COP26 Forest Compact: Více než 100 světových vůdců se dohodne na ukončení odlesňování do roku 2030

Mezi zúčastněné země patří Kanada, Rusko, Brazílie, Kolumbie, Indonésie a Demokratická republika Kongo, z nichž všechny mají velké plochy lesů. Zejména Brazílie byla kritizována za to, že v posledních letech umožnila zvýšené odlesňování Amazonie. Smluvními stranami dohody budou také Spojené státy a Čína.

Tato dohoda je závislá na klimatu, protože lesy, když jsou káceny nebo znehodnocovány stromy, uvolňují do atmosféry oxid uhličitý (CO2), který představuje asi 11 % celkových světových emisí oxidu uhličitého.

Lídři učiní prohlášení během zasedání COP26 o lesích a vyčlení 8,75 miliardy liber (12 miliard USD) z veřejných prostředků na ochranu a obnovu spolu s 5,3 miliardami liber (7,2 miliardy USD) v soukromých investicích. Generální ředitelé více než tuctu finančních institucí, včetně společností Aviva, Schroders a Axa, jsou rovněž odhodláni ukončit investice do činností, které vedou k odlesňování.

„Dnes, na COP26, lídři podepsali historickou dohodu o ochraně a obnově pozemských lesů,“ řekl Johnson podle prohlášení.

„Tyto přeplněné ekosystémy – katedrály přírody – jsou plícemi naší planety. Lesy podporují komunity, živobytí a zásoby potravin a absorbují uhlík, který pumpujeme do atmosféry. Jsou nezbytné pro naše přežití.“

„S dnešními bezprecedentními podniky budeme mít šanci ukončit dlouhou historii lidstva jako dobyvatele přírody a místo toho se stát jejím strážcem.“

Dohoda pravděpodobně poskytne morální podporu na COP26, která začala nejistě poté, co víkendový summit lídrů G20 v Římě nedokázal dosáhnout dohody o nových přísných klimatických závazcích, zejména o tom, kdy ukončit využívání uhlí.

Představuje také významný pokrok po letech vyjednávání o tom, jak lesy chránit. Existuje několik různých programů, které se snaží omezit odlesňování, včetně jednoho, který poskytuje kredity lidem, kteří zachraňují lesy, s nimiž lze obchodovat na trzích. Tyto plány často čelily divoké opozici, zejména ze strany Latinské Ameriky, kde domorodé skupiny a vůdci tvrdili, že lesy by měly být plně chráněny a ne komoditizovány.

READ  Wordle 334 19. května Rady – Potýkáte se dnes s Wordle? TŘI NÁVODY K ODPOVĚDI | Hry | zábava

„Indonésie je požehnána tím, že je zemí s největším množstvím uhlíku na světě se svými rozsáhlými deštnými pralesy, mangrovovými porosty, oceány a rašeliništi,“ uvedl v prohlášení indonéský prezident Joko Widodo. „Jsme odhodláni chránit kritické propady uhlíku a náš přírodní kapitál pro budoucí generace.“

Nadace Rainforest Foundation v Norsku dohodu uvítala, ale uvedla, že financování by mělo být omezeno na země, které prokázaly výsledky.

„Jedná se o největší částku, která byla kdy přislíbena na financování lesů, a přichází v kritickou dobu pro světové deštné pralesy. Nové závazky mohou urychlit nezbytná opatření ze strany vlád i podniků. Doufáme, že toto financování bude katalyzátorem nezbytných politických změn,“ uvedl Rainforest Norway Generální tajemník Toerris Jaeger v prohlášení.

„S velkými penězi přicházejí velké příležitosti, ale také velké povinnosti. Na malé kroky není čas. Financování by tedy mělo odměňovat pouze skutečné a věcné činy národů deštných pralesů a těch, kteří respektují práva původních obyvatel a místních komunit.“

Existuje několik důvodů k opatrnosti, protože několik předchozích programů ochrany lesů přišlo a odešlo.

V dlouholetém partnerství se Norsko dohodlo na převodu Indonésie 1 miliardy dolarů na pozastavení nových povolení k těžbě dřeva. Tato dohoda nedávno ztroskotala, norští dárci uvedli, že neviděli skutečné výsledky, zatímco indonéští úředníci si stěžovali, že peníze nebyly převedeny.

Angela Dewanová ze CNN píše z Londýna.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.