Pásmo Gazy před a po izraelské invazi, na satelitních snímcích a videu

Pásmo Gazy před a po izraelské invazi, na satelitních snímcích a videu

Před devíti týdny bylo pásmo Gazy aktivním domovem pro více než dva miliony lidí. Dnes izraelské letecké útoky srovnaly čtvrti se zemí a invazní izraelské tanky rozdrtily zemědělské komunity.

Video a satelitní snímky pořízené koncem listopadu a začátkem prosince odhalují zničující proměnu ve velké části severní Gazy.


Přístav Gaza byl záchranným lanem rybářského průmyslu v Gaze s rybím trhem umístěným vedle pláže.

Nyní je ale celá oblast zničena.

Fadi Al-Wahidi přes Storyful

Satelitní snímky ukazují, že boje vedly k vážným škodám téměř ve všech koutech města Gaza, daleko od oblasti přístavu. Hodnocení OSN z počátku listopadu dospělo k závěru, že bylo poškozeno nejméně 6 000 budov, z toho asi třetina zničena.

Izraelští představitelé slíbili zničit Hamás po překvapivém útoku skupiny ze 7. října a od té doby podrobili Gazu jedné z nejsilnějších bombardovacích kampaní 21. století.

Na chodníku bylo vidět několik kráterů a stávky zničily také restaurace a hotely na nábřeží.

Satelitní snímek se posouvá a zobrazuje oblast kolem přístavu. Restaurace a hotely byly jednoznačně zničeny. Na chodníku jsou vidět výmoly.

Jedná se o oblast Rimal, která byla kdysi jednou z nejvíce prosperujících oblastí Gazy. Zahrada neznámého vojína je nyní pokryta tankovými pásy a budova palestinského parlamentu byla vybombardována.

Satelitní snímek se posune a zobrazí písek. Obrázek ukazuje zničení mnoha budov, včetně budovy palestinského parlamentu. V Parku neznámého vojína jsou vidět stopy po tancích.

Posouváním zobrazíte dříve a nyní

Satelitní snímky z Planet Labs

Před válkou byla ulice Omar Al-Mukhtar hlavní tepnou ve městě Gaza s restauracemi, bankami a obchody lemujícími Park neznámého vojína.

READ  Finská premiérka Sanna Marinová se omlouvá, že nebyla izolována poté, co se objevily fotografie z nočního klubu

Nyní je silnice plná sutin zničených budov. Ty, které ještě stály, byly vážně poškozeny.


Ničení podél pobřeží

Pobřeží Gazy bylo dříve útočištěm palestinských rodin během horkého léta, které bylo doprovázeno častými výpadky elektřiny.

Pláže jsou nyní liduprázdné kromě izraelských tanků a buldozerů. Mnoho výškových hotelů, které kdysi poskytovaly turistům pokoje s výhledem na moře, vyhořelo a jejich okna se rozbila.

Poškození pobřeží Gazy sahá až k severní hranici, kde izraelské síly vtrhly do pásma 27. října.

Desítky domů byly srovnány se zemí a obrovské hromady hlíny byly přesunuty, aby vytvořily dočasné základny pro izraelská vozidla.

Satelitní snímek se posouvá a ukazuje další zničené budovy. Kolem tankodromů jsou vidět hromady hlíny.

Velké skleníky byly zbořeny a na místech, kde kdysi stálo plážové letovisko, jsou vidět stopy nádrží a jam.

Satelitní snímek se posouvá a ukazuje zničené plážové letovisko. Zničeny byly také velké skleníky a na jejich bývalých místech jsou vidět ruiny.

Celé nábřeží v této oblasti bylo strženo buldozery a podél výškových budov jsou vidět velké krátery, z nichž mnohé byly poškozeny.

Satelitní snímek se posouvá do oblasti, kde bylo nábřeží zcela strženo buldozery. V zemi jsou vidět velké krátery a také poškozené budovy.

Satelitní snímky z Planet Labs

Al-Shati, původně založený jako uprchlický tábor v roce 1948, se vyvinul do hustě obydlené čtvrti severně od města Gaza, blízko pobřeží. Jeho úzké uličky, znázorněné níže, byly před válkou domovem 90 000 lidí.

READ  Izrael uvedl, že plánuje snížit počet bezletových zemí z 69 na 15, ale Spojené státy zůstávají na seznamu

Po několika náletech se budovy hroutí a ulice jsou plné sutin.


Náklady na rozdělení Gazy na dvě části

Izraelské síly, které napadly pásmo z východu, fakticky oddělily Gazu na dvě části a uzavřely silnice táhnoucí se od severu k jihu. Oblast kolem této zálohy utrpí některé z nejvíce koncentrovaných poškození.

Účinky tanků rozdělily tuto čtvrť na dvě části a desítky jejích budov byly zničeny. Stovky dalších byly poškozeny, včetně univerzity.

Satelitní snímek se posouvá a ukazuje další zničené budovy. Obrázek ukazuje vážné poškození univerzity Al-Azhar a také tanky na nádvoří. Posouváním se objeví satelitní snímek z předchozích měsíců, na kterém bílá cesta rozdělující Al-Mughraqa neexistovala.

Zemědělská půda byla svážena buldozery po celé šířce pásu a hlavní silnice byly roztrhány neustálým pohybem tanků.

Satelitní snímek se posouvá a ukazuje další zničené budovy, obranné zemní práce, polní cesty a stopy vozidel. Rolování odhaluje satelitní snímek pořízený před měsíci, na kterém byla většina zobrazené oblasti zemědělská půda.

V některých čtvrtích zůstaly jen obrovské krátery a suť.

Satelitní snímek se posouvá a zvýrazňuje několik kráterů, které nebyly přítomny na satelitním snímku z předchozích měsíců.

Satelitní snímky z Planet Labs

Další fáze

Tyto fotografie zachycují jen zlomek devastace v pásmu Gazy. Nedávná hodnocení ukazují, že více než polovina budov v severní Gaze vykazuje známky zničení.

Jih byl také zasažen opakovaným leteckým bombardováním od začátku války 7. října, včetně mešity Al-Amin Muhammad, jak je znázorněno zde.

READ  USA varují Čínu před přeměnou očekávané cesty Pelosi na Tchaj-wan v „krizi“

Mešita, která se nachází severovýchodně od Khan Yunis, byla zničena při izraelském leteckém útoku na začátku konfliktu.

Izraelské síly nyní zaměřují svůj pozemní útok na Khan Yunis, největší město v jižním pásmu Gazy, což zvyšuje možnost, že devastace, jíž jsme byli svědky v severní Gaze, se brzy projeví i na jihu. Izraelští představitelé tvrdí, že vedení Hamásu tam po útěku ze severu zřídilo pevnost.

Statisíce civilistů, kteří byli na začátku války požádáni, aby hledali útočiště na jihu, se znovu ocitly v centru konfliktu. Humanitární podmínky se rychle zhoršují a Organizace spojených národů varuje, že přístřešky dalece překračují svou kapacitu, takže mnoho lidí spí na ulicích nebo v prázdných prostorách.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *