OSN by měla „rychle zvrátit“ svůj zásah proti právům žen Women’s Rights News

Rada bezpečnosti jednomyslně odsoudila zákaz afghánských žen pracovat v OSN, což je nejnovější krok k omezení životů žen a dívek.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů jednomyslně odsoudila zákaz Talibanu afghánským ženám pracovat pro OSN v Afghánistánu a vyzvala vůdce Talibanu, aby „urychleně zrušili“ svá represe proti právům žen a dívek.

Rezoluce – navržená Spojenými arabskými emiráty a Japonskem – nazývá zákaz „bezprecedentním v historii OSN“ a říká, že „podkopává lidská práva a humanitární zásady“. Rezoluce také zdůraznila „nepostradatelnou roli žen v afghánské společnosti“.

Velvyslankyně Spojených arabských emirátů při OSN Lana Nusseibehová uvedla, že rezoluci podpořilo více než 90 zemí – „z bezprostředního sousedství Afghánistánu, z islámského světa a z celého světa“.

Řekla Radě bezpečnosti OSN: „Tato… podpora dělá naše dnešní základní poselství ještě důležitějším – svět nebude stát stranou, dokud budou ženy v Afghánistánu vymazány ze společnosti.“

Hlasování Rady bezpečnosti OSN proběhlo několik dní před plánovaným mezinárodním setkáním o Afghánistánu v Dauhá ve dnech 1. až 2. května. Generální tajemník OSN António Guterres se za zavřenými dveřmi schází se zvláštními vyslanci pro Afghánistán z různých zemí, aby pracovali na jednotném přístupu k jednání s Talibanem.

„Nebudeme stát za utlačováním žen a dívek Talibanem,“ řekl náměstek amerického velvyslance při OSN Robert Wood v Radě bezpečnosti OSN. Tato rozhodnutí nejsou udržitelná. Nikde jinde na světě nejsou vidět.“

„Dekrety Talibanu způsobují Afghánistánu nenapravitelné škody.“

Začátkem tohoto měsíce začal Taliban vynucovat zákazy afghánských žen pracujících pro OSN poté, co v prosinci zakázal většině žen pracovat pro humanitární pomocné skupiny. Od svržení vlády podporované Západem v roce 2021 skupina také zpřísnila kontroly přístupu žen k veřejnému životu, včetně zabránění ženám navštěvovat univerzity a uzavření středních škol pro dívky.

Tálibán tvrdí, že respektuje práva žen v souladu se svým přísným výkladem islámského práva a že rozhodnutí o humanitárních pracovnicích byla „vnitřní záležitostí“.

READ  Varování před hurikánem Ian na jihu Floridy

Rezoluce Rady bezpečnosti rovněž uznává, že je třeba řešit významné problémy, kterým afghánská ekonomika čelí, a to i prostřednictvím využití aktiv ve vlastnictví afghánské centrální banky ve prospěch afghánského lidu.

Washington zmrazil miliardy v rezervách banky držených ve Spojených státech a později polovinu peněz převedl do trustu ve Švýcarsku, na který dohlížejí američtí, švýcarskí a afghánští správci.

„K dnešnímu dni jsme viděli pouze to, že aktiva byla převedena z jednoho účtu na druhý, ale afghánskému lidu nebyl vrácen jediný cent,“ řekl náměstek čínského velvyslance při OSN Geng Shuang bezpečnostním agenturám OSN. Rada.

K navrácení aktiv afghánské centrální banky vyzval i ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *