Natalie Elphick: Starmer čelí hněvu po defektech konzervativního poslance

Natalie Elphick: Starmer čelí hněvu po defektech konzervativního poslance
  • Napsali Paul Seddon a Chris Mason
  • BBC novinky

zdroj obrázku, Getty Images

Rozhodnutí sira Keira Starmera přijmout konzervativní poslankyni Natalie Elphicke do Labour Party se setkalo se zmatkem u některých jeho poslanců.

Šokové zběhnutí poslance z Doveru do Konzervativní strany vyvolalo u jeho nových kolegů reakce od radosti až po hněv.

Poslankyně za Canterbury Rosie Duffieldová uvedla, že labourističtí poslanci byli „zmatení“ jejím „opravdu podivným“ krokem ke změně strany.

Ale vysoce postavená stranická osobnost její obrat chválila a označila jej za „pekelný převrat“.

Sir Keir řekl, že byl „potěšen“ jejím zběhnutím a řekl novinářům, že to ukázalo, že jeho strana je „stranou národního zájmu“.

Několik zdrojů uvedlo, že biči Labouristické strany, odpovědní za stranickou disciplínu, byli znepokojeni jejím přijetím, ale Labour Party to popírá.

Toto je druhé zběhnutí Rishi Sunaka z Labouristické strany za méně než dva týdny poté, co doktor Dan Poulter minulý měsíc odstoupil z Konzervativní strany.

Obvykle, když poslanec změní stranu, téměř všichni jeho noví kolegové jsou šťastní.

Toto poslední zběhnutí, oznámené několik minut před středečními otázkami premiéra, však některé labouristické poslance rozčilovalo, frustrovalo a šokovalo.

Elphick ve sžíravém prohlášení uvedl, že Konzervativní strana se stala „ztělesněním neschopnosti a rozdělení“.

To, co je paní Duffieldová ochotna říci veřejně v reakci na zběhnutí, mnoho dalších říká soukromě.

I když paní Elphicke uvedla argumenty v oblastech, jako je bydlení, které se shodují s jejími novými kolegy, již dříve napadla labouristickou politiku v řadě oblastí.

Kromě jejího politického postoje jsou mnoha labouristickým poslancům hluboce nepříjemné komentáře, které pronesla na adresu svého tehdejšího manžela Charlieho Elphickeho, kterého v roce 2019 nahradila ve funkci poslance za Dover.

Video vysvětlení, Sledujte: Natalie Elphick sedí v labouristických lavicích

Od svého středečního zběhnutí tato předchozí prohlášení nekomentovala.

„Všechny tyto problémy se již dříve řešily, ať už v parlamentu nebo na veřejnosti,“ uvedli labouristé.

Labouristická poslankyně Sarah Championová ve středu pro BBC Radio Sheffield řekla, že „některé z věcí, které paní Elphick řekla na obranu svého bývalého manžela před obviněním ze sexuálního napadení“, mi „vůbec nesedí“.

Řekla také, že by pro ni bylo obtížné mít ve straně bývalé konzervativní poslance, „když je tak blízko ke všeobecným volbám“.

„Myslím, že jejich politika a systémy víry jsou na hony vzdáleny těm mým, ale my ano,“ dodala.

Dodala, že skutečnost, že paní Elphickeová, stejně jako Dan Poulter, plánovala opustit parlament ve volbách, způsobila „trochu chaos“, protože labouristé již měli kandidáty na svých dvou místech.

Konzervativní poslanci také vyjádřili překvapení nad Elphickovým zběhnutím, přičemž ministr dopravy Hugh Merriman ji označil za „neslušnou“ a „oportunistickou“.

Dodal: „Jsem zklamaný politikou, protože udělala to, co udělala.“

„obscénní“

V rozhovoru pro BBC South East, kolegyně z Kentu, paní Duffieldová, uvedla, že členové labouristů byli z přeběhnutí „opravdu zmateni“.

Dodala: „Myslím, že je to opravdu zvláštní rozhodnutí a myslím, že většina členů labouristů a pravděpodobně i spousta konzervativců je tím ve skutečnosti velmi zmatená.“

Dodala, že „ani na okamžik nevěřila, že se náhle stala představitelkou Labouristické strany“.

Jeho labouristický kolega Mick Whiteley označil její krok za „pobuřující“ a dodal, že Elphick nesdílí „hodnoty labouristického hnutí“.

Mish Rahman, člen labouristického vládnoucího národního výkonného výboru, řekl, že nevítal zběhnutí paní Elphickové a řekl, že strana se stala „hrubší“.

Abdel Rahman v pořadu The World Tonight na BBC Radio 4 řekl, že paní Elphick „nikdy nezastávala ústřední pozici během svého působení jako poslankyně“.

Popsal toryové jako „potápějící se loď“ a řekl, že Elphick „plaval v oceánu“ a snažil se z něj „utéct“.

Labouristé by podle něj měli pracovat na změně země, „ne zachraňovat kariéry konzervativních politiků, které britská veřejnost odmítá kvůli škodám, které zemi způsobili“.

Dodal: „Není způsobilá být členkou Labouristické strany, natož členkou parlamentu.“

John McDonnell, který byl stínovým kancléřem za bývalého vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, řekl, že byl jejím krokem „překvapen a šokován“.

„Jsem velkým zastáncem transformačních sil, ale myslím, že i ten člověk by zcela upřímně zatemnil štědrost ducha Jana Křtitele,“ řekl LBC.

Sir Keir však doufá, že se zaměří na celkový obraz – a říká, že zběhnutí konzervativců by mohli ztělesňovat jeho širší projekt lákání bývalých konzervativních voličů k přechodu k labouristům.

„To je to, na čem záleží,“ říká jedna z vysokých labouristů.

„Nakonec jsme jmenovali konzervativního poslance za Dover definitivně. Uprostřed řady přes přejezdy malých lodí. Tohle je pekelný převrat.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *