Nový výzkum naznačuje, jak změna klimatu ovlivňuje některé veverky

Slyšeli jste o kanárkovi v uhelném dole – metaforickém varování, že se věci chystají k horšímu – ale už jste slyšeli o veverce v noře? Ne? No, dnes budeš.

Pojeďte se mnou do Jižní Afriky, kde Výzkumník na univerzitě v Manitobě Gene Waterman Studiu syslů se věnuje více než 20 let.

Sysel by vám mohl připomínat prérijní psy. Žijí společně, v norách a mají některé docela působivé sociální praktiky. Stejně jako u mnoha veverek žijí příbuzné samice pohromadě ve skupinách. Samci ale také zůstávají součástí kolonie déle než jiné druhy.

Amerikou se kdysi proháněly obrovské vlny veverek. Nikdo neví proč.

„Výrazně oddalují odchod z domu, ale nepáří se s rodinnou skupinou,“ řekl Waterman. „Zůstávají doma a starají se o děti. Je to trochu zvláštní.“

A když se samci rozptýlí a připojí se k výhradně mužským skupinám, vyjdou spolu. Nejsou vůči sobě agresivní.

Waterman se zabývá především chováním veverek: co veverky dělají a proč to dělají. V rámci svého výzkumu shromáždila údaje o morfologii veverek – velikosti, váze atd. – ao prostředí, ve kterém žijí. Tohle zajímá Jmenován postdoktorandský výzkumník Mia Warringtonovákterý nastoupil před dvěma lety.

„Mia je úžasná s daty,“ řekl Waterman. Ptal jsem se, dívali jste se někdy na teplotu na místě a velikost objektu? „

Neudělali to, a tak Warrington vzal čísla a rozdrtil je. Zjistilo se, že za poslední dvě desetiletí vzrostla maximální teplota na studovaném místě v Jižní Africe o více než 2 stupně Celsia. Během této doby se délka páteře veverek zmenšila a relativní velikost jejich nohou se zvětšila.

„To je přesně to, co byste očekávali, kdyby se zvířata snažila rozptýlit teplo,“ řekl Waterman.

READ  2021 Lyridový meteorický roj nyní vrcholí: jak se dívat na show

Biologové již dlouho vědí, že menší tělo a větší nohy pomáhají zvířatům snášet vyšší teploty, tedy teploty, které na celé planetě rostou.

Mezitím, více než 9000 mil daleko, žije další druh veverky Watermanovy studie: sysel Richardsonův. Tyto veverky, které se vyskytují v západní Kanadě a na severu Spojených států, nejsou tak společenské jako jejich jihoafrické sestřenice a ukládají se do zimního spánku.

„Hibernační typy jsou opravdu skvělé,“ řekl Waterman. „Opravdu je to období jejich života, kdy promeškají nejhorší období roku. Přál bych si, abyste byli v některých ohledech hibernační typ. Chybí vám zima a vstáváte, až když je hezky.“

Uprostřed epidemie přinášejí radost dvě osiřelé veverky

Ale Richardsonovi syslové mohou také odhalit, jak klimatické změny ovlivňují biologii zvířat.

Samci syslů Richardsonových vycházejí ze zimního spánku před samicemi, poháněni dosud neznámými vnitřními hodinami. Ve své době nad zemí mezi sebou samci bojují o vytvoření území. Po dvou nebo třech týdnech se samice vynoří, poháněny vysokou teplotou. Po pár dnech jsou samice připraveny k páření a začíná kopulační soutěž.

V roce 2012 se ale stalo něco zvláštního. Té zimy teploty rychle stoupaly, což způsobilo, že samice vylézaly ze svých nor dříve než obvykle. Samci už dlouho sami venku nebyli a když Waterman testoval jejich sperma – prohlížela si opravdu všechno – nenašla… nic.

„Stříleli slepými náboji,“ řekla.

Samci veverek vypadali normálně – jejich varlata byla pěkná a velká – ale vnitřní instalace ještě nebyla online. Samci veverek neměli jediný čas, který potřebovali, aby se to všechno vysypalo.

Nakonec se pohlaví synchronizovala a narodilo se mnoho dětí, ale účinky byly úžasné.

„Samice mohly mít vrhy normální velikosti – množily se s více než jedním samcem – ale přemýšlejte o tom: Pokud by se to mělo stávat pravidelně, takové teploty by pravděpodobně vedly k extrémům klimatu, které by mohly,“ Waterman řekl: „Změna je díky tomu častější, snížíte genetickou heterogenitu. Není mnoho variací, protože polovina samců není schopna se úspěšně rozmnožovat.“

READ  Před 30 miliony let došlo k děsivému masovému vyhynutí a my jsme si toho právě všimli

Změny klimatu mohou ovlivnit i věci v Africe – a nejde jen o velikost nohou sysla.

„Tyto veverky jsou ekosystémové inženýry,“ řekl Waterman. „Savci, zejména sociální norští savci, mají opravdu velký dopad na travinná společenství.“

Nory syslů ovlivňují další drobné savce v ekosystému. A ovlivňují rostliny, které tam rostou, včetně některých rostlin, které jedí antilopy.

při postižení [squirrels’] „Jejich morfologie a fyziologie, to může také ovlivnit jejich sociologii,“ řekl Waterman.

Výzkum Watermana a Warringtona se objevil v Journal of Mammalogy.

a Studie University of Manitoba odrážejí dvě strany mince změny klimatu: Počty syslů byly ovlivňovány postupně, další generace zvířat měly větší chodidla a kratší páteř. Richardsonovi sysli zažili rychlý šok: zvýšení teploty, které mělo potenciál znemožnit reprodukci.

Veverky se nám možná snaží něco říct. posloucháme?

zítra: Veverčí týden pokračuje.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *