Mimo Berlín byly nalezeny fragmenty asteroidu záhadného původu

Mimo Berlín byly nalezeny fragmenty asteroidu záhadného původu

Vědci našli kousky meteoritu, který spadl poblíž Berlína těsně po půlnoci 21. ledna. Jde o vzácný objev z asteroidu, který byl identifikován před vstupem do zemské atmosféry. Jen několik takových událostí v nedávné minulosti umožnilo astronomům vysledovat původ hornin přicházejících do sluneční soustavy.

Včasná analýza dílů odhalila něco stejně vzácného. Meteorit je opereta, kategorie s neznámým původem, o níž se někteří vědci domnívají, že mohou být kousky planety Merkur. Jsou tak vzácné, že tvoří pouze 80 z asi 70 000 meteoritů nashromážděných na Zemi před událostí z minulého měsíce.

„Je to opravdu vzrušující,“ řekla Sarah Russell, expertka na meteority z Natural History Museum v Londýně. „Operet je velmi málo.“

Asteroid, který se stal meteoritem (nebo spíše úlomky meteoritu), byl původně spatřen maďarským astronomem Christianem Szarnieczkym, tři hodiny předtím, než se srazil se zemskou atmosférou. Síť kamer sledovala příchozí skálu, 2024 BX1Spadl poblíž Reebecku, vesnice za Berlínem. Odhaduje se, že skála byla malá, měřila méně než tři stopy. Stále vydává brilantní blesk, který zachytily fotoaparáty v mnoha částech Evropy.

Okamžitě poté, co uslyšel zprávu o pádu meteoritu, Peter Jeniskins, astronom V institutu SETI V Kalifornii jsem si koupil letenku.

„V sobotu odpoledne jsem se o tom dozvěděl,“ řekl. „V sobotu pozdě večer jsem seděl v letadle do Berlína.“

Během devítihodinové zastávky v Newarku doktor Jeniskens vypočítal, kde by se daly najít kusy meteoritu, takže on a téměř dvě desítky studentů a dobrovolníků mohli začít hledat úlomky okamžitě, když přistál v pondělí časně ráno.

Několik dní lovili přes pole kolem Rebeky. „Nic jsme nenašli,“ řekl.

Ale ve čtvrtek 25. ledna polský tým lovců meteoritů oznámil, že našel první kus meteoritu. „Mohou nám ukázat, co máme hledat,“ řekl Dr. Jeniskens. Meteority nebyly černé, jak se očekávalo od jejich průchodu atmosférou, ale byly spíše lehké jako pozemské kameny.

READ  Start SpaceX Axiom-2, Thunder on the Beach: Připravte se na hustý provoz

S touto informací během pouhých dvou hodin našel jeden z týmu Dr. Jeniskense, student Svobodné univerzity v Berlíně jménem Dominik Dieter, meteorit sedící nad zemským povrchem. Brzy byli spatřeni další.

„Bylo to neuvěřitelné,“ řekl Dr. Jeniskens. „Našli jsme více než 20 úlomků.“

Vědci z Přírodovědného muzea v Berlíně analyzovali minerály ve fragmentech pomocí mikroelektronické sondy. To odhalilo, že skály vypadaly jako aubrity. Bylo to poprvé, co byly takové meteority shromážděny na stopovaném pádu.

Zdroj meteoritu, pojmenovaného po francouzském městě Aubris poblíž místa, kde byl poprvé nalezen, zůstává záhadou, protože jeho složení neodpovídá jiným známým zdrojům meteoritů ve sluneční soustavě. Některé výzkumy naznačují, že se jedná o části planety Merkur, ale ne všichni vědci podporují tento příběh o původu.

Pokud opereta pocházela přímo z Merkuru, pak 2024 BX1 měla pocházet z vnitřní sluneční soustavy. Sledováním jeho dráhy se však zdá, že počáteční dráha asteroidu byla přesně taková Mnohem širší a za oběžnou dráhou Země.

„Takže tento objekt k nám nemůže přijít přímo z Merkuru,“ řekl Mark Fries, planetární vědec z Johnsonova vesmírného střediska NASA.

Je však možné, že opereti byli vyvrženi z Merkuru již dávno do pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a vytvořili skupinu nazývanou asteroidy typu E. Dráha 2024 BX1 tuto myšlenku zcela nevylučuje, i když Dr. Fries zůstává skeptický .

Bez ohledu na jejich původ budou fragmenty 2024 BX1 vědecky fascinující. „Jsem si jistý, že prioritou bude zjistit jeho složení a jak je ve srovnání s jinými meteority,“ řekl Dr. Russell.

Sledování malých asteroidů, jako jsou tyto, před jejich srážkou se zemskou atmosférou je také zásadní pro obranu planety před asteroidy. Malé objekty z vesmíru nejsou objeveny neustále, ale mohou lidem na Zemi představovat problémy, jako je 65 stop široký meteorit Čeljabinsk, který explodoval nad Ruskem v roce 2013, řekl Davide Varnocchia z Centra pro studium objektů v blízkosti Země NASA. Zranění stovek lidí. Znalost tras předem může lidem poskytnout čas dostat se do bezpečí.

READ  Vesmírné zvuky: Znělka, trhání a hukot

„Pokud můžete poslat varování, nikdo nebude zraněn,“ dodal.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *