České uhelné regiony riskují ztrátu peněz EU – EURACTIV.com

Nedávná analýza ukazuje, že Česká republika riskuje, že nebude schopna využít zhruba 1,7 miliardy eur z Evropského fondu pro spravedlivou transformaci na to, aby pomohla svým regionům včas odklonit se od uhlí a přechodu na zelenou ekonomiku.

Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj možná nedostanou pomoc EU na postupné vyřazování uhlí, obnovu post-těžební krajiny, ekologizaci místní ekonomiky a překonání strukturálních problémů spojených s tradicemi uhelného průmyslu.

Česká republika totiž oddaluje zahájení vlastního uhelného programu, přestože byl druhým ze všech národních programů schválených Bruselem – na toto téma již upozornila Zpráva Ministerstva pro místní rozvoj o rizicích implementace programu 2022.

„Vzhledem k pozdnímu zahájení programu (…) existuje riziko, že všechny finanční prostředky nebudou vyčerpány podle harmonogramu a bude možná nutné je získat zpět,“ uvádí zpráva.

S využitím dotací není problém. Především je třeba říci, že tyto informace vycházejí z údajů do konce roku 2022. Situace se od té doby rapidně změnila,“ informuje EURACTIV.cz MŽP.

Ministerstvo uvedlo, že dosud oznámené možnosti podpory jsou dostatečné a další budou brzy následovat. Aby však byly úspěšné, musí žadatelé splnit všechny požadavky, včas se na ně připravit a mít přístup k finančním prostředkům.

(Kateřina Zichová | EURACTIV.cz)

READ  Francouzi zvýšili nezdaněnou sazbu bankovních úspor Leverett A na 3 % ze 2 %

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *