Pandořiny papíry: Jak se točí hlavy (států) – blog

Díky vyšetřování novin Pandora nyní víme, že v prosinci 2010, devět měsíců po jeho prvním prezidentském období, rodina Piñera prodala svůj podíl v těžebním podniku Dominga blízkému příteli a obchodnímu partnerovi Albertu Délanovi. Uniklé dokumenty údajně ukazují, že obě strany podepsaly dvě smlouvy: jedna v Chile za 14 milionů dolarů a druhá na Britských Panenských ostrovech za 138 milionů dolarů.

Žalobci nyní tvrdí, že druhá smlouva podepsaná v BVI nebyla dříve zveřejněna, když byla dohoda Dominga v roce 2017 předmětem soudního vyšetřování. Možná v důsledku toho byl Pinera osvobozen.

Uniklé dokumenty navíc ukazují, že částka měla být zaplacena ve třech splátkách a to Třetí dávka přišla v znepokojivém stavu: Vláda nemůže podporovat ochranu životního prostředí v oblasti těžebních operací v Dominga.

Tvrzení, že prezident ujistil osobního přítele a obchodního partnera, že navrhovaná těžařská oblast nebude vyhlášena přírodní rezervací – a tím podpoří jeho finanční zájmy -, ukazuje na potenciální pochybení a převzetí regulace.

Úloha anonymních společností v přeshraniční korupci a praní peněz je dobře zavedená. Jak ale ukazuje tento případ, tajné institucionální struktury mohou rovněž umožnit zvláštním zájmům určovat politiky, přijímat rozhodnutí a způsobovat větší škody na životním prostředí.

Jaké další důkazy potřebujeme, než znemožníme veřejným činitelům a podnikatelům skrývat se za anonymními skořápkovými společnostmi?

READ  Obi Cubana byl spatřen v londýnském klubu a setkává se s bývalým útočníkem Chelsea Tammy Abrahamem Nigeria News

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.