členstvím v NATO spíše spokojeni voliči úřadujících vládních stran, méně komunisté nebo opoziční Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Ve srovnání s loňským jarním průzkumem se podíl Čechů spokojených s členstvím v NATO snížil o 6 procentních bodů, ale zůstává vyšší než ve všech předchozích průzkumech od roku 1999. Srovnatelné číslo bylo pozorováno pouze v lednu 2009 (65 %).

„Naopak, oproti jaru 2023 se podíl nespokojených respondentů zvýšil o 7 procentních bodů, tedy oproti průzkumu z února 2020 a několika průzkumům realizovaným od roku 2000,“ napsalo CVVM.

O nutnosti koalice je nyní přesvědčeno 72 % Čechů. Téměř pětina občanů si myslí, že systém je zbytečný, zbytek dotázaných se nedokázal vyjádřit.

Podíl lidí, kteří koalici hodnotí jako zásadní, se oproti loňskému jaru snížil o 11 procentních bodů, i když byl druhý nejvyšší od začátku průzkumu v roce 2009.

Podle autorů průzkumu je zřejmé, že začátek války na Ukrajině loni v únoru výrazně otřásl míněním české veřejnosti o užitečnosti a nezbytnosti NATO. „Po více než roce konfliktů tato důvěra výrazně ochladla, ačkoli se ještě nevrátila na předválečnou úroveň,“ uzavřeli vědci.

Polovina dotázaných souhlasila s tvrzením, že NATO garantuje nezávislost ČR. Dvě pětiny dotázaných se domnívají, že členství v alianci je formou podřízení České republiky cizí mocnosti.

READ  Delta - The Sun Ofehe podepsal s Českou fotbalovou federací smlouvu na mezistátní přípravný zápas v Nigérii.

Ve většině průzkumů veřejného mínění od roku 2000 drtivě převládá názor, že členství v NATO je formou podrobení; Pouze v letech 2009, 2011, 2018 a 2019 byl poměr příznivců a odpůrců vyrovnaný. „Poslední dva průzkumy v letech 2022 a 2023 tento obrat potvrdily a jsou srovnatelné s průzkumem z roku 2020,“ napsalo CVVM.

CVVM zjišťovalo veřejné mínění pro probíhající referendum od 26. května do 24. července. Celkem odpovědělo 929 českých obyvatel ve věku 15 let a více.

pvr/dr/hol


https://brnodaily.com/2023/09/19/news/two-thirds-of-czechs-support-nato-membership-says-poll/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/NATO-Monument-Brussels-Credit-Freepik-1024×684.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/NATO-Monument-Brussels-Credit-Freepik-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČR, NATO, Novinky, AnketaS členstvím ČR v NATO bylo spokojeno 67 % respondentů. Kredit: Freepik. Praha 19. září (CDK) – Dvě třetiny Čechů jsou spokojeny s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci (NATO), vyplývá ze včera zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ačkoli…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *