Nález tří historických vraků lodí ve Středozemním moři

studie UNESCO

Tato fotografie ukazuje jeden ze tří vraků lodí nalezených v tuniské bance Skerki během expedice v roce 2022.

Poznámka redakce: Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Mezinárodní tým vědců objevil tři historické vraky lodí Podvodní archeologická expedice Loni ve Středomoří.

Expedice také shromáždila snímky tří římských vraků ve vysokém rozlišení, které byly původně objeveny oceánografem Robertem Ballardem a archeoložkou Annou Margaret McCannovou v 80. až 20. století. Závěry vědců byly prezentovány ve čtvrtek během tiskové konference UNESCO v Paříži.

Dvacet vědců z Alžírska, Chorvatska, Egypta, Francie, Itálie, Maroka, Španělska a Tuniska vyrazilo na palubě francouzské výzkumné lodi Alfred Merlin na 14denní plavbu mezi srpnem a zářím.

M. Pradino

Vědci provedli svou expedici ve Středozemním moři loni na palubě výzkumné lodi Alfred Merlin.

Pomocí dálkově ovládaných podvodních vozidel, nazývaných ROV, vědci prozkoumali tuniskou banku Skerki a italský Sicílský průliv.

Tým použil podvodní mapovací a zobrazovací zařízení výzkumné lodi ke katalogizaci vraků pocházejících od starověku do 20. století pomocí sonaru.

ROV se ponořily do hlubin nepřístupných lidem, aby shromáždily fotografie a videa vraků a jejich artefaktů. Jeden ROV, pojmenovaný Arthur, byl schopen dosáhnout hloubek mezi 2 296 a 2 952 stopami (700 až 900 metrů).

Skerki Bank, která se nachází v Sicílském průlivu podél silně frekventované cesty do Středozemního moře, je jednou z nejzrádnějších oblastí moře. Jeho mělké vody se vyznačují silně kamenitým mořským dnem, některé méně než 3,2 stopy (1 metr) pod hladinou vody.

Anděl Vitor / UNESCO

Petroglyfy lze vidět těsně pod povrchem Keith Reef.

Nebezpečné rysy Skerki Bank byly příčinou vraků lodí po více než 3000 let, což vedlo k potopení starověkých obchodních lodí i lodí během druhé světové války. Tato oblast je zajímavá pro výzkumníky, protože silnice sloužila jako styčný bod mezi mnoha kulturami překračujícími Středozemní moře.

READ  Zelenskij žádá Bidena, aby zvýšil ekonomický tlak na Moskvu a rozšířil sankce

ROV jménem Hilarion sestoupil přes nejnebezpečnější oblast Skerki Bank zvanou Keith Reef, aby provedl první podrobnou studii dna oceánu. Na dně tuniského kontinentálního šelfu se usadily tři lodě, všechny dosud výzkumníkům neznámé.

Dva z vraků byly pravděpodobně z konce 19. nebo počátku 20. století, včetně „velkého motorizovaného kovového vraku“ beze stop nákladu. U tohoto vraku vědci zaznamenali, že zvedáky, které by byly použity ke spouštění záchranných člunů, směřovaly ven, což znamená, že jakákoliv posádka mohla opustit loď. Druhá loď byla s největší pravděpodobností dřevěná rybářská loď.

studie UNESCO

Na tomto obrázku je vidět vrak lodi na tuniském kontinentálním šelfu.

Třetí vrak byla pravděpodobně obchodní loď, která se plavila mezi 1. stoletím před naším letopočtem a 2. stoletím před naším letopočtem. ROV si všiml artefaktů, které vypadaly jako amfory nebo vysoké sklenice se dvěma rukojeťmi s úzkým hrdlem, které používali Řekové a Římané, možná pro skladování vína.

Tým doufá, že pátrání v archivech odhalí jednotlivá jména lodí, které se potopily, protože žádnou z nich nebylo snadné identifikovat.

Mezitím průzkum podél italského kontinentálního šelfu znovu navštívil tři římské vraky z 1. a 1. století před naším letopočtem, včetně dvou obchodních lodí a jedné nákladní lodi. Všechny tři artefakty rozptýlené po mořském dně, včetně baněk, keramiky, stavebních materiálů, džbánů, hrnců a lamp.

Předměty byly pravděpodobně součástí obchodu mezi kulturami, které překročily Středozemní moře před tisíci lety.

V. Cruz Roof Drasm / UNESCO

Mezi římské vraky lodí na italském kontinentálním šelfu patřily nádoby s rukojetí, zvané amfory.

„Napíšeme novou stránku v historii obchodu,“ řekla Barbara Daviddi, podvodní archeolog a ředitelka italského Národního úřadu pro dohled nad podvodním kulturním dědictvím. „Díky analýze nákladu můžeme studovat vztahy mezi zeměmi ve Středomoří a námořním obchodem, který spojuje různé části Středomoří.“

READ  Chicago v konfliktu s učiteli ruší třídy na veřejných školách

Kupodivu vraky a jejich artefakty zůstaly od svého objevení v letech 1988 až 2000 do značné míry nerušeny.

Vraky se zpočátku nacházely mimo teritoriální vody, což znamenalo, že jejich artefakty byly snadným cílem kořisti. Nyní budou oblasti kolem vraku chráněny Úmluvou UNESCO o ochraně podvodního kulturního dědictví z roku 2001.

V. Cruz Roof Drasm / UNESCO

Keramika byla nalezena roztroušená po mořském dně ze starověkého římského vraku lodi.

Toto mapování umožní přesnější mapování vraků a identifikaci chráněných oblastí.

„Jsme si vědomi obrovského potenciálu a důležitosti podvodního kulturního dědictví,“ řekl Lazar Elondo Asomu, ředitel Centra světového dědictví UNESCO.

„UNESCO se aktivně zavázalo podporovat podmořské archeologické expedice tohoto druhu po celém světě. Jak víte, Středozemní moře se svou mimořádně bohatou historií, nesčetnými vraky lodí a archeologickými nalezišti poskytuje pro takové výpravy jedinečnou a fascinující scénu. Doufám, v budoucnu toho bude víc, co nás spojí.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *