Neptunovy mizející mraky jsou spojeny se slunečním cyklem

Neptunovy mizející mraky jsou spojeny se slunečním cyklem

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Astronomové byli zmateni záhadou Neptunu a nyní si myslí, že rozluštili jeho tajemství.

Přízračné cirry ledového obra z velké části zmizely před čtyřmi lety. Dnes se nad jižním pólem planety vznáší jen skvrna.

Díky analýze téměř tří desítek let pozorování Neptunu, kterou provedly tři vesmírné teleskopy, vědci zjistili, že zmenšující se mraky ledového obra mohou naznačovat, že posuny v jeho hojnosti se shodují se slunečním cyklem. Nedávná studie Publikováno v časopise Icarus.

„Tato působivá data nám poskytují zatím nejsilnější důkaz, že oblačnost Neptunu souvisí se slunečním cyklem,“ řekl hlavní autor studie Emke de Pater, emeritní profesor astronomie na University of California v Berkeley. tisková zpráva. „Naše zjištění podporují teorii, že (ultrafialové) sluneční světlo, když je dostatečně silné, může spustit fotochemickou reakci, která vyústí v oblaka Neptunu.“

Během slunečního cyklu se úroveň aktivity v dynamických magnetických polích Slunce zvyšuje a snižuje. Magnetické pole kolísá každých 11 let a podle NASA se stále více zamotává jako rotující koule. Když je zvýšená aktivita na slunci, intenzivnější ultrafialové záření bombarduje sluneční soustavu.

Pomocí dat z Hubbleova vesmírného teleskopu NASA, W.M. Keck Observatory na Havaji a Lick Observatory v Kalifornii vědci pozorovali 2,5 cyklů aktivity mraků během 29letého období pozorování Neptunu – během nichž se odrazivost planety v roce 2002 zvýšila a slábla. v roce 2007. Neptun se znovu rozjasnil v roce 2015, než v roce 2020 potemněl na historické minimum. Tehdy se většina oblačnosti vyjasnila.

„Dokonce i nyní, o čtyři roky později, nejnovější snímky, které jsme pořídili loni v červnu, stále ukazují, že se mraky nevrátily na svou předchozí úroveň,“ řekl hlavní autor studie Irandi Chavez, doktorand z Centra pro astrofyziku na Harvardské univerzitě a Harvardská Univerzita. Smithsonian, v prohlášení.

READ  Rakovina prostaty: Dlouhodobá studie potvrzuje, že většina mužů se může agresivní léčbě vyhnout nebo ji odložit

Chavez dodal, že výsledky jsou „velmi vzrušující a neočekávané, zvláště když období před aktivitou nízké oblačnosti na Neptunu nebylo vzrušující a dlouhodobé.“

Vědci také zjistili, že dva roky po vrcholu cyklu se na Neptunu objevilo více mraků a čím více mraků bylo, tím jasnější byl Neptun díky slunečnímu záření, které se od něj odráželo. Tato asociace byla „pro planetární vědce překvapivá, protože Neptun je nejvzdálenější velká planeta v naší sluneční soustavě a přijímá sluneční světlo asi o 0,1 % tak intenzivní jako Země,“ uvádí NASA. Zjištění také odporují myšlence, že mraky jsou ovlivněny čtyřmi ročními obdobími Neptunu, z nichž každé trvá asi 40 let.

„Toto je velmi zajímavý článek a velmi pěkný kus dobré, starožitné, detailní detektivní práce,“ řekl e-mailem Patrick Irwin, profesor planetární fyziky na univerzitě v Oxfordu, který se na studii nepodílel. „Tento nový dokument pokrývá delší časový rámec než předchozí studie a ukazuje přesvědčivý vztah mezi pozorovanou oblačností a slunečním UV jasem.“

Mezi vrcholem slunečního cyklu a množstvím mraků na Neptunu je ale dvouletá časová prodleva. Autoři se domnívají, že tuto mezeru lze vysvětlit fotochemií, která se vyskytuje v horních vrstvách atmosféry planety, jejíž tvorba mraků vyžaduje čas.

Irwin řekl, že spojení mezi zvýšenou jasností slunce a tvorbou mraků by mohlo být způsobeno generováním ionizovaných částic, které by mohly fungovat jako kondenzační jádra mraků a pomáhat iniciovat kondenzaci.

„Je skvělé, že můžeme používat teleskopy na Zemi ke studiu klimatu světa vzdáleného více než 3,5 miliardy mil,“ uvedl v prohlášení spoluautor studie Carlos Alvarez, astronom z observatoře Keck. „Pokroky v technologii a pozorování nám umožnily omezit modely atmosféry Neptunu, které jsou klíčem k pochopení vztahu mezi klimatem ledového obra a slunečním cyklem.“

READ  Opičí neštovice jsme nechali šířit příliš dlouho. Pokud nakazí naše mazlíčky, není třeba se jich zbavovat

Výzkumný tým stále monitoruje aktivitu Neptunových mraků, uvedli vědci, protože více ultrafialového záření může také ztmavit mraky planety a snížit jejich celkovou jasnost.

Kromě toho Neptunovy bouře z hluboké atmosféry ovlivňují oblačnost planety, ale nejsou spojeny s mraky ve vyšších vrstvách atmosféry. Tato proměnná by mohla interferovat se studiemi zabývajícími se souvislostmi mezi fotochemickými mraky a slunečním cyklem. Další výzkum by také mohl naznačit, jak dlouho může trvat téměř nepřítomnost mraků na Neptunu.

Tyto snahy mohou podle NASA nejen rozšířit znalosti astronomů o Neptunu, ale také pomoci výzkumníkům lépe porozumět mnoha exoplanetám mimo sluneční soustavu, o kterých se předpokládá, že mají vlastnosti podobné ledovým obrům.

Irwin řekl, že studie „také podtrhuje potřebu pokračovat v pozorování planet sluneční soustavy“. „Pouze pozorováním těchto planet v pravidelných intervalech lze vytvořit spolehlivý a dlouhodobý soubor dat pro prozkoumání těchto cyklických změn.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *