Ukrajina protestuje proti promítání ruského filmu na českém filmovém festivalu

PRAHA (AP) – Ve zdravých českých Karlových Varech v pátek odstartoval mezinárodní filmový festival uprostřed kontroverzí poté, co Ukrajina protestovala proti promítání ruského filmu vedle filmů ukrajinské produkce.

Před zahájením 56. ročníku festivalu protestovalo několik významných ukrajinských filmařů spolu s velvyslancem Ukrajiny v Praze proti plánovanému uvedení filmu „Kapitán Volkonogov na útěku“.

Ukrajinský velvyslanec Jevgen Peribennis v otevřeném dopise uvedl, že by bylo „nehumánní“ promítat ukrajinské filmy spolu s ruským filmem natočeným s podporou ruského ministerstva kultury v době, kdy „ruské síly páchaly zvěrstva“ během své invaze do jeho země. .

Organizátoři uvedli, že ruský film, který měl světovou premiéru na loňském festivalu v Benátkách, považují za nepřímou kritiku současného ruského vedení.

Na festivalu budou dále promítány čtyři ukrajinské filmy a osm dalších polotovarů vyrobených nebo v koprodukci Ukrajiny.

Poté, co byl v roce 2020 zrušen a kvůli pandemii odložen v roce 2021, vyvrcholí letošní festival slavnostním vyznamenáním oscarového australského herce Geoffreyho Rushe za jeho přínos světové kinematografii.

Rush získal Oscara za hlavní roli ve filmu „Shine“ v roce 1997. Spolu s tímto filmem festival promítne také jeho filmy „The King’s Speech“ a „Quills“.

Pořadatelé ocení také oscarového herce a producenta Benicia del Tora a českého herce Polka Polívku.

Festival potrvá do 9. července. Velká porota posoudí 12 filmů pro první cenu, Křišťálový glóbus.

Připojte se ke konverzaci

Konverzace jsou názory našich čtenářů a jsou předmětem Pravidla chování. Hvězda tyto názory nepodporuje.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *