Patová situace na summitu EU – POLITICO

Patová situace na summitu EU – POLITICO

BRUSEL – Lídři Evropské unie ve čtvrtek prověřovali body svého programu. Šířily se zvěsti, že páteční schůzka by mohla být zrušena, přičemž už není o čem mluvit.

Pak zasáhl Viktor Orban.

Náš přístup k imigraci je nepřijatelný a maďarský vůdce explodoval. Přesně tak, opakoval polský premiér Mateusz Morawiecki. Zavázali se, že nebudou pokračovat v závěrečném komuniké summitu, dokud nebudou vyřešeny naše obavy.

Nakonec dosáhli svého – tak nějak. Celý summit se zastavil, když lídři Francie a Německa a také předseda Evropské rady Charles Michel jednali s Maďarskem a Polskem. Nakonec to všichni vzdali. Krátce po 1:00 vedoucí představitelé EU summit odvolali a odešli domů a slíbili, že to v pátek ráno zkusí znovu.

To bylo přesně to, čemu se všichni doufali vyhnout: další imigrační rebelie.

Belgický premiér Alexandre de Croo uznal, že jednání byla „obtížná“ a „složitá“, a je na cestě pryč. „Doufám, že dnes večer přijdeš s nějakou radou.“

V mnoha ohledech je nevydání závěrečného prohlášení pouze kosmetické. Základním důvodem jedenáctihodinové intervence Maďarska a Polska byl protest proti dohodě o migraci, kterou země Evropské unie tento měsíc prosadily, aby migranty přesouvaly přes kontinent.

Prohlášení nebo ne, tato dohoda zůstane v platnosti. Maďarsko a Polsko však chtěly summit využít k vyjádření své nelibosti – což se jim jistě stalo.

Noční obstrukce, které několik diplomatů obeznámených s rozhovory popsal POLITICO, je jen posledním náznakem toho, že migrace se stává stále nevyhnutelnějším tématem každého summitu EU. A vzhledem k tomu, že migranti stále připlouvají nebezpečnými středomořskými trasami a děsivými tragédiemi, jako je potopení poslední lodi s migranty u řeckého pobřeží, není tento případ zdaleka u konce.

Vždy mluvíme o imigraci

Nizozemský vůdce Mark Rutte v místnosti navrhl, aby o tom vůdci znovu diskutovali na svém příštím summitu, zatímco de Croo řekl, že by to mělo být vždy na pořadu jednání, podle osoby obeznámené s diskusemi, která, stejně jako ostatní, hovořila anonymně, aby se podělila o podrobnosti. rozhovory. vlastní.

READ  Jihoafrická republika hájí plánovaná vojenská cvičení s Ruskem a Čínou

Jiní poukázali na nárůst protiimigrantských útoků ve svých domovských zemích – včetně míst, jako je Irsko, které tradičně unikají protiimigrantským trendům – a také na nárůst popularity krajně pravicových stran, podporovaný xenofobním sentimentem.

Migrace byla pro Evropskou unii vždy jedním z nejožehavějších témat. Od migrační krize v roce 2015 se blok pokoušel reformovat proces aglomerace pro přijímání a přesídlování žadatelů o azyl, ale nepodařilo se jim to.

Tedy až do minulého měsíce. V květnu země Evropské unie konečně – po měsících napjatých jednání – dosáhly dohody, která splnila obojí.

Dohoda by zkrátka zavedla přísnější azylové procedury na hranicích pro migranty, o kterých se předpokládá, že nebudou přijati. Vytvořil by také systém, který by dal zemím EU možnost přijmout každý rok určitý počet migrantů nebo platit do společného fondu EU.

Maďarsko a Polsko odmítají povinné deportace a slíbily, že nebudou spolupracovat.

A na čtvrtečním jednání také vyjádřili rozhořčení nad tím, že obchod prošel většinovou podporou – nikoli konsensem. Prosadili přijetí společného prohlášení, které se zavazuje přijímat rozhodnutí EU o přistěhovalectví pouze na základě konsensu (ačkoli to EU nevyžaduje).

Text jedné verze prohlášení o možném urovnání, kterou viděl POLITICO, vyzývá EU, aby „nalezla konsensus ohledně účinné azylové a migrační politiky“.

Přes maďarské a polské protesty dohoda nevyjde.

„Dohoda o migraci je na místě,“ řekl Rutte při odchodu ze summitu. „To, co bylo dnes problémem, nebyl migrační pakt…ale Maďarsku a Polsku se nelíbí způsob, jakým bylo rozhodnuto o dohodě o migraci.“

Tato frustrace se rozšířila i na čtvrteční jednání.

Jsou kvůli tomu tak naštvaní, že říkají, že nechtějí závěry [on migration] řekl Roti.

Chvíli poté, co se vůdci na noc rozešli, Orbánův politický ředitel Palaz Orban, shrnout Sentiment na Twitteru: „Tvrdý boj proti proimigrantským silám v Bruselu!“

READ  V procesu impeachmentu mezi Trumpem a Ruskem probíhají jednání

A znamení věcí příštích

Organizátoři summitu doufali, že se vyhnou takovému vleklému rozhovoru o imigraci, protože se báli, že se to vyhrotí.

V předchozím období podnikly několik kroků, aby se pokusily zajistit, aby jazyk společného prohlášení byl pro všechny uklidňující. Za prvé, dříve rozeslané návrhy odkazovaly na dohodu o převodu pouze nepřímo.

Návrhy se také pokoušely obejít další sporný bod: tlak několika tvrdých států, aby zahrnovaly odkaz na hledání „kreativních řešení“ v oblasti imigrace.

Ačkoli to nikdo nechtěl veřejně říci, tři úředníci obeznámení s rozhovory uvedli, že tento vágní termín zahrnuje možnost odeslání žadatelů o azyl do zemí mimo Evropskou unii – což je model podobný kontroverznímu britskému plánu přesunout žadatele o azyl do Rwandy. Shodou okolností byl britský návrh ve čtvrtek dramaticky zamítnut britským odvolacím soudem, když vedoucí představitelé EU přijížděli do Bruselu.

Spíše než zmínit kontroverzní frázi, navrhovatelé ustoupili a odkázali na dopis, který tento týden předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová rozeslala vedoucím představitelům EU, v němž se zavázala, že Evropská komise „je připravena pokračovat ve vývoji nových způsobů, jak postupovat vpřed“. .cíle včetně myšlení mimo krabici.

Pojem „myšlení mimo krabici“ – eufemismus pro ponechání otevřených dveří řadě možností přistěhovalectví – získal během čtvrtečního setkání pozitivní signály od několika vůdců, podle úředníka obeznámeného s diskusemi.

Jedna země vypadala celý den spokojená: Itálie.

Vůdkyně krajní pravice Giorgia Meloniová dokázala získat velkou část Evropské unie svým směrem k imigraci a byla jasným vítězem poslední dohody o migraci.

„Byl to jedinečný přístup, který vyřešil problémy všech,“ řekla k dosažení vrcholu.

De Croo, belgická lídryně, ve čtvrtek ocenila svou roli prostředníka s Maďarskem a Polskem.

READ  Miliardě mladých lidí hrozí ztráta sluchu kvůli hlasité hudbě | Hluchota a ztráta sluchu

Stále ale není jasné, zda se lídři po nočním spánku dokážou dohodnout.

„Už teď opravdu existuje skutečná touha dělat závěry,“ zdůraznil De Croo.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *