Nový průzkum říká, že každý pátý Čech je spokojen s politickou situací – Brněnský deník

Nový průzkum říká, že každý pátý Čech je spokojen s politickou situací – Brněnský deník

Třetina obyvatel očekává v příštím roce zhoršení své ekonomické situace. Kredit: KK / BD.

Praha 9. října (ČTK) – Spokojenost s politickou situací v Česku letos v září klesla na 21 % oproti třetině obyvatel v únoru a dubnu. Vyplývá to ze včera zveřejněných výsledků průzkumu společnosti Kantar CZ. Česká televize.

Průzkum ukázal, že více než polovina populace (53 %) věří, že se jejich ekonomická situace v příštím roce nezmění, zatímco třetina populace (35 %) očekává její zhoršení. Je to způsobeno vysokou inflací a životními náklady včetně nákladů na bydlení a energie.

Reklamní

Osoby do 44 let a osoby s vyšším vzděláním očekávají zlepšení ekonomických podmínek, zatímco senioři a ekonomicky neaktivní se obávají poklesu, uvedla analytička Kantar Nikola Kopačová.

Podle průzkumu muselo 34 % výrazně snížit spotřebu elektřiny a plynu kvůli energetické krizi a 37 % ji muselo o něco snížit. 13 % uvedlo, že původně snížili spotřebu energie, a 16 % nikoli. Omezení zasáhlo seniory a lidi z malých měst a vesnic, uvedla Kopáková.

Náklady na vytápění by podle kritiků mohly vzrůst i kvůli nedostatku peněz v rozpočtu a návrhu ministerstva průmyslu a obchodu zrušit loňské rozhodnutí utratit 17 miliard korun na modernizaci tepláren. Kabinet o tomto návrhu rozhodne ve středu.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) řekl, že kvůli cenám energií letos utratili 112 miliard korun a příští rok by z těchto peněz mohli financovat modernizaci.

Mezi 11. a 29. zářím bylo dotazováno asi 1200 respondentů.


https://brnodaily.com/2023/10/09/news/one-in-five-czechs-satisfied-with-political-situation-says-new-poll/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/Brno-City-Center-Street-Summer-People-Credit-KK-BD-1-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/Brno-City-Center-Street-Summer-People-Credit-KK-BD-1-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, Zprávy, Politika, AnketyTřetina obyvatel očekává v příštím roce zhoršení své ekonomické situace. Kredit: KK / BD. Praha 9. října (ČTK) – Spokojenost s politickou situací v České republice letos v září klesla na 21 %, oproti třetině obyvatel v únoru a dubnu,…

READ  Předseda ČNB: Pokud se prognóza potvrdí, sazby v červnu porostou

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *