Pětině českých středoškoláků chybí finanční gramotnost – Brněnský deník

Pětině českých středoškoláků chybí finanční gramotnost – Brněnský deník

Průzkumu se zúčastnilo 26 607 studentů prvních ročníků z 370 středních škol. Kredit: Freepik.

Praha 16. srpna (ČTK) – Třetina studentů prvního ročníku středních škol v Česku vykazuje dobrou finanční gramotnost, ale téměř každý pátý je finančně negramotný, uvádí zpráva České školní inspekce. Včera vrchní inspektor Thomas Jadlugal.

Dotazovaní vykázali nejslabší výkon v oblastech souvisejících s každodenními činnostmi, jako jsou bezpečné platby a správa domácnosti. Průzkum ukázal, že informovanost studentů o penězích a finančních otázkách ovlivňuje především rodina.

V Testu finanční gramotnosti dosáhli studenti v průměru 59 %.

„Úspěšní i neúspěšní studenti mají tendenci se zaměřovat na určité oblasti vzdělávání,“ řekl Jadlugel. „Studenti gymnázia jsou velmi úspěšní. Vysoký podíl negramotných studentů, více než 50 %, je na středních odborných školách, kde není požadována maturita.

Průzkumu se zúčastnilo 370 středních škol, kde test absolvovalo 26 607 studentů prvních ročníků. Studenti dokončili testy online v listopadu 2022, přibližně dva měsíce po nástupu na střední školu.

Zkouška se skládala z pěti tematických kategorií. Studenti byli nejúspěšnější v oblastech daní, osobních financí a finančních produktů a služeb. Na druhou stranu si vedly nejhůře v oblastech zahrnujících každodenní činnosti, jako jsou bezpečné platební návyky a správa domácnosti.

Zatloukal podle výsledků testu zdůraznil, že socioekonomická situace rodiny je důležitým faktorem ovlivňujícím znalosti a dovednosti studentů ve finančních záležitostech.

Více než 70 % dotázaných studentů uvedlo jako hlavní zdroj informací svou rodinu spolu s internetem a sociálními sítěmi. 30 % dostane takové informace ve škole. Průzkum ukázal, že ti, kteří v testu dosáhli nižšího skóre, očekávali od školy více informací.

Součástí této studie je i sebehodnocení studentů. „Máme studenty, kteří cítí, že jejich sebevědomí, jejich znalosti a finanční gramotnost jsou na velmi vysoké úrovni. A to i přesto, že nakonec dosáhli méně,“ uvedl Zatloukal.

READ  Český právník Pavel Zeman rezignoval a znovu zahájil vyšetřování podvodu proti premiérovi Bobizovi

Jsou to právě tito studenti, jejichž chování v oblasti peněz a financí je tak alarmující a je potřeba si ho výrazně všímat. Míra sebevědomí přitom není nijak spojena s oblastí vzdělání, tzn. Zatloukal uvedl s odkazem na výsledky průzkumu na skutečné znalosti studentů.

rtj/dr/pv


https://www.brnodaily.com/2023/08/16/news/one-fifth-of-czech-secondary-school-students-lack-financial-literacy/https://www.brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/08/hands-working-with-office-items-1-2-1024×682.jpghttps://www.brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/08/hands-working-with-office-items-1-2-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, finance, škola, studenti, světPrůzkumu se zúčastnilo 26 607 studentů prvních ročníků z 370 středních škol. Kredit: Freepik. Praha 16. srpna (ČTK) – Třetina studentů prvního ročníku středních škol v České republice vykazuje vynikající finanční gramotnost, každý pátý je však finančně negramotný, zjistila studie.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *