Bývalý český premiér Babiš obviněn z unijního grantového podvodu | Novinky z EU

Bývalý český premiér Babiš obviněn z unijního grantového podvodu |  Novinky z EU

Žalobci tvrdí, že Babiš nezákonně vyčerpal grant EU na výstavbu kongresového centra u Prahy.

Bývalý český premiér Andrej Babiš je souzen kvůli obvinění z podvodu s dotacemi Evropské unie ve výši dvou milionů eur (2 miliony dolarů), které v posledních pěti letech poškodily jeho politickou kariéru.

Žalobci tvrdí, že Babiš, který vlastní chemické, zemědělské, potravinářské a mediální impérium, nezákonně vyčerpal grant na vybudování kongresového centra u Prahy, než v roce 2011 založil svou protiestablishmentovou stranu ANO.

Babiš jakékoli pochybení odmítá a opakovaně prohlásil, že případ proti němu je politicky motivovaný.

„Jsem rád, že to všichni vidí, moje argumenty proti tomuto nepravdivému obvinění,“ řekl Babiš podle záběrů České televize v pondělí při vstupu do budovy soudu. „Toto je rozhodně politicky motivované trestní vyšetřování.“

Potenciální prezidentský kandidát

Babiš (68) je prezidentským kandidátem ve volbách na začátku příštího roku a stále stojí v čele největší strany v parlamentu, přestože sedí v opozici poté, co ho pětikoalice sesadila z vlády v loňských volbách.

V případě odsouzení by Babišovi hrozily tresty odnětí svobody, ačkoli žalobci žádali o podmíněný trest a pokutu. Soud by měl trvat minimálně do poloviny října a proti případnému rozsudku se lze odvolat.

Obvinění proti Babišovi, pátému nejbohatšímu státu na seznamu Forbes 2021, spočívá v tom, že skryl vlastnictví konferenčního centra a hotelu, aby se kvalifikovalo pro financování EU, které je dostupné pouze malým podnikům.

Rozdílnost názorů

Kromě obvinění z trestného činu byl Babiš odděleně konstatován Evropskou komisí ve střetu zájmů, který zaměstnává více než 30 000 lidí a je největší v zemi – a během svého funkčního období čerpal velké rozvojové granty. Napájení Jakékoli pochybení popíral.

Česká vláda stáhla některé dotace, protože Komise řekla, že to neudělá.

READ  Počet nelegálních migrantů se v Česku do roku 2022 zdvojnásobí

Vyšetřování začíná před prezidentskými volbami na začátku roku 2023, kde se očekává, že Papiss bude silným kandidátem, i když zatím neoznámil, že bude kandidovat.

Úřad ho bude před trestním stíháním chránit po dobu pěti let.

Babiš působil jako předseda vlády v letech 2017 až 2021 a jako ministr financí v letech 2014 až 2017.

Podle listu Le Monde byl Babiš vyšetřován francouzskou prokuraturou kvůli nákupu nemovitostí ve Francii zahraničními společnostmi. Odmítl, že by při nákupu došlo k pochybení.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *