Ostravska Banda tento měsíc představí česko-americké hudební spojení

V dubnu 2023 uvede Ostravské centrum nové hudby České republiky v New Yorku dva koncerty Ostravaska Banda s hudbou českých a amerických skladatelů: 20. dubna v Buchwald Theatre na Brooklyn College (součást nového programu Leonard & Claire Doe Center for the Performing Arts na Brooklyn College) a 21. dubna v Bohemian National Hall na Manhattanu. Programy jsou zdarma a otevřené pro veřejnost.

Ostrauska Banda vytvoří 22členný komorní orchestr s newyorským SEM Ensemble. Oba soubory založil česko-americký skladatel a dirigent Peter Kodic, který svůj čas dělí mezi New York a Ostravu v České republice, kde režíruje letní program Ostravské dny, který se koná jednou za dva roky, jedním z nich je Ostravska Banda. Rezidentní kapely.

  • Čtvrtek, 20. dubna, 19:00: Divadlo Buchwald, Brooklyn College: 2920 Campus Road, Brooklyn
  • Pátek 21. dubna, 19:00: Bohemian National Hall, 321 E 73rd St., New York

Turné Ostravaska Banda do New Yorku se uskutečnilo za podpory Národního záchranného programu a města Ostravy a ve spolupráci s newyorskou SEM Group. Tyto koncerty se snaží spojit současnou hudbu se skladbami 60. let 20. století při průzkumu české a americké avantgardní hudební scény.

Proč tyto koncerty? Proč teď?
V Praze na počátku 60. let se Peter Cody začal zajímat o myšlenky a koncepty newyorské hudební scény. Pro skupinu pražských skladatelů, která se vytvořila kolem gotické skupiny Musica Viva Pragensis, to vedlo k úzké spolupráci se skladateli New York School, která se lišila od hudby přicházející z Evropy. Přestože se americké vlivy newyorské školy postupně rozšířily po celé Evropě, Praha byla prvním místem, kde tyto americké vlivy zásadně zasáhly. Když John Cage v roce 1964 navštívil Prahu a setkal se s Rudolfem Comorosem a Peterem Gottickem, řekl jim: „To, co děláte v Praze, je mimořádné, nikdy jsem nic takového neviděl“.

READ  Sylville na hoře Anglie byla izolována před konfliktem s Českou republikou

Také podle Petra Kotíka „Hudební spojení Ameriky a Česka sahá až do 19. století, kdy Antonín Dvořák řadu let působil v Americe a složil některé ze svých nejznámějších skladeb. O Bohuslavu Martinů se říkalo v r. poloviny 20. století. Chceme oslavit takovéto slavnostní sdružení a chceme v této tradici pokračovat a prezentovat díla skladatelů od roku 1961 dodnes.“

Představení zahrnují následující skladatele:

1961 – 1973 Hudba

John Reichlick

Rudolfa Komory

Frederick Rzewski

Phillip Glass

Pauline Oliverosová

Současné skladby z let 2012 – 2023

Petr Bakla*

František Chaloupka* (světová premiéra)

Peter Kodick *

Jana Vorozová*

Pavel Zemek Novák

Roscoe Mitchell* (světová premiéra nové verze)

Bill Niblock*

Christian Wolff*

* Označuje individuální účast

Vybraní skladatelé se spolu se členy Ostrovska Banda a SEM Ensemble setkají s mladými skladateli na odpoledním semináři na Brooklyn College 20. dubna.

Kompletní představení: Buchwald Theatre @ Brooklyn College, 20. dubna v 19 hodin

Roscoe Mitchell: Nona (1977)
John Reichlick: Africký cyklus (1961)
Frederic Rzewski: Les Moutons de Panurge (1969)
František Chaloupka: Čarodějnické valčíky (2023)
Philip Claus: Dvě stránky (1968)
Phill Niblock: Petrův šarm (2021)

Kompletní představení: Český národní sál, 21. dubna v 19:00

Peter Kodic: Devět + 1 (2012)
Petr Bakla: Jinde (2017)
Christian Wolff: Důvěra (2012)
Roscoe Mitchell: Improvizace Pauline Oliveros: Meditace pro orchestr (1997)
Jana Vorozová: Horatio Filipica (2021)
Pavel Zemek Novák: Kvartet č. 3 / Na památku Evsena Ploska (1998)
Rudolph Comoros: Olympia (1964)

Ostravaská Banda, která vznikla v roce 2005 jako rezidenční komorní orchestr pro bienále Ostravské dny, tvoří jedni z nejlepších mladých hudebníků z Evropy a Ameriky, jejichž primárním zájmem je uvádění nové hudby. Hlavními dirigenty byli Peter Kotick, Jiří Rosen, Johannes Kallitzke a Roland Kluttick. Conrad Harris (New York) slouží jako koncertní mistr orchestru. Sbírka zahrnuje skladatele 20. století: John Cage, Morton Feldman, Giorgio Ligeti, Luigi Nono, Edgar Varese, Ioannis Xenakis a naši současníci Louis Andreessen, Peter Sigler, Peter Kotick, Bernhard Lang, Alvinrasi Lang, Alvinrasi Lang, Alvinrasil Lang, Salvatore Chiarino , Wolfgang Rimm, Martin Smolka, Peter Graham, Peter Bakla nebo Christian Wolff. Kromě pravidelných vystoupení na festivalech Ostravské dny, Ostravaská Banda koncertuje a vystupuje na pařížské konzervatoři, Carnegie Hall nebo Lincoln Center (NY), Akademie der Kunste v Berlíně, Vredenburgu v Utrechtu, Pražském jaru, Music v Madridu. Na NODO / New Opera Days Ostrava působí jako festivalový operní orchestr. Ostravaská Banda je známá svou schopností provádět i ta nejsložitější díla 20. a 21. století a inspirovala nová díla různých skladatelů.

READ  Český zásobník plynu dosáhne před zimou 80% kapacity - premiér

SEM Ensemble byl založen v roce 1970, kdy Petr Kotík zorganizoval skupinu kolegů hudebníků v SUNY/Buffalo, Centre for Creative and Performing Arts. Kodič do centra nastoupil o několik měsíců dříve, v listopadu 1969, když přijel z Prahy. Mezi zakládající členy SEM patřili skladatel Julius Eastman a perkusionista John Williams. První koncert SEM Ensemble byl uveden v Buffalu v dubnu téhož roku v Tomášově divadle v bývalém showroomu automobilky Pierce-Arrow. Program zahrnuje díla Cornelia Cardewa, Johna Cage, Petera Koticka a Rudolpha Comorose. Pod titulkem „Ensemble Audience at Retreat“ zní úvodní věta recenze koncertu: „Posluchači 17, včetně manželek a dalších příbuzných, na konci nově vzniklého SEM Ensemble, z původních 100 účastníků. of local record…“ Později se SEM Ensemble v USA etabloval jako jedna z předních skupin nové hudby, pořádá řadu koncertů v New Yorku, každoročně cestuje po Evropě a vystupuje v Jižní Americe. a Japonsku. The New York Times ocenil SEM slovy: „Skupina SEM představuje to nejlepší, co zbylo z experimentální tradice.“ SEM je nejstarší a nejdůsledněji inovativní hudební skupina ve skupině USSEM. Nadále každoročně vystupuje v Paula Cooper Gallery v New Yorku a na svém domovském místě, Willow Place Auditorium v ​​Brooklyn Heights. SEM také provádí významné koncerty na významných místech, jako je Carnegie Hall (Stern a Zankel Hall), Alice Tully Hall v Lincoln Center a Merkin Concert Hall.

Chcete-li se o této spolupráci dozvědět více, navštivte tyto odkazy:

Ostravská Banda (newmusicostrava.cz/en/ostravska-banda/orchestra)
Skupina SEM (semensemble.org)
Dirigent Jiří Rosen (jirozen.com)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *